New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Publicystyka
Opinie i Analizy

Coraz trudniej nam wyjechać na turnus do sanatorium

13.11.2023

72 proc. osób oceniło dostęp do sanatoriów źle i bardzo źle; to tak samo, jak w zeszłym roku – wynika z ankiety „Jesień życia w Polsce”, przeprowadzonej po raz czwarty przez „Fakt”.

Z opublikowanej w poniedziałkowym wydaniu „Faktu” ankiety wynika, że dobrze dostęp do rehabilitacji i leczenia uzdrowiskowego ocenia 6,1 proc. osób biorących udział w ankiecie, a 20,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

92,2 proc. osób, które wzięły w niej udział, w ciągu ostatnich trzech lat nie wyjechało na leczenie uzdrowiskowe na NFZ, a takich świadczeń skorzystało 7,7 proc. ankietowanych.

„Wszystko dlatego, że seniorzy z powodu drożyzny często rezygnowali z wyjazdów. Bo choć NFZ pokrywa koszty leczenia w uzdrowisku, to pacjent musi pokryć koszty zakwaterowania. 21-dniowy turnus, w zależności od standardu pokoju, może kosztować ponad 800 zł. Do tego trzeba doliczyć dojazd” – wylicza gazeta. I dodaje, że opłaty mogą jeszcze wzrosnąć, ponieważ zgodnie z przepisami są indeksowane o inflację (o ile ta przekroczy 5 proc.). „W tym roku wzrost cen ma wynieść 11,3 proc., co oznacza, że już wiosną opłaty mogą skoczyć o 25,7 proc.” – podaje „Fakt”.(PAP)

pad/ msrk/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner