New York
59°
Cloudy
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
49%
30.04
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Dziecię nam się narodziło

14.01.2023
W jasełkach wystąpili wszyscy uczniowie i nauczyciele z PSD im. Św. Jadwigi we Floral Park Zdjęcia: Elżbieta Popławska

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Polonia chętnie spotyka się, aby wspólnie kolędować i podziwiać jasełka. Tak też stało się w Polskiej Szkole Dokształcającej im. św. Jadwigi we Floral Park.

Elżbieta Popławska

Jasełkowa tradycja przyjęta została w Polsce w latach XIV i XV w. Podczas jasełek wspominamy narodziny Jezusa, znaczenie rodziny w Jego życiu, przyjaciół i rządzących, m.in. „Trzech Króli”, którzy też oddali pokłon Dzieciątku. W każdym takim przedstawieniu mają miejsce rozmowy o dobrym i złym świecie, pomiędzy diabłami i aniołami.

Klasa 1 wychowawczyni Moniki Tarasiński
Klasa 2 i 3 wychowawczyni Marty Pycia

W niedzielę, 17 grudnia w Polskiej Szkole Dokształcającej im. św. Jadwigi we Floral Park, uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawczyń, zaprezentowali na scenie jasełka. Było to prawdziwie broadwayowskie przedstawienie. Wyjątkowa inscenizacja, choreografia, muzyka oraz energia, z jaką zaprezentowali się uczniowie zasługuje na specjalne wyróżnienie.

Klasa 4 i 5 wychowawczyni Barbary Falkowskiej

W jasełkach udział wzięli wszyscy uczniowie, od przedszkolaków do klasy 8. Każda z klas pod kierunkiem wychowawcy przedstawiła sekwencję przedstawienia. Scenariusz jasełek opracowała Emilia Boguszewska, wychowawczyni klasy 8, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora szkoły. Uczniowie okazali się wspaniałymi, młodymi aktorami. Święta Rodzina, w którą wcielili się Nicole Machowski i Daniela Ryga przeniosła widzów do stajenki w Betlejem. Uczniowie klasy 8 w tym roku przyjęli rolę diabłów, którzy zawzięcie debatowali jak bardzo zmienił się na gorsze świat. Uczniowie z klasy 2 i 3 z wychowawczynią i instruktorką Martą Pycia widowiskowo zaprezentowali się w tańcu z lampionami.

Klasa 8 wychowawczyni Emilii Boguszewskiej

Ponadto swoje talenty zaprezentowali na scenie także przedszkolaki i klasa „0” –pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Łukaszewskiej, a także uczniowie klasy 1 z wychowawczynią Moniką Tarasiński, klasy 2 pod okiem wychowawczyni Katarzyny Romero, klasy 3 prowadzonej przez wychowawczynię Martę Pycia, która jednocześnie pełni funkcję zastępcy dyrektora szkoły, klasy 4 i 5 wychowawczyni Barbary Falkowskiej i klasy 7, której wychowawczynią jest Ligia Kuźmicka-Bus.

Dyrektorem muzycznym przedstawienia był Piotr Górnicz, który od wielu lat wspomaga szkolne imprezy. Swoją obecnością jasełka zaszczycili ks. Piotr Rożek – proboszcz parafii św. Jadwigi, Maria Bąk – wieloletnia była zastępczyni dyrektora szkoły, Ryszard Brzozowski – prezes KPA z L.I., który od lat wspiera szkołę.

Klasa przedszkolna i „0” wychowawczyni Małgorzaty Łukaszewskiej

Po uroczystych jasełka do Sali wkroczył długo oczekiwany przez dzieci święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Radość dzieci była ogromna.

Z kolei Rada Rodziców pod przewodnictwem Bożeny Narra i Izabeli Węgrowski zorganizowała Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym można było kupić ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne i pyszne domowe wypieki. Przybyli goście mogli również na miejscu poczęstować się kawą i skosztować świątecznych słodkości.                                                                                            

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner