New York
37°
Partly Cloudy
7:05 am4:28 pm EST
7mph
66%
29.99
ThuFriSat
43°F
50°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Donald Tusk: To jest koniec tego złego czasu, koniec rządów PiS 

15.10.2023

Jestem dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. To jest koniec tego złego czasu, koniec rządów PiS – powiedział w niedzielę po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk.

„Jestem dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi” – stwierdził lider KO. „Ja wiem, że nasze marzenia były jeszcze ambitniejsze, ale powiem wam, że jestem od wielu lat politykiem, jestem sportowcem i nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy z tego niby drugiego miejsca” – powiedział. „Wygrała Polska, wygrała demokracja. Odsunęliśmy ich od władzy” – dodał.

Zaznaczył, że jeszcze rok temu nikt nie wierzył w wygraną, a trzy miesiące temu nikt nie był jej pewny. Jak podkreślił Tusk, „ten wynik może być jeszcze lepszy, ale dzisiaj już możemy powiedzieć: to jest koniec tego złego czasu, koniec rządów PiS”.

Podziękował wszystkim wyborcom KO. „Daliście wielką rzecz sobie, Polsce, swoim rodzinom” – powiedział. Pogratulował także innym partiom opozycyjnym ich wyniku.

„Zrobiliśmy razem wielką rzecz. Wygraliśmy wolność, wygraliśmy demokrację, wygraliśmy naszą kochaną Polskę” – wskazał. Ocenił, że „to jest jeden z najpiękniejszych dni polskiej demokracji” i stwierdził, że dzisiejszy dzień przejdzie do historii Polski jako „dzień jasny, jako dzień, który otwiera nową epokę – odrodzenie naszej Rzeczpospolitej”.

PiS wygrało niedzielne wybory do Sejmu z wynikiem 36,8 proc. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc., Trzecia Droga – 13 proc., Lewica – 8,6 proc., a Konfederacja – 6,2 proc. Wszystkie te komitety uzyskały mandaty poselskie – wynika z sondażu Ipsos.

Według sondażu pod progiem wyborczym znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy, którzy otrzymali 2,4 proc. głosów. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ pat/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00