New York
54°
Rain Shower / Wind
6:31 am5:45 pm EST
21mph
73%
29.7
ThuFriSat
45°F
46°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura
Polonia

Debiut Anny Sułkowskiej-Migoń w Filadelfii

27.12.2023
Anna Sułkowska-Migoń to dyrygentka, której nazwisko należy zapamiętać

W Kimmel Center for the Performing Arts w Filadelfii, przy 300 South Broad Street, w centrum miasta, wystąpi 11 i 13 stycznia 2024 r. jedna z najmłodszych i najbardziej ekscytujących dyrygentek w Polsce Anna Sułkowska-Migoń.

Urodzona w Krakowie Anna Sułkowska-Migoń zdobyła pierwszą nagrodę na konkursie dyrygenckim La Maestra w Paryżu w marcu 2022 roku. Od tego czasu regularnie występuje ze wszystkimi najważniejszymi polskimi orkiestrami, a w nadchodzących sezonach będzie miała kolejne debiuty w Ameryce Północnej i Europie. W 2023 roku otrzymała nagrodę Neeme Järvi Prize w Gstaad Conducting Academy. Aktywnie promuje twórczość polskich kompozytorów, dyrygowała „Credo” Pendereckiego z okazji 25. rocznicy utworu na Oregon Bach Festival w lipcu 2023 r., a także specjalnym koncertem Weinberga i Sikory z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w kwietniu 2023 r.

W swoim debiucie z Orkiestrą Filadelfijską zaprezentuje uwerturę do opery Feliksa Nowowiejskiego „Legenda Bałtyku”, opartej na historii mitycznego przedchrześcijańskiego miasta Wineta, które zatonęło w morzu, gdy księżniczka rozgniewała bogów. Sułkowska-Migoń dyryguje błyskotliwą uwerturę, utwór przypominający muzykę z hollywoodzkich filmów XX wieku.

Częścią wieczoru będzie nowy koncert na pipie kompozytorki Du Yun, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, nagrodzony za jej „misternie teatralną” („The New York Times”) multimedialną współpracę z artystami wizualnymi i performerami. Pipa to instrument przypominający lutnię, którego przodkowie sięgają ponad 2000 lat. Pipa ma cztery struny, 26 progów i sześć półek; liczne techniki palcowania lewej i prawej ręki sprawiają, że jest on nieskończenie wszechstronny i wyrazisty. W tej premierze wystąpi czołowy na świecie wirtuoz pipy Wu Man.

Program zakończy jedno z najbardziej romantycznych dzieł Czajkowskiego – V Symfonia. Piękne, pełne pasji dzieło to szalona jazda emocji, która zapiera słuchaczowi dech w piersiach, zanurzającym się we wspaniałej muzyce.

Więcej informacji oraz zakupu biletów można dokonać na stronie internetowej:

https://www.philorch.org/performances/our-season/events-and-tickets/2023-2024-season/verizon-hall/tchaikovskys-symphony-no-5/ Opr. Peter Obst

FOTO: MATER. PROMOCYJNE

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY