Województwo kujawsko-pomorskie uruchamia swoje przedstawicielstwo w Nowym Jorku. Będzie to jego drugi – po Brukseli – regionalny oddział poza granicami Polski. Jego dyrektorem mianowany został Daniel Kurzyna, polonijny działacz i zarazem szef gabinetu radnego Roberta Holdena. Biuro rozpocznie swoją działalność w październiku.
Wojtek Maślanka
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki odbył w Stanach Zjednoczonych kilka spotkań związanych z rozwojem współpracy z amerykańskim środowiskiem biznesowym. W skład marszałkowskiej delegacji reprezentującej władze tego regionu wchodzili również: skarbnik Paweł Adamczyk, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Magdalena Burdziej, zastępca dyrektora Departamentu Promocji Krzysztof Wasita, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Monika Wałecka-Gołasz, dyrektor Biura Regionalnego w Brukseli Mieszko Matusiak oraz radni Sejmiku: Michał Czepek (KO), Przemysław Ziemecki (Trzecia Droga) i Wojciech Jaranowski (PiS).
W Nowym Jorku spotkanie miało miejsce w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie i odbyło się 3 września. Rolę gospodarza pełnił konsul generalny Mateusz Sakowicz. Konsulat RP reprezentował również wicekonsul Mateusz Dębowicz. Przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego spotkali się z przedstawicielami Polonii, NYPD Pulaski Association, FDNY Pulaski Association oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Głównym celem tej wizyty było sfinalizowanie wielomiesięcznych przygotowań związanych z uruchomieniem w Nowym Jorku biura, które swoim zasięgiem ma obejmować nie tylko tę metropolię, ale również całe Stany Zjednoczone. Ma ono promować region kujawsko-pomorski i jego gospodarkę, przyciągać inwestorów, budować dobrą opinię o tym województwie oraz o Polsce. Ma także zwiększyć aktywność kulturalną, wymianę młodzieży, ale również różnych środowisk polonijnych i zawodowych, jak chociażby reprezentujących policję i strażaków, którzy taką współpracę nawiązali już kilka lat temu.
„Poza dużymi wydarzeniami i targami chcemy pomagać naszym przedsiębiorcom promować się w Stanach Zjednoczonych zarówno poprzez nasze biuro jak i jego współpracę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku oraz różnymi innymi instytucjami” – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Piotr Całbecki.
Podczas spotkania wręczył on dyrektorską nominację Danielowi Kurzynie, który stanie na czele nowojorskiego biura promującego i reprezentującego województwo kujawsko-pomorskie.
„Daniel Kurzyna jest nie tylko osobą rozpoznawalną, ale również bardzo ambitną, ma dobrą znajomość amerykańskiej polityki, a jako szef biura radnego Roberta Holdena doskonale zna realia polityczne i biznesowe” – podkreślił Piotr Całbecki.
Dodał, że współpraca pomiędzy Nowy Jorkiem a województwem, które reprezentuje została właśnie zapoczątkowana dzięki Robertowi Holdenowi, który kilka lat temu zaprosił polskich strażaków i policjantów do Nowego Jorku na spotkanie z ich amerykańskimi odpowiednikami.
„Dlatego chcemy radnemu Robertowi Holdenowi nadać specjalne wyróżnienie – zasłużony dla województwa – które zamierzamy mu wręczyć w Toruniu podczas posiedzenia sesji Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego” – zdradził Piotr Całbecki. Dodał, że radny został o tym już poinformowany i przyjął zaproszenie związane z wizytą w Polsce. Wraz z nim pojawi się delegacja NYPD i FDNY.
Podczas spotkania marszałek wręczył także specjalne dyplomy z podziękowaniami dla polonijnych przedstawicieli tych służb. Odebrali je prezes FDNY Pulaski Association Mark Dziemian oraz wiceprezes NYPD Pulaski Association Marcin Toczek.
Nowo mianowany dyrektor nowojorskiego oddziału Biura Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego był bardzo zadowolony z nominacji i funkcji jaką mu powierzono.
„Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i awans. Czuję się dumny, że pan marszałek Piotr Całbecki ma dla mnie tak ogromne zaufanie – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Daniel Kurzyna.
„Urodziłem się w Stanach Zjednoczonych ale czuję się Polakiem. Podczas mojej siedmioletniej pracy w Radzie Miasta w biurze radnego Roberta Holdena poznałem wielu ludzi poza granicami Ameryki, a w szczególności w Polsce” – wyjaśnia nasz rozmówca, opowiadając o współpracy z samorządowcami z naszego kraju. Wśród tych osób byli m.in. przedstawiciele władz Rzeszowa oraz województwa kujawsko-pomorskiego, z którymi w latach 2018-2019 współpracował przy okazji wizyty strażaków oraz policjantów z tego regionu i spotkań z ich nowojorskimi odpowiednikami oraz władzami Wielkiego Jabłka.
„Później współpracowaliśmy na wielu płaszczyznach realizując różne projekty. Natomiast w październiku ub.r. Mieszko Matusiak, dyrektor biura Przedstawicielstwa Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli podczas wizyty w Nowym Jorku spotkał się ze mną i rozmawiał na temat uruchomienia tutaj podobnego oddziału. Wtedy zaproponowałem mu kilka osób, które mogłyby poprowadzić takie biuro, i wówczas wcale nie było mowy o mojej propozycji” – zaznaczył nasz rozmówca.
Taka oferta pojawiła się na początku tego roku, kiedy marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki odwiedził Nowy Jork, a Daniel Kurzyna zorganizował mu kilka różnych spotkań, m.in. w NYPD oraz FDNY.
„Jako, że jestem ambitnym człowiekiem i lubię wyzwania odpowiedziałem, że mógłbym spróbować sprawdzić się na tej pozycji i w związku z tym dzisiaj spotkaliśmy się na inauguracji tego biura” – podkreślił nowo mianowany dyrektor nowojorskiego Przedstawicielstwa Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Oficjalne pracę tę rozpocznie 1 października i wszystko wskazuje na to, że biuro to będzie miało swoją siedzibę na Manhattanie. Jak zapewnił Daniel Kurzyna, będzie się zajmowało promocją tego regionu kujawsko-pomorskiego, a także współpracą biznesowo-gospodarczą oraz kulturalną. Do jego zadań będzie także należało szukanie amerykańskich inwestorów i nawiązywanie z nimi kontaktów partnerskich, a także pomoc w zaistnieniu firm i biznesów z województwa kujawsko-pomorskiego w Stanach Zjednoczonych.
Pomysł uruchomienia regionalnego przedstawicielstwa w Nowym Jorku bardzo pozytywnie ocenia konsul generalny Mateusz Sakowicz.
„Jest to pewna nowa jakość w wymiarze promocji Polski w Stanach Zjednoczonych, ale z poziomu regionu kujawsko-pomorskiego” – podkreślił przedstawiciel polskich władz. Jak zapewnił, z dużym optymizmem patrzy na zainicjowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego nowojorską działalność przedstawicielstwa województwa, które reprezentuje. Pozytywnie postrzega również osobę mianowaną na dyrektora tego biura, na czele którego stanie Daniel Kurzyna.
„Będzie on łączył kilka funkcji ponieważ jest osobą, która jest aktywna m.in. w amerykańskiej administracji na Queensie. W dodatku jest on doskonale znany władzom województwa kujawsko-pomorskiego ponieważ współpraca pomiędzy nimi trwa już od pewnego czasu, a dzisiejsza nominacja jest tylko jej nową odsłoną. Myślę, że można go także nazwać takim swoistym ambasadorem regionu kujawsko-pomorskiego w Ameryce” – stwierdził Mateusz Sakowicz. Zapewnił również, że Konsulat Generalny RP będzie wspierał tę współpracę i działalność nowego biura promocyjnego.
„Kibicujemy temu przedsięwzięciu ponieważ jest ono nową formą promocji Polski. Współpraca na poziomie regionów jest charakterystyczna i wręcz powszechna w ramach Unii Europejskiej. W Brukseli wiele państw ma swoje przedstawicielstwa regionalne, które prężnie tam działają. Mają je Niemcy, Włosi, Francuzi, a także województwo kujawsko-pomorskie. Natomiast uruchomienie takiej placówki w Nowym Jorku jest dla tego regionu krokiem naprzód w dodatku takim ponadatlantyckim. Dlatego jestem bardzo ciekaw jak ta inicjatywa będzie się rozwijać. Jestem optymistą, ponieważ wydaje mi się, że Polska ma coraz więcej do zaoferowania, zwłaszcza w takim wymiarze regionalnym” – podkreślił dyplomata. Dodał, że bardzo dobrze to wszystko zostało zaprezentowane przez marszałka Piotra Całbeckiego i przedstawicieli delegacji, z którą przyjechał do Wielkiego Jabłka.
„Województwo kujawsko-pomorskie ma szeroką ofertę usług różnych i produktów. Z kolei Nowy Jork z jednej strony oferuje wszystko, a z drugiej daje nieograniczone możliwości” – dodał konsul generalny.
Prócz Nowego Jorku marszałek Piotr Całbecki wraz z delegacją odwiedził Teksas, gdzie 4 września spotkał się z Jimem Mazurkiewiczem, organizatorem wielu wizyt amerykańskich biznesmenów i działaczy w regionie kujawsko-pomorskim.
„Jest on fantastycznym promotorem Polski i naszego regionu. Widzimy wraz z nim możliwość realizacji wielu projektów biznesowych. Liczę, że po wizycie w Cancer Center, uda nam się skojarzyć tę największą w Teksasie klinikę leczącą raka z naszą bydgoską kliniką onkologiczną, świadczącą zabiegi na najwyższym poziomie w Polsce. Mamy też szpital dziecięcy robiący implanty i różne rzeczy o bardzo wysokiej jakości, który również chcemy tam promować. Poza tym Uniwersytet Teksański jest gotów podpisać umowę partnerską z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w zakresie stosunków międzynarodowych i politologii, co spowoduje, że studenci kończący te kierunki w Toruniu i Teksasie będą mieć tytuł magistra obydwu uczelni” – podkreślił z dumą marszałek.
Dodał, że będzie także dodatkowo podpisana umowa o partnerstwie pomiędzy Toruniem a teksańskim College Station, które jest miastem uniwersyteckim. Podobny charakter ma Toruń, który dodatkowo ma historyczny charakter i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
„Mamy też wizytę w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston. Jest ona związana z astrobazami jakie stworzyliśmy w naszym regionie, które chcemy włączyć do programu badawczego NASA” – dodał Piotr Całbecki.