New York
55°
Clear
5:33 am8:11 pm EDT
1mph
86%
30.04
TueWedThu
79°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Dzień Drzwi Otwartych w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej

03.04.2023
Jakub udziela wyjaśnień na temat studiów na Fordham University ZDJĘCIA: ARCHIWUM SZKOŁY

Prawie każdy uczeń w naszej szkole zadaje sobie pytanie, „Jak i dlaczego warto uczyć się o Polsce i języka polskiego?” I takie pytanie zadano również uczniom i nauczycielom na warsztatach wyjazdowych organizowanych przez Uniwersytet Śląski.

Katarzyna Drucker

Jeden z nauczycieli z Chicago tak odpowiedział na to pytanie: „Dzieci uczą się języka polskiego w domu rodzinnym. Zaczynając edukację w polskiej szkole na obczyźnie uczą się języka ze względu na swoich rodziców, nie zdając sobie sprawy ani z potrzeby, ani przydatności tego języka w kraju, w którym się urodziły i wychowują. Dopiero, kiedy idą na studia, bardzo często okazuje się, że język polski jest potrzebny do komunikacji w pracy, w naszej grupie etnicznej, i wtedy są bardzo wdzięczni tym wszystkim, którzy ich tego języka uczyli”.

Najlepszym potwierdzeniem tych słów mogą być absolwenci Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie, którzy ponownie w tym roku gościli w niej w ramach akcji „Dzień Drzwi Otwartych”. Opowiadali oni młodszym koleżankom i kolegom o swoich doświadczeniach, edukacji, drodze do kariery oraz jak język polski był i jest przydatny w życiu i w pracy.    

Kasia opowiada o swoich studiach na St. John’s University. Słuchają:
uczennice Martyna i Angelina z nauczycielką Anną Governali

Chyba najbardziej poruszyła naszych uczniów historia pana Ryszarda, który opowiedział mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak znajomość języka polskiego uratowała mu życie podczas jednej z akcji w terenie w obcym kraju. Pan Ryszard pracuje dla rządu w służbie FBI i podkreślał, że nigdy nie wiadomo, kiedy znajomość obcego języka nam się przyda w pracy, i jak bardzo w pracy rządowej ta umiejętność jest doceniania.   

Uczniowie z zainteresowaniem słuchają Uli – studentki Harvardu

Z kolei Jakub, który studiuje Informatykę (Computer Science) na Fordham University, opowiadał o swojej uczelni i wyzwaniach, jakie napotykają studenci tego kierunku. Jego znajomość języka polskiego stała się dodatkowym atutem w zdobyciu pracy w ramach internship, właśnie w FBI, gdzie pracuje pan Ryszard. To również pokazuje, jak ważne jest wielopokoleniowe budowanie kontaktów pomiędzy absolwentami naszej szkoły. Jakub również był moim asystentem w Centrum Seniora „Krakus” podczas zajęć komputerowych, gdzie uczyliśmy, jak obsługiwać smartphony. To właśnie znajomość języka polskiego, jak i Polski pozwoliła Jakubowi nawiązać świetny kontakt z seniorami.

Emilie opowiadała o nauce, dzięki której obecnie pracuje jako pielęgniarka (nurse practicioner). Ukończyła również Hunter College w stopniu Master Degree oraz pracowała w Methodist Hospital w Nowym Jorku. Ona również podkreślała, że język polski wiele razy okazał się wręcz niezbędny w jej pracy, szczególnie w komunikacji z pacjentami, którzy nie mówili po angielsku lub jego znajomość była bardzo słaba. 

Kasia natomiast jest jeszcze studentką na kierunku biologicznym na St. John’s University. Uczniowie zadawali jej wiele pytań dotyczących nauki na prestiżowej uczelni, kierunku, jaki wybrała, oraz jakie są jej marzenia dotyczące pracy. Kasia marzy, aby w przyszłości pracować w szpitalu z pacjentami (physician assistant)

Anthony opowiada o Regis High School. Przy stoliku – nauczycielka Beata Tutka z uczennicami 

Anthony z kolei odpowiadał, jak przebiega nauka w Regis High School. Jest to prywatna szkoła katolicka, prowadzona przez jezuitów tylko dla chłopców. Podkreślił jak duże musi być zaangażowanie ucznia, aby wytrwać w szkole na bardzo wysokim poziomie. W rozmowie z uczniami z klasy 9 zwrócił szczególną uwagę na dobrą organizację w przygotowaniu się do testów i przestrzegania terminów oddawania prac domowych czy projektów. W przyszłości chciałby studiować prawo, gdzie znajomość języka polskiego na pewno przypada mu się w pracy z klientami polonijnymi. Umiejętność mowy i pisania w języku polskim również okazała się niezbędna podczas wakacji, gdy był wolontariuszem w Centrum Polsko-Słowiańskim, a także w Instytucie Piłsudskiego, gdzie przeprowadzał digitalizację dokumentów.

Bardzo wysoką poprzeczkę dla naszych uczniów postawiła Ula, która studiowała biznes na Harwardzie, a obecnie, jako doradca strategiczny, przygotowuje różne analizy i plany dla firm. Podkreśliła, że język polski zdecydowanie przydaje się, gdy trzeba czytać analizy dotyczące rynków europejskich.

Również nasi obecni uczniowie klasy dziewiątej – Adam, Robert i Szymon – chętnie dzielili się wiedzą na temat swojej szkoły – Brooklyn Tech. Rafał i Marcel reprezentowali NEST+m, natomiast Karol – Cathedral Prep. Wiktoria, która co tydzień udziela się w szkole jako wolontariuszka, zachęcała naszych uczniów do nauki w High School for Health Professions and Human Services.

Pan Ryszard wyjaśnia, jak znajomość obcego języka jest przydatna w pracy rządowej

Wszyscy absolwenci zgodnie podkreślali, że przy ubieganiu się do każdej szkoły liczy się wolontariat, przynależność do organizacji, klubów i stowarzyszeń. To pozwala także na tworzenie kontaktów, które w przyszłości mogą pomóc w znalezieniu pracy.

Na zakończenie dyrektor szkoły Danuta Bronchard podkreśliła, że „dzięki takim spotkaniom uczniowie mogą uzyskać informacje praktyczne bezpośrednio od starszych koleżanek i kolegów. Warto zainteresować się systemem edukacji w Ameryce i jednocześnie poznać szkoły średnie i wyższe, aby dokonać właściwego wyboru dla siebie w przyszłości”.

„Dzień Drzwi Otwartych” pokazuje, że nasi absolwenci odnoszą sukcesy, a znajomość języka polskiego i Polski jest dodatkowym atutem w karierze zawodowej. Na zakończenie przytoczę słowa z Polskiej Szkoły im. Emilii Plater w Chicago, które świetnie podsumowują sens dwujęzyczności i ciężkiej pracy nauczycieli w polskich szkołach na całym świecie: „Język polski jest językiem, którym komunikują się Polacy. W dzisiejszej rzeczywistości, gdy wszystkie kraje chętnie goszczą inne narody, wymieniając doświadczenia, rozwijając swoje biznesy – język polski jest również językiem niezbędnym”.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner