Stanem klęski żywiołowej objętych jest 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób; realnie powodzią dotkniętych jest 57 tys. osób – poinformował szef KPRM Jan Grabiec, który w sobotę we Wrocławiu bierze udział w spotkaniu dotyczącym dotychczasowych strat po powodzi.
W sobotę we Wrocławiu odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami, które służy zebraniu wstępnych szacunków strat i kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z odbudową miejsc dotkniętych powodzią w południowo-zachodniej Polsce.
Liczba mieszkańców miejscowości objętych stanem klęski żywiołowej – jak podał na spotkaniu szef KPRM – wynosi 2 mln 390 tys. osób. Podał też, że dotyczy to łącznie 749 miejscowości. „Głównie to oczywiście wsie, ale również w tej liczbie są miasta” – zaznaczył.
„Mówimy tutaj o stanie klęski żywiołowej, natomiast w kolejnej kategorii jest liczba mieszkańców dotkniętych powodzią, tych, którzy realnie pomimo działań ratowniczych i ochronnych, doświadczyli powodzi. To jest na ten moment 57 tysięcy (osób)” – zaznaczył, wskazując, że tyle wynosi szacunek z zebranych dotychczas danych.
Liczba mieszkańców ewakuowanych w związku z powodzią – jak relacjonował – wynosi 6544.
„Natomiast jeśli chodzi o budynki mieszkalne, które uległy zalaniu lub uszkodzeniu w wyniku powodzi, to do tej pory przeanalizowanych zostało 11 502 budynków, które zostały zgłoszone. To są zarówno domy jednorodzinne, jak i budynki wielomieszkaniowe” – podał.
Liczba budynków gospodarczych dotkniętych powodzią – jak podał – wynosi 6033, a liczba obiektów użyteczności publicznej (to m.in. szkoły, przedszkola, także obiekty sportowe, budynki administracji, a także mosty i drogi) zalanych lub uszkodzonych w wyniku powodzi wynosi 724. (PAP)
nno/ mml/ aba/