New York
59°
Cloudy
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
49%
30.04
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Demokrata John Fetterman zwyciężył w ważnym pojedynku o Senat w Pensylwanii

09.11.2022

Zastępca gubernatora Pensylwanii, Demokrata John Fetterman zdobył mandat senatora w tym stanie, zastępując Republikanina Pata Toomeya – oznajmiła w środę agencja AP i inne amerykańskie media. Fetterman pokonał lekarza-celebrytę Mehmeta Oza, popieranego przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

„To oficjalne. Będę kolejnym senatorem z Pensylwanii” – napisał polityk na Twitterze.

Kilka dni przed wyborami Demokrata doznał udaru, lecz mimo to zdołał odnieść zwycięstwo. „W tej kampanii zawsze chodziło o podniesienie się z upadku, gdy zostało się powalonym” – skomentował swój sukces Fetterman, cytowany przez AP.

Zwycięstwo Demokraty to pierwszy w tych wyborach przypadek przejęcia mandatu w Senacie przez jedną partię na korzyść drugiej, co znacznie zwiększa szanse rządzących Demokratów na utrzymanie kontroli nad tą izbą.

Pojedynek w Pensylwanii, gdzie mający lewicowe poglądy Fetterman zmierzył się z Mehmetem Ozem, pochodzącą z Turcji gwiazdą telewizji śniadaniowej nazywaną Dr. Ozem, był jednym z najważniejszych w tych wyborach.

Aby zachować większość w Senacie, Demokraci muszą wygrać dwa z czterech nierozstrzygniętych jeszcze pojedynków: w Georgii, Arizonie, Wisconsin lub Nevadzie. (PAP)

szm/ akl/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner