New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Donald Tusk: Wyraźna większość Polaków chce zmiany

13.10.2023

Wyraźna większość Polek i Polaków chce zmiany – mówił w czwartek w TVN 24 przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Wierzę, że niedzielny wieczór, kiedy zostaną ogłoszone wstępne wyniki wyborów, będzie jednym z najpiękniejszych w historii polskiej demokracji – dodał.

Z najnowszego, ostatniego przed ciszą wyborczą sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 wynika, że opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Zgodnie z badaniem, partie opozycyjne – KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica – mogą liczyć na 250 mandatów; PiS i Konfederacja – na 209. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Z badania wynika, że KO uzyskałaby 150 mandatów, Trzecia Droga – 52 mandaty, a Nowa Lewica – 48 mandatów. PiS mogłoby liczyć na 173 miejsca w Sejmie, a Konfederacja na 36 miejsc.

O wyniki tego badania był pytany w czwartek w TVN24 lider PO Donald Tusk.

„To, w co wierzyłem przez te miesiące, niełatwe na początku, staje się na naszych oczach faktem. Gorąco w to wierzę, że ta niedziela, ten wieczór, kiedy zostaną ogłoszone wstępne wyniki, będzie jednym z najpiękniejszych w historii polskiej demokracji, bo wyraźna większość Polek i Polaków chce zmiany” – powiedział lider PO.

„Bo ta sytuacja, która jest dzisiaj w Polsce, jest dla coraz większej grupy ludzi naprawdę trudna do wytrzymania, więc mam wrażenie, że w niedzielę wszyscy odczujemy wielką ulgę i poczujemy powiew świeżego powietrza” – dodał Tusk.

Zwrócił przy tym uwagę na pozostałe sondaże, które pojawiły się w czwartek. „Wszystkie one, w różnych proporcjach, ale mówią jedno, w niedzielę wieczorem Polska powie PiS-owi i prezesowi Kaczyńskiemu: do widzenia” – powiedział Tusk. (PAP)

Autor: Daria Kania

dk/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner