New York
61°
Clear
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
47%
30
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Donald Tusk: istota Święta Niepodległości polega na tym, że wbrew sporom staramy się odnaleźć to, co nas łączy

11.11.2022

Istota Święta Niepodległości polega na tym, że wbrew sporom staramy się – wszyscy ci, którzy mają dobrą wolę – odnaleźć to, co łączy, albo co powinno nas łączyć – mówił w czwartek szef PO Donald Tusk. Dodał, że bardzo by chciał, by marzenie o pojednaniu mimo różnić politycznych stało się kiedyś faktem.

„Istota Święta Niepodległości polega na tym, że wbrew codziennym emocjom, wbrew sporom, czasami niechęciom tak wyraźnym, kiedy widzimy biało-czerwoną flagę, kiedy widzimy naszego orła i kiedy świętujemy rocznicę niepodległości, to staramy się wszyscy, ci wszyscy, którzy mają dobrą wolę, staramy się odnaleźć to, co czasami tak ginie w tej wrzawie codziennego dnia, co nas łączy albo co powinno nas łączyć” – powiedział szef PO na spotkaniu w Sępólnie Krajeńskim (woj. kujawsko-pomorskie).

Dodał, że bardzo by chciał, żeby „nie tylko od święta, ale generalnie życie publiczne w Polsce, polityka, ale także nasze codzienne zachowania, relacje, między rodzinami, między przyjaciółmi, były nacechowane o wiele większym zaufaniem, sympatią, empatią, próbą zrozumienia siebie nawzajem”.

„I żeby to powszechne marzenie w Polsce o pojednaniu na tym elementarnym poziomie, pojednaniu Polek i Polaków, mimo różnic politycznych, żeby to marzenie stało się kiedyś faktem” – powiedział Tusk. „Zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy w Polsce uważają, że odbudowa tej wspólnoty jest ważnym zadaniem” – dodał.

Szef PO podkreślił, że dni przed Świętem Niepodległości i sam ten dzień są nacechowane patriotyczną refleksją. „Najważniejsze pytanie jest, co wspólnie możemy zrobić, żeby znowu ten piękny kraj ambitnych ludzi, ciężko pracujących, był krajem, o którym wszyscy, bez wyjątku mówimy: to właśnie tutaj chcemy dalej żyć, to właśnie to jest nasze miejsce na ziemi” – mówił.

„Znowu musimy zrobić wszystko wspólnie, by te nasze miłości do najbliższych: do rodziny, do dzieci, do wnuków, do swojego miasta, do swojej krainy, żeby to się ładnie, mądrze zbiegało w jedną wspólną miłość do Polski” – powiedział Tusk.

Zaznaczył, że „nie chodzi o to, żeby wszyscy bez wyjątku podzielali jeden pogląd i kochali się”.

„Nie w tym rzecz – tylko, żebyśmy umieli zakończyć coś, co zatruwa nasze codzienne życie i mówię przede wszystkim o tych, którzy używają państwa do tego, żeby ludzie czuli się skłóceni, skonfliktowani, bo to, że my się spieramy – z tym dam się żyć, ale jeżeli używa się całego państwa, mediów publicznych, służb specjalnych, żeby szczuć ludzi na siebie, żeby ludzi konfliktować, to wtedy robi się z tego bardzo poważny problem” – powiedział Tusk

Pytał także, dlaczego ludzie, którzy czują się patriotami dnia codziennego, którzy ciężko pracują, muszą żyć w niestabilności, niepewności, jak ma wyglądać przyszłość.

„Nie ma się co oszukiwać. To Święto Niepodległości będzie świętem bardzo smutnym też dlatego, bo niektóre rodziny nie są w stanie przetrwać od pierwszego do pierwszego” – powiedział szef PO. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Jerzy Rausz

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner