New York
46°
Cloudy
6:49 am7:14 pm EDT
9mph
84%
29.79
MonTueWed
55°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Sport

CNN: polskie armatohaubice Krab odgrywają znaczącą rolę w wojnie na Ukrainie

11.08.2022

Polskie samobieżne armatohaubice Krab odgrywają znaczącą rolę w wojnie na Ukrainie – informuje amerykańska telewizja CNN w raporcie z Donbasu. W materiale ukraińscy żołnierze chwalą precyzję i nowoczesność tych dział.

W raporcie pokazano ostrzał za pomocą Kraba rosyjskich pozycji z odległości 30 km, a cała operacja, czyli oddanie salwy i przemieszczenie działa, miała trwać 2-3 minuty.

„One są dużo lepsze od tego, co mieliśmy wcześniej. (Sprzęt) mobilny, szybko zabiera nas z niebezpieczeństwa” po ostrzale – powiedział CNN dowódca baterii Krabów, były nauczyciel matematyki Wasyl, który przeszedł dwutygodniowe szkolenie z obsługi armatohaubicy.

Żołnierz chwalił również nowoczesny i „przyjazny dla użytkownika” polski system kierowania ogniem Topaz oraz precyzję dzięki systemom GPS. To m.in. miało sprawić, że Kraby są „popularne” wśród Ukraińców, zaś Kijów zamówił 56 kolejnych armatohaubic obok podarowanych przez Polskę osiemnastu.

Raport CNN sugeruje jednak, że problemem może być dostępność amunicji, a także integracja sprzętu z różnych krajów NATO. Reporter telewizji zauważył także, że mimo dostarczanej z Zachodu nowoczesnej broni, niektórym żołnierzom ukraińskim brakuje odpowiednich butów i sprzętu komunikacyjnego. (PAP)

osk/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY