New York
63°
Sunny
6:02 am7:45 pm EDT
7mph
47%
29.96
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Czuję się bardzo dowartościowana…

23.02.2022

Znana i lubiana pediatra dr Iwona Mienko została uhonorowana przez Children’s Smile Foundation. Specjalne wyróżnienie zostało jej wręczone podczas dorocznego Balu Walentynkowego, będącego zarazem jedną z największych i najważniejszych akcji charytatywnych tej fundacji.

Children’s Smile Foundation od kilkunastu lat lat przyznaje specjalne wyróżnienie osobie, która swoje życie i działalność poświęca pomocy dzieciom znajdującym się w potrzebie, czy to zdrowotnej czy też materialnej. W tym roku zaszczyt ten przypadł dr Iwonie Mienko, która prowadzi swoją prywatną przychodnię na nowojorskim Ridgewood. Prócz typowo zawodowej pomocy okazywanej dzieciom od wielu wspiera działalność fundacji niosącej im pomoc materialną, a w przeszłości brała nawet czynny udział w jej pracach.

Mariusz Śniarowski (z prawej) i Wojciech Maślanka wręczają kwiaty i specjalną statuetkę dr Iwonie Mienko / Foto: DARIUSZ GRANATOWSKI

BAL WALENTYNKOWY
Ponad 250 osób bawiło się na charytatywnej imprezie zorganizowanej przez Children’s Smile Foundation. Bal Walentynkowy odbył się po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi, i mimo że zagrożenie związane z koronaworusem nadal istnieje, to cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem Polonii. Świadczy o tym ilość osób, które w sobotę, 12 lutego, pojawiły się w pięknej bankietowej sali Chateau Briand w Carle Place na Long Island.

Wśród gości byli przedstawiciele różnych firm i organizacji m.in. Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz Centrum Polsko-Słowiańskiego. Polskie władze reprezentował wicekonsul Stanisław Starnawski wraz z żoną Martą. Oczywiście nie mogło zabraknąć członków Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation oraz gościa honorowego, którym była doskonale znana wielu uczestnikom imprezy pediatra dr Iwona Mienko.

Część oficjalną Balu Walentynkowego prowadził Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation (z prawej) wraz z jej dyrektorem wykonawczym Wojciechem Maślanką / Foto: DARIUSZ GRANATOWSKI

Bal prowadził Mariusz Śniarowski, prezes fundacji, który przybliżył jej cel i działalność, powitał gości specjalnych i wszystkich uczestników imprezy, a także zaprezentował nowego dyrektora wykonawczego. Pełniący od niedawna tę funkcję Wojciech Maślanka przybliżył sylwetkę dr Iwony Mienko, a następnie wraz z prezesem Mariuszem Śniarowskim wręczył jej specjalną statuetkę i piękne kwiaty.

„Jestem tym wyróżnieniem bardzo wzruszona i zaszczycona. Przeżywałam to od kilku tygodni, dlatego że nigdy wcześniej nie spotkało mnie coś takiego” – stwierdziła uhonorowana doktor. Dodała, że posiada wiele różnych zawodowych i osobistych osiągnięć, ale publicznie nigdy nie była nagrodzona.

„Czuję się tym bardzo dowartościowana” – dodała pediatra uhonorowana przez Children’s Smile Foundation. Podkreśliła, że obowiązki zawodowe traktuje jak pracę, ale jej była działalność w tej fundacji, a także wsparcie jakie cały czas jej okazuje jest jej charytatywnym wkładem w pomoc potrzebującym dzieciom.

Podczas charytatywnej imprezy nie zabrakło okolicznościowego tortu z dedykacją dla gościa honorowego – dr Iwony Mienko / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Daje mi to wewnętrzną satysfakcję. To jest niesamowite uczucie gdy robi się coś ekstra i przekazuje się cząstkę siebie innym osobom. Dlatego podziwiam wszystkich, którzy poświęcają swój czas na działalność charytatywną. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że prócz swoich zawodowych i rodzinnych obowiązków muszą oni jeszcze wygospodarować trochę czasu na niesienie pomocy innym” – podkreśliła dr Iwona Mienko.

Jednocześnie zapewniła, że zarówno fundacja, jak i potrzebujące dzieci zawsze mogą liczyć na jej przychylność. Podczas przemówienia, które wygłosiła po odebraniu statuetki zachęcała wszystkich do hojnego wspierania fundacji i wszelkich akcji charytatywnych oraz przekazywania funduszy na rzecz potrzebujących dzieci.

Podczas balu można było nie tylko złożyć donację, ale także wziąć udział w licytacji oraz loterii, w której głównymi nagrodami były dwa bilety letnicze do Polski (o wartości 5 tys. zł. każdy) ufundowane przez PLL LOT. Najprawdopodobniej one sprawiły, że loteria ta cieszyła się ogromną popularnością i przyniosła ponad 8,5 tys. dol., które oczywiście zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda podarowała na aukcję piękną kolię / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei podczas aukcji została zlicytowana piękna kolia podarowana na ten cel przez Pierwszą Damę RP Agatę Kornhauser-Dudę, a także dwa obrazy polonijnych artystów: Janusza Skowrona „Kompozycja z XII piętra” oraz Zbigniewa Sokołowskiego „Trzy Gracje”. Naszyjnik uzyskał cenę 2500 dol. natomiast licytacja obrazów przyniosła 1900 dol.

Fundusze z aukcji zostaną przeznaczone na leczenie pięcioletniego Wojtusia Runke, który na oddziale Onkologii Okulistycznej Centrum Onkologicznego Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku walczy z obuocznym siatkówczakiem.

Na razie nie jest znany całkowity dochód jaki został uzyskany z balu bowiem muszą zostać podliczone wszelkie wpłaty i donacje, w tym także indywidualne, oraz oszacowane koszty związane z organizacją balu. Jednak już wiadomo, że powinien się on zakończyć sporym sukcesem, o czym świadczy chociażby duża frekwencja (jak na czas pandemii) na tej charytatywnej imprezie.

Wśród gości specjalnych balu byli m.in. wicekonsul Stanisław Starnawski (z prawej) oraz Janusz Skowron, artysta, który podarował na licytację obraz namalowany specjalne na ten bal / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z uznaniem na jej temat wypowiedział się – obecny wśród gości – wicekonsul Stanisław Starnawski.

„Jest to świetna charytatywna inicjatywą fundacji. Cieszę się, że mimo trudnych pandemicznych czasów, udało się – po rocznej przerwie – znów zorganizować ten bal, oraz że pojawiło się na nim tak wiele ludzi chcących wspierać potrzebujące dzieci. Do tej akcji włączyła się także Pierwsza Dama RP, pani Agata Kornhauser-Duda, która podarowała na aukcję swoją biżuterię. Myślę, że to na pewno jest duże wsparcie rzeczowe i finansowe, ale jednocześnie gest ten ma bardzo duże znaczenie symboliczne ponieważ dowodzi, że ta inicjatywa i dzieło prowadzone przez Children’s Smile Foundation jest wspierane przez Pałac Prezydencki, a przede wszystkim przez Pierwszą Damę RP” – podkreślił przedstawiciel polskich władz zwracając też uwagę na hojność firm i osób wspierających dobroczynną organizację.

Obraz – „Kompozycję z XII piętra” Janusza Skowrona (w środku) wylicytowali Anna i Radosław Smolińscy. Dodatkowo otrzymali od artysty niespodziankę – walentynkową grafikę oraz album z jego pracami / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Charytatywne sukcesy Children’s Smile Foundation i pieniądze, które przesyłane są przez nią do Polski potwierdzają to, że Polonia chce się dzielić owocami swojej przedsiębiorczości i pracowitości, a fundacja ta wspaniale potrafi zebrać te owoce i je rozdysponować oraz przeznaczyć na leczenie polskich dzieci” – stwierdził wicekonsul Stanisław Starawski.

Z wielką estymą na temat jej działalności wypowiedział się konsul generalny Adrian Kubicki w liście przesłanym na ręce Mariusza Śniarowskiego, prezesa Children’s Smile Foundation.

„Dobroczynny bal jest najlepszym przykładem obrazującym państwa godną naśladowania działalność. Dzisiaj Polonia łączy się we wspólnym, szlachetnym przedsięwzięciu, ofiarując swoje wsparcie dla dzieci, które doświadczają wielkich trudności zdrowotnych i cierpienia, często ponad naszą ludzką miarę. Naszym moralnym obowiązkiem jest pomagać tym najbardziej niewinnym członkom naszej wspólnoty, a państwo – organizatorzy i goście balu – wypełniają to zobowiązanie, składając najlepsze świadectwo o Polsce i Polakach, naszej wrażliwości na ludzką krzywdę i głębokiej potrzebie niesienia pomocy innym” – stwierdził konsul generalny łącząc także gratulacje dla dr Iwony Mienko.

Wszystko wskazuje na to, że Daniel Zalot ze swoją dziewczyną polecą na wakacje do Polski dzięki PLL LOT / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei szef fundacji nie krył radości z powodu kolejnej udanej imprezy charytatywnej zorganizowanej przez kierowaną przez niego organizację oraz wsparcia jakie okazali jej zarówno donatorzy jak i uczestnicy balu.

„Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim za wsparcie, a zwłaszcza sponsorom bowiem dzięki nim impreza mogła się odbyć. Słowa wdzięczności przekazuję również dla Pierwszej Damy RP i Konsulatu Generalnego za patronowanie temu wydarzeniu, a dla pani prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy także za piękną kolię podarowaną na aukcję przeprowadzoną podczas balu. Dziękuję również wszystkim uczestnikom naszej charytatywnej imprezy za to, że przyszli na bal by wspierać potrzebujące dzieci” – podkreślił Mariusz Śniarowski.

Szczęście uśmiechnęło się do Andżeliki Piorek, która w loterii fantowej wygrała jeden z dwóch biletów lotniczych do Polski ufundowanych przez PLL LOT / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Głównymi sponsorami tegorocznego Balu Walentynkowego była Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Poza tym wsparło go wiele polskich i amerykańskich firm, a także osób prywatnych. Informacje na ten temat są zamieszczone w Księdze Pamiątkowej wydanej z okazji balu, a także można było zobaczyć w specjalnej prezentacji wyświetlanej na monitorach telewizyjnych przez cały czas trwania imprezy. A ta zakończyła się dopiero o godz. 1:00 po północy. Dzięki świetniej muzyce prezentowanej przez DJ Janusza i DJ Roberta parkiet przez cały wieczór był wypełniony do ostatniego miejsca.

Dr Iwona Mienko jest znaną i lubianą pediatrą mającą swoją przychodnię na nowojorskim Ridgewood / Foto: DARIUSZ GRANATOWSKI

DR IWONA MIENKO
Uhonorowana przez Children’s Smile Foundation dr Iwona Mienko jest certyfikowanym pediatrą i członkiem Fellow of the American Academy of Pediatrics. W Polsce ukończyła studia medyczne na Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie również pracowała jako pediatra. Zdobyła też certyfikat Educational Commission for Foreign Graduates w Filadelfii, PA i ukończyła rezydenturę pediatryczną w Maimonides Medical Center na Brooklynie. Pracowała na oddziałach Pediatric Intensive Care Units oraz Neonatal Intensive Care Units i Emergency Departments and Pediatric w Lutheran Medical Center, a także w Coney Island Hospital i Interfaith Hospital.

Po intensywnym szkoleniu w zakresie opieki nad noworodkami, dziećmi i młodzieżą otworzyła swój prywatny gabinet lekarski na nowojorskim Ridgewood. Swoje życie osobiste i karierę zawodową poświęciła wychowaniu nie tylko własnych dzieci, ale także swoich pacjentów. Wolny czas poświęca na pomoc chorym dzieciom i sierotom poprzez bliską współpracę i wsparcie – a kiedyś także poprzez wolontariat – w Children’s Smile Foundation.

Jest zapalonym, a nawet jak sama twierdzi, urodzonym pediatrą. Bardzo dba o to żeby rodzice i ich dzieci poznawali kwestie dorastania, rozwoju, zachowania, profilaktyki zdrowotnej i radzenia sobie z chorobami, otrzymując najlepsze leczenie, jakiego potrzebują.

Wśród uczestników Balu Walentynkowego był m.in. Krzysztof Rostek (w środku), założyciel Children’s Smile Foundation / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

CHILDREN’S SMILE FOUNDATION
Fundacja ta została założona w 1999 roku przez Krzysztofa Rostka, właściciela Belvedere Bridge Enterprises Inc. Od samego początku swojego  istnienia cieszy się bardzo dużym zaufaniem wśród Polonii, ponieważ należy  do tych organizacji charytatywnych, które prawie wszystkie zebrane pieniądze przekazują na rzecz potrzebujących.

Dyrektorzy zasiadający w Radzie Dyrektorów pracuje w niej na zasadach wolontariatu. W dodatku jej biuro znajduje się w siedzibie firmy założyciela fundacji, w związku z czym nie ma wydatków związanych z czynszem. Dlatego też koszty utrzymania Children’s Smile Foundation są minimalne i prawie każdy pozyskany przez nią dolar zostaje przekazany na rzecz potrzebujących dzieci.

Na Balu Walentykowym bawili się ludzie reprezentujący różne pokolenia / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zgodnie ze statutem w fundacji tej co dwa lata nowa osoba obejmuje funkcję prezesa, dzięki czemu ciągle pojawiają się nowe pomysły i wyzwania, co powoduje szybki rozwój Children’s Smile Foundation. Dużym wyzwaniem dla każdego prezesa jest zmotywowanie ludzi do wsparcia organizacji, do składania donacji, tak, by cały czas miała ona fundusze na pomoc potrzebującym, których z upływem lat wcale nie ubywa, z wręcz odwrotnie. Obecnie funkcję tę po raz drugi pełni Mariusz Śniarowski, którego obecna kadencja kończy się w przyszłym roku.

Więcej na temat działalności Children’s Smile Foundation można znaleźć na jej facebookowym profilu oraz stronie www.childrenssmilefoundation.org.

Przez cały czas trwania balu parkiet był wypełniony do ostatniego miejsca / Foto: DARIUSZ GRANATOWSKI

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner