New York
59°
Fair
6:55 am7:09 pm EDT
7mph
40%
30.29
ThuFriSat
64°F
55°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Donald Tusk: „kamienie”, które naprawdę stanowią problem, to Ziobro, Kaczyński, Morawiecki

12.11.2022

To nie kamienie milowe ws. KPO są problemem, tylko „kamienie u szyi” naszej ojczyzny. Ziobro, Kaczyński, Morawiecki, to są te „kamienie”, które naprawdę stanowią problem – powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk. Oni wszyscy przyłożyli się do konfliktu Polski z UE – podkreślił.

Podczas spotkania z mieszkańcami Sępólna Krajewskiego (woj. kujawsko-pomosrkie) Tusk zwrócił się do obecnie rządzących. „Jeśli tak dajecie do zrozumienia, że to (minister sprawiedliwości Zbigniew) Ziobro uniemożliwia, żeby ustąpić w sprawie sądów, w sprawie tych tzw. kamieni milowych, to proszę bardzo – odwołajmy go wspólnie” – podkreślił.

„No bo co jest ważniejsze? Te ponad 300 mld zł dla Polski, czy stołek dla ministra Ziobro? Nie ma żadnego problemu. Złożymy wniosek o wotum nieufności dla ministra Ziobry przed najbliższym posiedzeniem Sejmu i pomożemy wam odwołać tego człowieka, też w waszym interesie, bo jeśli Polska dostanie te nam należne pieniądze, to wszystkim będzie lepiej, także sympatykom partii rządzącej” – mówił Tusk.

Wyraził nadzieję, że „ten apel wreszcie dotrze do Jarosława Kaczyńskiego”. „Chociaż moja wiedza mówi mi, że oni wszyscy przyłożyli się do tego, żeby wprowadzić Polskę w ten bardzo ostry konflikt z Unią Europejską, oni wszyscy przyłożyli się do tego, żeby zniszczyć praworządność w Polsce, oni wszyscy rzucili się z jakąś zapamiętałością na niezależność sędziowską, na cały wymiar sprawiedliwości, na Trybunał Konstytucyjny” – ocenił Tusk.

„Oni kłamią, gdy mówią, że to kamienie milowe, czyli te warunki zapisane w dokumentach są problemem, kłopotem. Pomijam fakt, że te kamienie milowe, to żeby była czysta energia, żeby sądy były niezależne, żeby budżet i wydatki publiczne były transparentne, żeby wydatki europejskie były kontrolowane, a nie wydawane tak jak władza sobie wyobraża. Te kamienie milowe, to jest coś pozytywnego z punktu widzenia Polski i obywateli Polski” – mówił Tusk.

Podkreślił, że „to nie kamienie milowe są problemem, tylko kamienie u szyi naszej ojczyzny”. „Ziobro, Kaczyński, Morawiecki, to są te +kamienie+, które naprawdę stanowią problem” – podkreślił.

Lider PO odniósł się także do czwartkowej informacji o odznaczeniu wicepremiera Jacka Sasina Medalem Honorowym Poczty Polskiej im. Króla Polski Zygmunta II Augusta. „I to jest medal numer jeden, ten medal właśnie wymyślono, żeby dostał go Sasin, który z pocztą ma tyle wspólnego, że robił te wybory kopertowe, 70 mln zł poszło w piach” – powiedział Tusk.

„Wyobraźnia podpowiada nieskończona ilość tego typu nagród i uznań dla rządzących. Ja już widzę oczami wyobraźni +złoty respirator+ dla Szumowskiego, albo +złota wędka+ dla minister Moskwy za czyste wody w polskich rzekach, prawdopodobnie już pracują nad tym. Nie mówiąc już o takich odznakach, jak odznaka +wzorowy działkowiec+: Obajtek, Morawiecki. Absolutnie zasłużyli na tę odznakę” – mówił Tusk. (PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Jerzy Rausz

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY