New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Dr Fauci zapowiedział odejście z rządowych stanowisk w grudniu

22.08.2022

Główny doradca medyczny prezydenta i wieloletni dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) dr Anthony Fauci zapowiedział, że w grudniu ustąpi ze swoich stanowisk po ponad 50 latach służby publicznej. Fauci był jedną z głównych postaci amerykańskiej odpowiedzi na Covid-19.

„Po ponad 50 latach rządowej służby, planuję zacząć nową fazę mojej kariery, kiedy wciąż mam tak dużo energii i pasji dla mojej dyscypliny” – powiedział Fauci w wydanym oświadczeniu. Jak zapowiedział, zamierza skupić się na „dokonywaniu postępów w nauce i zdrowiu publicznym” i mentorowaniu kolejnemu pokoleniu naukowców.

Fauci zarządzał NIAID, główną rządową instytucję zajmującą się chorobami zakaźnymi, nieprzerwanie od 1984 r., doradzając siedmiu prezydentom i kierując odpowiedzią USA m.in. na epidemię HIV/AIDS, wirusów Zika i Ebola, choć ogólnokrajowy rozgłos przyniosła mu jego rola w pandemii Covid-19. Fauci zasiadał w zespołach koordynacyjnych ekspertów przy Białym Domu w administracji Donalda Trumpa, a później również i Joe Bidena.

„Z powodu jego wielkiego wkładu w zdrowie publiczne, uratowano życie ludzi tu w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie (…) Niezależnie od tego, czy się go spotkało osobiście, dotknął życia wszystkich Amerykanów” – powiedział Biden w oświadczeniu.

Z uwagi na polityczne spory dotyczące pandemii, Fauci stał się też jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci publicznych w USA, obiektem ostrej krytyki ze strony prawicy i przeciwników koronawirusowych ograniczeń i szczepionek. Z tego powodu musiał się także mierzyć z pogróżkami; w sierpniu sąd skazał na 3 lata więzienia mężczyznę, który groził mu śmiercią.

Część polityków Partii Republikańskiej już wcześniej zapowiedziała, że zamierza przeprowadzić śledztwo w sprawie Fauciego. Senator Rand Paul sugerował m.in., że jeden z grantów NIAID mógł przyczynić się do powstania wirusa SARS-CoV-2.

W wywiadzie dla „Washington Post” Fauci stwierdził, że „nie zrobił niczego, czego nie może obronić”. Przyznał jednocześnie, że w trakcie pandemii popełnił błędy, m.in. początkowo lekceważąc znaczenie maseczek.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner