New York
45°
Cloudy
6:49 am7:14 pm EDT
6mph
97%
29.73
MonTueWed
54°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Co najmniej trzy ofiary śmiertelne katastrofy pociągu w Missouri 

28.06.2022

W katastrofie pociągu Amtrak, jadącego z Los Angeles do Chicago, który w poniedziałek zderzył się w stanie Missouri z ciężarówką, zginęły trzy osoby – podały miejscowe służby. Co najmniej 50 osób jest rannych.

W pociągu znajdowało się 243 pasażerów i 12 członków załogi. Wypadek miał miejsce na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w pobliżu miejscowości Mendon, ok 135 km od Kansas City o godz. 12:42 czasu lokalnego. Nie było tam ani ostrzegawczych świateł, ani ramp.

Patrol drogowy powiedział agencji AP, że wykoleiło się siedem wagonów. Wcześniej operator Amtrak informował o ośmiu.

Na nagraniu telewizji KMBC-TV z Kansas City widać przewrócone wagony. Ratownicy używali drabin, aby wejść do jednego z nich. Sześć helikopterów medycznych czekało na transport rannych.

Według dziennika „The Kansas City Star” wśród pasażerów pociągu byli uczniowie szkoły średniej Pleasant Ridge High School w Easton w stanie Kansas. Jechali do Chicago na konferencję „Przyszli liderzy Ameryki”.

Podczas wieczornej konferencji prasowej rzecznik patroli drogowych w Missouri Justin Dunn powiedział, że trzy osoby nie żyją, a co najmniej 50 jest rannych.

„Władze wciąż próbują ustalić dokładną liczbę ofiar śmiertelnych. Dwie z osób, które zginęły, znajdowały się w pociągu, a trzecia w ciężarówce” – przytacza CNN wypowiedź Dunna.

Cytuje też jednego z pasażerów, który wyszedł z katastrofy bez szwanku Roberta Nightingale’a.

„Wszystko działo się jak w zwolnionym tempie. Pociąg zaczął się kołysać, kołysać i kołysać. (…) Niektórzy ludzie pomagali innym wydostać się na zewnątrz” – powiedział mężczyzna.

Jak powiadomił CNN dyrektor ds. krajowych mediów organizacji Boy Scouts of America, w katastrofie obrażeń doznało dwóch harcerzy. Stwierdził, że inni chłopcy z dwóch zastępów udzielali pomocy poszkodowanym.

Katastrofa ta była drugą w ciągu dwóch dni, w której pociąg Amtrak uderzył w samochód. W niedzielę zginęły trzy osoby, a dwie doznały poważnych obrażeń. Wszystkie ofiary znajdowały się w pojeździe.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY