New York
54°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
6mph
88%
29.73
ThuFriSat
43°F
48°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Donald Trump: Tylko głupcy za porozumieniem senackim ws. imigracji i pomocy Ukrainie

05.02.2024

Tylko głupiec albo radykalny lewicowy demokrata zagłosowałby za tą horrendalną ustawą – oznajmił w poniedziałek były prezydent Donald Trump, komentując ogłoszone w Senacie ponadpartyjne porozumienie w sprawie środków na pomoc Ukrainie i reform imigracyjnych. Opowiedział się przy tym za osobną ustawą imigracyjną, odłączoną od pomocy zagranicznej.

„Tylko głupiec albo radykalny lewicowy demokrata zagłosowałby za tą horrendalną ustawą graniczną” – napisał Trump na swoim portalu społecznościowym TRUTH Social. Skrytykował przy tym zapisy ogłoszonego w niedzielę projektu nakazujące „zamknięcie” granicy w przypadku, gdy w ciągu tygodnia liczba usiłujących ją przejść osób przekroczy średnio 5 tys. dziennie. Były prezydent stwierdził, że prezydent już teraz ma prawo do zamknięcia granicy.

„Ta ustawa jest wspaniałym prezentem dla demokratów i życzeniem śmierci dla Partii Republikańskiej (…) Nie bądźcie GŁUPI!!!” – wezwał polityków lider partii. Jednocześnie stwierdził, że reformy na granicy nie powinny być „w żaden sposób i żadnej formie” powiązane ze środkami na pomoc zagraniczną.

Trump wielokrotnie wcześniej wzywał republikanów do odrzucenia ponadpartyjnego kompromisu w sprawie migracji i środków dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, zanim jeszcze porozumienie zostało zawarte. W ślad za nim przeciwko projektowi opowiedzieli się dwaj najwyżsi rangą politycy partii w Izbie Reprezentantów, spiker Izby Mike Johnson i lider większości Steve Scalise. Wykluczyli oni nawet możliwość poddania go pod głosowanie, choć według wielu komentatorów mógłby on zyskać większość głosów w Izbie.

Projektu broni z kolei lider republikanów w Senacie Mitch McConnell, a także jego współautor, republikański senator James Lankford. Lankford stwierdził, że wynegocjowane po czterech miesiącach rozmów reformy imigracyjne – znacznie zaostrzające kryteria ubiegania się o azyl i pozwalające na szybkie zawrócenie z granicy większości migrantów – są najostrzejszym zestawem reform, jaki kiedykolwiek był rozważany przez Kongres. Prezydent Biden zapowiedział, że „zamknąłby” granicę zaraz po podpisaniu ustawy, co w praktyce oznaczałoby automatyczne odrzucanie niemal wszystkich migrantów usiłujących przekroczyć granicę poza przejściami granicznymi.

Lankford zarzucił swoim kolegom, że krytykując projekt, kierują się dezinformacją i „tym, co czytają na Facebooku”. Wytknął też, że za prezydentury Donalda Trumpa również dochodziło do sytuacji, kiedy na granicy napotykano ponad 5 tys. migrantów dziennie, co prowadziło do chaosu.

„Kluczowy aspekt jest taki: czy my jako republikanie będziemy organizować konferencje prasowe i narzekać, że granica jest w złym stanie, a potem celowo zostawiać ją otwartą, po tym jak grudzień był najgorszym miesiącem w amerykańskiej historii?” – mówił senator w wywiadzie dla konserwatywnej telewizji Fox News. Wcześniej sugerował, że część jego partyjnych kolegów krytykuje projekt, bo nie chce dopuścić do przyjęcia nowych środków na pomoc Ukrainie. Inni republikańscy senatorowie, w tym McConnell i Mitt Romney, sugerowali, że powodem sprzeciwu jest niechęć do odebrania Trumpowi głównego tematu jego kampanii wyborczej.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY