New York
50°
Partly Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
4mph
36%
30.09
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Dzień Kobiet pełen kwiatów

07.03.2023
Ulubionymi kawiatami Ewy Zielińskiej, właścicielki Secret Garden NJ w Wallington, są frezje ZDJĘCIA: DREAMSTIME

Ósmego marca obchodzimy szczególne święto – Dzień Kobiet. Narosło wokół niego wiele mitów. Jedno jest pewne – w 2023 roku Dzień Kobiet będzie obchodzony już po raz 112.

Nam, Polakom, Dzień Kobiet kojarzy się z propagandą i kronikami filmowymi z okresu PRL-u. W tym dniu wręczano paniom kwiaty, a najpopularniejsze były goździki. Kobiety otrzymywały też czasami rajstopy, mydło i ręczniki, zaliczane w tamtych czasach do towarów luksusowych.  Obchodzenie Dnia Kobiet było w zakładach pracy… obowiązkowe.

TRADYCJA WCIĄŻ TRWA WŚRÓD POLONII

W polskich rodzinach mamy, babcie, córki i wnuczki w tym dniu dostają od mężczyzn najczęściej kwiaty, ale bywa, że obdarowywane są innymi upominkami. Najpopularniejszymi prezentami na Dzień Kobiet są: biżuteria, perfumy lub voucher do SPA. Panowie wręczają też ukochanym kobietom coś związanego z ich pasjami: farby do malowania, sportowy zegarek, bilety do teatru itp.
Zawitaliśmy do dwóch polskich kwiaciarni i zapytaliśmy właścicielki, kto kupuje częściej kwiaty tego dnia: panowie czy panie? Jakie kwiaty panowie wybierają najchętniej? Dowiedzieliśmy się też innych ciekawych rzeczy.

„Moje ulubione kwiaty to frezje, bo są delikatne i pięknie pachną – powiedziała Ewa Zielińska, właścicielka Secret Garden NJ w Wallington w stanie New Jersey. – 8 marca kwiaty zdecydowanie częściej kupują panowie, bo to są piękne prezenty dla pań. Zdarzają się też inne okoliczności kupowania kwiatów, na przykład urodziny czy rocznica ślubu. Zazwyczaj panowie kupują róże… ale to zapewne dlatego, że nie wiedzą, jakie kwiaty panie chciałyby otrzymać. Gdy pytam pana, jakie kwiaty lubi jego pani, to… długo się zastanawia. Ale zdarzają się panowie, którzy dobrze wiedzą, jakie kwiaty ich żony czy dziewczyny lubią, i wtedy kupują te wybrane. Najwięcej róż sprzedajemy na walentynki bądź na urodziny. W Dniu Kobiet najwięcej sprzedajemy bukietów mieszanych lub tulipány“ – wyjaśnia pani Ewa.

Konwalie wiążą się z pięknymi wspomnieniami z czasów młodości Teresy Borowskiej, właścicielki Teresa’a Sherbs and Flowers LLC w New Britain

„Moje ulubione kwiaty to konwalie, bo wiążą się z nimi piękne wspomnienia z czasów młodości. Jeszcze czuję ich zapach – powiedziała Teresa Borowska, właścicielka Teresa’s Herbs and Flowers LLC w sercu Małej Polski – New Britain w stanie Connecticut. – 8 marca sprzedaję dużo kwiatów, ale…. tylko Polakom. Dostrzegam, że powoli również wśród Amerykanów ten dzień zaczyna być znany i ważny. W moim pokoleniu, które przyjechało do Stanów Zjednoczonych po roku 1981, ten dzień był uznawany za święto komunistyczne, mimo że przecież narodziło się w USA. Ameryka słynie z tego, że panowie kupują paniom głównie czerwone róże. Są one symbolem uczuć. Niektórzy panowie proszę mnie czasami o frezje. Mają piękny zapach i sympatyczne kolory. Na Dzień Kobiet frezje mam oczywiście przygotowane. No i tulipany, bo nasi rodacy lubią tulipány“.

Przy okazji pani Teresa Borowska opowiedziała sympatyczną historię, która miała miejsce w jej kwiaciarni w walentynki.

„Przyszła po kwiaty młoda Portorykanka. Stała w kolejce, aby kupić róże. Kiedy już wręczyłam jej bukiet, powiedziała: „Proszę do rachunku dopisać jedną różę dla siebie“. To był jej wraz wdzięczności dla mnie, za moją pracę. Byłam tak zaskoczona, że wyszłam zza lady, aby ją uściskać. W kolejce też dosyć długo czekał młody mężczyzna. Kiedy zobaczył, że ściskam tę Portorykankę, do swojego rachunku dołożył 5 dolarów i powiedział: „A to jest na różę dla pani“. Nie uścisnęłam go i do tej pory mam wyrzuty sumienia, że wyszedł bez mojego uścisku. To jest bardzo wdzięczna praca, bo sprzedaż kwiatów łączy się z uczuciowością. Nie ma ludzi, którzy przychodzą po kwiaty z obojętną twarzą“ – dodała pani Teresa.

Nasi rodacy bardzo lubią tulipany

GENEZA TEGO ŚWIĘTA

Przekazy mówią, że jego początki sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junonie, która była opiekunką życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami.

Współczesna historia powstania tego święta ma związek z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Największy związek z obecnym Dniem Kobiet mają wydarzenia z 28 lutego 1909 roku. To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić zamieszki i strajki w Nowym Joru zorganizowane 8 marca 1908 roku. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet w Stanach Zjednoczonych, odbywały się strajki pracownic branży włókienniczej.

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony rok później – 8 marca 1910 roku. Po raz pierwszy faktycznie był obchodzony 19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Od tamtych czasów Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W niektórych krajach świętuje się dłużej niż jeden dzień. W Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia.

JMS

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne