New York
41°
Sunny
6:42 am7:18 pm EDT
8mph
32%
30.31
FriSatSun
55°F
70°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

CNN: ludzie Putina mają w Portugalii miliony euro

28.10.2022

Osoby z bliskiego otoczenia Władimira Putina, w tym wicepremier Rosji Tatiana Golikowa oraz były wicepremier i były minister przemysłu Wiktor Christienko, mają w Portugalii znaczące środki finansowe, m.in. inwestując je w nieruchomości – podaje w piątek telewizja CNN Portugal.

“Otoczenie (Golikowej) wydało w Portugalii miliony euro w czasie, kiedy sytuacja milionów Rosjan ulegała pogorszeniu” – zauważa stacja, przypominając, że wybuch wojny na Ukrainie i nałożone na Rosję sankcje pokrzyżowały rosyjskim władzom plany inwestycyjne w Portugalii.

Wiktor Christienko ma być inną osobą z “rosyjskiej siatki”, która w Portugalii obraca dużymi środkami finansowymi. Inwestowane są one m.in. w kurortach aglomeracji lizbońskiej.

CNN Portugal cytuje Joao Paulo Batalhę, byłego szefa walczącej z korupcją organizacji Transparencia e Integridade, który uważa, że grupa osób związanych z Kremlem zainwestowała w Portugalii środki zdobyte w sposób nielegalny.

“To brudne pieniądze, gdyż w Rosji nikt nie wzbogaca się na pracy polityka (…). Te rosyjskie przedsięwzięcia mają wszelkie znamiona prania brudnych pieniędzy” – powiedział Batalha.

Lizbońskie media, komentując doniesienia CNN Portugal, odnotowują, że od 2021 r. obywatelstwo tego kraju ma rosyjski miliarder powiązany z Kremlem Roman Abramowicz.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne