New York
73°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
4mph
55%
30
SatSunMon
84°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Duda: wierzę, że Polska nadal będzie państwem demokratycznym, mimo że rządzi premier Tusk

21.06.2024

Wierzę, że Polska nadal będzie państwem demokratycznym, mimo że rządzi premier Donald Tusk, a Polacy będą nadal mogli wybierać w uczciwych wyborach – oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda.

Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku prezydenta Andrzeja Dudy, orzekł w środę, że „nowelizacja przepisów o NCBR z 26 stycznia br. jest niekonstytucyjna”. „Do głosowania nie dopuszczono dwóch posłów – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika” – uzasadniono orzeczenie.

Duda pytany w Radiu Zet czy cieszy się z takiego orzeczenia odparł, że to sprawa, która jest dość prawnie skomplikowana. „Od samego początku, biorąc pod uwagę cały ten proces mówiłem marszałkowi (Sejmu) Szymonowi Hołowni jakie jest moje stanowisko i ostrzegałem, że tutaj jest brak podstaw do tego, by te mandaty wygaszać” – powiedział.

„Ale pan marszałek nie posłuchał mojego głosu, podjął takie decyzja, jakie podjął i bardzo sobie skomplikował życie w ten sposób” – dodał prezydent.

Dopytywany czy orzeczenie TK ma jakiekolwiek znaczenie, skoro Trybunał nie cieszy się w Polsce autorytetem, prezydent powiedział: „TK jest ciałem, które ma swoje oparcie w konstytucji i jedynym – zgodnie z obowiązującą u nas konstytucją – który w ogóle może oceniać zgodność lub niezgodność z konstytucją i orzekać w tym przedmiocie”.

Na uwagę, że politycy koalicji rządzącej mówią, że te orzeczenia nie są ważne i nie mają znaczenia, Duda powiedział: „No to niech tak dalej mówią. Poniosą kiedyś za to odpowiedzialność”.

Dopytywany co to oznacza, powiedział: „Ja wierzę w to, że Polska nadal będzie państwem demokratycznym, mimo tego, że rządzi tutaj premier Donald Tusk, że ona nadal będzie państwem demokratycznym, gdzie Polacy będą mogli nadal wybierać swobodnie, w uczciwych wyborach i wiadomo, że Polacy zmieniają zdanie, co jakiś czas wybierają różne obozy polityczne. Szczycimy się tym nawet, że mamy zmianę władzy”.

Pod koniec stycznia prezydent zadeklarował, że będzie kierował do TK – w trybie kontroli następczej – wszystkie ustawy, które Sejm przyjmie bez udziału polityków PiS: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy pod koniec zeszłego roku zostali skazani prawomocnym wyrokiem, a marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaszeniu ich mandatów poselskich.

Trybunał w środę rozpatrzył wniosek dotyczący przepisów o NCBR. To pierwszy z serii prezydenckich wniosków kwestionujących ustawy przyjęte przez Sejm po wygaszeniu mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner