New York
46°
Cloudy
6:09 am7:40 pm EDT
6mph
77%
30.16
SatSunMon
68°F
61°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

„Czytanie na trawie” na Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

23.09.2022

24 września w Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się plenerowe wydarzenie „Czytanie na trawie” . Akcja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. promuje czytanie książek i korzystanie z bibliotek. „Biletem” na wydarzenie jest dowolna książka.

24 września o godz. 12 w Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie rozpocznie się plenerowe wydarzenie „Czytanie na trawie” realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Przedsięwzięcie promuje czytanie książek i korzystanie z bibliotek.

„Warto czytać. W NCK czytamy, wydajemy książki i wspieramy czytelnictwo, zaczynając od siebie. Czytamy indywidualnie i zespołowo. Poszukujemy nowości, Odwołujemy się do literatury pięknej. Również beletrystyka nie jest nam obca” – powiedział PAP dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr hab. Rafał Wiśniewski.

Na uczestników „Czytania na trawie” oczekują atrakcje, wśród nich m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, literacka gra terenowa z nagrodami, rozmowy o książkach oraz fotobudka.

Osoby biorące udział w wydarzeniu będą mogły też skorzystać z dwóch specjalnie przygotowanych stref: wymiany książek oraz relaksu i dobrej lektury. Dla aktywnych uczestników przygotowano nagrody-niespodzianki.

„Magicznym biletem wstępu na +Czytanie na trawie+ jest dowolna książka. Zachęcamy i zapraszamy do udziału dzieci, młodzież, studentów dorosłych, seniorów. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Pokażmy się wspólnie w przestrzeni publicznej, pokażmy że warto czytać, że czytamy książki. To jest istotne z punktu widzenia czytelnictwa. To nie musi być książka wydana NCK, może to być dowolna książka z naszej biblioteki, nasza ulubiona książka lub książka, które jest blisko nas” – wyjaśnił Wiśniewski.

Na stoisku NPRCz 2.0 będzie można dowiedzieć się więcej o działaniach realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Poprzednie plenerowe spotkanie czytelnicze pod egidą NPRCz 2.0, odbyło się w czerwcu 2022 r. w parku pałacu Królikarnia. Zakończył je specjalnie zaprojektowany mapping 3D – spektakl światła i dźwięku. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

Foto: Facebook

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner