New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
4mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Do 25 wzrosła liczba ofiar powodzi w stanie Kentucky

31.07.2022

Do 25 wzrosła w sobotę liczba ofiar śmiertelnych powodzi w amerykańskim stanie Kentucky – poinformował gubernator Andy Beshear. Dodał, że znalezienie wszystkich zabitych może zająć tygodnie, gdyż ekipy ratownicze nadal próbują przedostać się do obszarów najbardziej poszkodowanych przez żywioł.

Dzień wcześniej oficjalny bilans mówił o co najmniej 15 ofiarach śmiertelnych.

Załogi ratunkowe wykonały dotąd ponad 1200 akcji z udziałem helikopterów i łodzi – powiedział szef władz stanowych, mówiąc o „totalnym zniszczeniu, jakiego nigdy przedtem nie widzieliśmy”.

„Ta klęska żywiołowa trwa. Prowadzimy akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Deszcz ustał, ale od soboty po południu (czasu miejscowego) znów ma padać” – dodał Beshear.

Gdy w tym tygodniu w Appalachach spadły ulewne deszcze, woda spływała po zboczach wzgórz, do dolin i zagłębień, gdzie wezbrała w potokach i strumieniach przepływających przez niewielkie miejscowości. Masa wody pochłonęła domy, siedziby firm i samochody. Spowodowane obfitymi deszczami lawiny błotne sprawiły, że część mieszkańców została uwięziona na stromych zboczach.

W czwartek Beshear wprowadził stan wyjątkowy na terenie sześciu hrabstw stanu. Ocenił, że naprawa zniszczeń, jakie spowodowała powódź, „zajmie lata”.

Prezydent USA Joe Biden polecił rządowi wydzielić dodatkowe fundusze na pomoc dla dotkniętych klęską żywiołową kilkunastu hrabstw Kentucky.

W sobotę około 18 tys. odbiorców mediów w stanie pozostawało bez prądu – podały lokalne media.(PAP)

wr/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00