New York
54°
Clear
6:47 am7:15 pm EDT
1mph
32%
30.04
TueWedThu
52°F
54°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Dziennikarz Wojtek Maślanka marszałkiem Ridgewood!

22.05.2022

Podczas tegorocznej 85. Parady Pułaskiego kontyngent z nowojorskiej dzielnicy Ridgewood poprowadzi marszałek Wojtek Maślanka wraz z Miss Polonii Julią Baran oraz Junior Miss Polonii Sophie Muras. Dla „Nowego Dziennika” ten wybór na marszałka jest szczególnie ważny, gdyż Wojtek od wielu lat jest związany z naszą redakcją. Ogromnie nas cieszy fakt, iż została doceniona jego praca jako społecznika i dziennikarza. Wojtku – gratulujemy!

Bal Marszałkowski, podczas którego miało miejsce wręczenie szarf i przekazanie koron, odbył się w sobotę, 30 kwietnia, w pięknie udekorowanym audytorium parafii św. Macieja na Ridgewood. Bal prowadziły: Leokadia Juszczak – przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego na Ridgewood i członkini zarządu Głównego Komitetu Parady – oraz Marta Baran z Komitetu Rodzicielskiego Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej przy parafii św. Macieja, wiceprzewodnicząca Komitetu Parady. Wzięło w nim udział ponad 220 osób. Było wielu gości specjalnych, którzy swoją obecnością chcieli podkreślić trafność wyboru dokonanego przez Komitet Parady.

SZARFY, KORONY I WIELE RADOŚCI

Leokadia Juszczak i Marta Baran powitały uczestników balu i przedstawiły gości specjalnych. Byli to między innymi: wicekonsul Mateusz Gmura z żoną Martą, Richard Zawisny – przewodniczący Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, Jadwiga Kopala – Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2000-2021, Wielki Marszałek 2017 Sławomir Platta, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc z żoną Magdaleną, trzykrotny mistrz świata w boksie Tomasz Adamek, polonijny sportowiec i działacz Paweł Myśliwiec z żoną Teresą, trzykrotny polonijny mistrz świata w golfie Janusz Bończyk, wolontariuszka Eryka Volker, Agnieszka Duduś – menedżerka oddziału PSFCU na Ridgewood, harcmistrzowie Maria i Zygmunt Bielscy, przedstawiciele Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku z prezesem Mieczysławem Pająkiem.

Ksiądz Dariusz Blicharz, administrator parafii św. Macieja na Ridgewood, udzielił wszystkim błogosławieństwa i życzył wspaniałego balu. Oficjalnie rozpoczął się on od odśpiewania hymnów. Trzy zwrotki polskiego hymnu zaśpiewała cała sala. Hymn amerykański, jako prowadząca, wykonała Julia Baran.

Julia Baran śpiewa hymn amerykański. Z lewej strony stoją Marta Baran i Leokadia Juszczak, z prawej – ksiądz Dariusz Blicharz

Potem miało miejsce wzruszające połączenie odchodzącej historii z teraźniejszością. Na salę wkroczył uśmiechnięty ubiegłoroczny marszałek Ridgewood Zdzisław Suski wraz z żoną Krystyną. Po chwili dołączyły do nich urocze dziewczęta: Miss Polonii 2020-2021 Izabela Hajder i Junior Miss Polonii 2020-2021 Izabela Kołakowska. Padło wiele dobrych słów pod ich adresem za to, że wszyscy troje spełnili swoją misję.

No i przyszedł moment, na który wszyscy czekali. Marcin Luc, tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego, założył szarfę marszałka Ridgewood Wojtkowi Maślance. Natomiast wicekonsul Mateusz Gmura udekorował szarfą Miss Polonii 2022 Julię Baran, a Junior Miss Polonii 2022 Sophie Muras – Jadwiga Kopala, Wielka Marszałek Parady 2020-2021. Założyła jej również koronę na głowę. Natomiast ubiegłoroczna Miss Izabela Hajder założyła koronę Julii Baran i serdecznie ją uściskała.

Marcin Luc, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022, dokonuje szarfowania Wojtka Maślanki. Z prawej: Junior Miss Polonii 2022 Sophie Muras i wicekonsul Mateusz Gmura

Agnieszka Duduś, menedżerka oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Ridgewood, wręczyła marszałkowi i miss certyfikaty ufundowane przez Unię.

KONSUL MATEUSZ GMURA: WSPIERAJCIE SWOJEGO MARSZAŁKA!

Po ceremonii szarfowania wicekonsul Mateusz Gmura przeczytał list konsula generalnego RP w Nowym Joru Adriana Kubickiego, adresowany do przewodniczącej Leokadii Juszczak. Oto jego fragment:

„Proszę przyjąć  moje najserdeczniejsze gratulacje na okoliczność dorocznego Balu Marszałkowskiego Komitetu Parady Pułaskiego na Ridgewood. Poza tymi składanymi bezpośrednio na ręce Pani Prezes, szczególne gratulacje kieruję również do Pana Wojciecha Maślanki – tegorocznego Marszałka kontyngentu, jak i do obu Miss Polonii Ridgewood – Julii Baran oraz Sophie Muras. (…) Cieszę się, że nieprzerwanie kontynuujecie Państwo dzieło kultywowania ważnej polonijnej tradycji, jaką jest organizacja dorocznego Balu Marszałkowskiego, zaś przede wszystkim wkład w paradę poświęconą Generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu – Ojcu amerykańskiej kawalerii, która to dumnie i radośnie przemaszeruje w pierwszą niedzielę października Piątą Aleją na Manhattanie. Raz jeszcze gratuluję wspaniałej inicjatywy, pozdrawiam wszystkich uczestników tegorocznego balu i życzę Państwu udanej zabawy. Do zobaczenia na paradzie!”.

Po odczytaniu listu wicekonsul Gmura dodał od siebie: „Wspierajcie swojego marszałka! Wojtek na pewno będzie wspaniałym marszałkiem”.

Richard Zawisny, prezes Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, zaprosił uczestników balu do licznego udziału w 85. Paradzie, która odbędzie się w niedzielę, 2 października, na 5 Alei na Manhattanie.

Daniel Kurzyna, szef biura radnego Roberta Holdena, reprezentującego w nowojorskim ratuszu m.in. Ridgewood, Glendale i Maspeth, przekazał list z gratulacjami od swojego szefa dla marszałka, miss i kontyngentu z Ridgewood.

„Jeżeli to dzisiejsze wydarzenie będzie wyznacznikiem, jak będzie wyglądać tegoroczna Parada Pułaskiego, to będzie wyglądała naprawdę pięknie i biało-czerwono – stwierdził Marcin Luc, tegoroczny Wielki Marszałek. – Wszystkich gorąco zapraszam 2 października na 5 Aleję. 17 września, czyli dwa tygodnie przed paradą, odbędzie się – jak co roku – uroczysty bankiet w hotelu Marriott, na który również zapraszam. Wielkie gratulacje składam Wojtkowi, bo jest to właściwa osoba na właściwym miejscu. Liczba osób na dzisiejszym balu pokazuje, jak wielkim cieszy się on uznaniem i jak wiele osób go wspiera” – dodał.

Wojtek Maślanka, wzruszony, podziękował wszystkim za dobre słowa i za ogromne wsparcie.

„Dziękuję, że przyszliście na Bal Marszałkowski na Ridgewood, aby nas wesprzeć. Dziękuję wszystkim gościom. Dziękuję Komitetowi Parady Pułaskiego na Ridgewood. Jego członkowie musieli długo pracować, aby wszystko przygotować i aby mógł się odbyć ten wspaniały bal. Bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, za nominowanie mnie na marszałka Ridgewood. Obiecuję, że będę starał się wszystko robić najlepiej, jak potrafię, aby dobrze reprezentować Ridgewood nie tylko w tej dzielnicy, ale też w innych miejscach i na innych wydarzeniach, a przede wszystkim na Balu Marszałkowskim w hotelu Marriott i na 5 Alei podczas Biało-Czerwonej Parady. Chciałbym dodać, że dzisiaj Ridgewood jest tą dzielnicą Nowego Jorku, w której mieszka najwięcej Polaków. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę wszystkim udanej zabawy!” – zakończył świeżo mianowany marszałek.

Uczestnicy Balu Marszałkowskiego (od lewej): bokser Damian Knyba, Magdalena Koluch, Wojciech Ziębowicz, Tadeusz Koluch i Tomasz Adamek

„A ja chciałam podziękować tym wszystkim, którzy ciężko tutaj pracowali, aby jak najlepiej przygotować bal i salę gimnastyczną zamienili w pałac. Brawo dla członków Komitetu Parady Pułaskiego przy kościele św. Macieja na Ridgewood” – podkreśliła Leokadia Juszczak, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego na Ridgewood.

Po przemówieniach i podziękowaniach marszałek i nowe miss, wraz z gośćmi, organizatorami, nauczycielami i rodzicami uczniów polskiej szkoły pozowali do wspólnych zdjęć.

Bal Marszałkowski tradycyjnie rozpoczęto polonezem. Na czele tańczą (od lewej): Marta Baran z mężem Januszem i Krystyna Suski z mężem Zdzisławem – marszałkiem
Parady z Ridgewood 2020-2021

Zgodnie z tradycją bal rozpoczął się polonezem. Poprowadziła go Marta Baran. A potem już wszyscy ruszyli na parkiet. Dwaj DJ-e – Marek i Victor – zadbali o dobrą muzykę, aby goście dobrze się bawili do godziny 2 w nocy.

Organizatorzy zorganizowali też loterię, na której można było wygrać wiele fajnych nagród, między innymi elektryczny skuter. Poziom emocji podniosła aukcja, podczas której do wylicytowania były trzy atrakcyjne rzeczy: piłka z podpisami m.in. Cezarego Kuleszy – prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej – i Czesława Michniewicza – trenera piłkarskiej reprezentacji Polski; rękawice bokserskie z autografem Adama Kownackiego i zdjęcie tegorocznej Miss Świata Karoliny Bielawskiej, również z autografem. Rękawice zostały wystawione na aukcję za 100 dolarów, a zostały kupione za 350. Zdjęcie najpiękniejszej kobiety za 200 dolarów (cena wywoławcza 100), a piłkę z autografami znanych postaci za 1000 dolarów (cena wywoławcza 200) kupił Marcin Luc z żoną Magdaleną.

Stan Borys śpiewa niezapomniany przebój „Anna”

Tego wieczoru na scenie pojawił się Stan Borys – legenda polskiej piosenki. Zaśpiewał dwa utwory: „Anna” i „Spacer dziką plażą”. Dostał ogromne brawa, bo… wzruszył słuchaczy. Podziękował mu za występ Wojtek Maślanka, a tegoroczne miss wręczyły mu kwiaty.

KIM SĄ MARSZAŁEK I MISS?

Marszałek Wojciech Maślanka – znany jest głównie jako dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Jest absolwentem krakowskiej AGH, gdzie ukończył wydział Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Od 2003 roku mieszka w Nowym Jorku. Przez prawie 6 lat pracował w Radiu Rytm jako dziennikarz i prezenter, jak również pełnił obowiązki szefa muzycznego. W 2009 roku został dziennikarzem Polskiego Radia Nowy Jork 910 AM – WRKL 910, rok później menedżerem oraz dyrektorem programowym, pełnił również rolę osoby odpowiedzialnej za stan techniczny rozgłośni.

Od 2012 roku jest związany z „Nowym Dziennikiem”. W latach 2012-2015 prezentował polską muzykę (teledyski) w programie NDTV, emitowanym na 25 kanale amerykańskiej telewizji publicznej WNYE-TV. Współpracował i nadal współpracuje z różnymi redakcjami i rozgłośniami w Polsce oraz poza jej granicami. W swojej pracy skupia się na śledzeniu i relacjonowaniu ważnych wydarzeń z życia Polonii, ale również na dokumentowaniu polskiej historii. Przyczynił się do mobilizacji Polonii w celu ratowania nazwy mostu Kościuszki, będącego jednym z symboli polskości w Nowym Jorku, pomnika Króla Jagiełły w Central Parku, kompleksu seminaryjnego w Orchard Lake w Michigan, Domu Kościuszki w Filadelfii oraz pomnika Katyń 1940 w Jersey City. Serią swoich artykułów mobilizował również Polonię do walki o inne obiekty, m.in. o Polski Dom Narodowy w Hartford w stanie Connecticut, dom Walentyny Janty-Połczyńskiej, sekretarki gen. Władysława Sikorskiego, znajdujący się na nowojorskim Queensie, a ostatnio także o pomnik polsko-amerykańskich weteranów wojennych zlokalizowany przy Grand Prospect Hall na Brooklynie.

Wojciech Maślanka także aktywnie działa w środowisku polonijnym. Jest dyrektorem programowym Fundacji Dobra Polska Szkoła, która promuje język polski oraz walczy o powstawanie dwujęzycznych programów nauczania w amerykańskich szkołach publicznych. Był jedną z osób, dzięki którym w 2015 roku w Nowym Jorku powstał pierwszy Polish-English Dual Language Program (w PS 34 na Greenpoincie), przez co w 14. Dystrykcie NYC Department of Education nazywany jest „ojcem chrzestnym” tego programu. Obecnie podobne programy działają także w szkołach na Ridgewood, Maspeth i Long Island.

Od listopada 2021 roku pełni funkcję dyrektora wykonawczego Children’s Smile Foundation, która pomaga chorym i znajdującym się w potrzebie dzieciom. Poza tym zasiada w kapitule nagrody „Wybitny Polak w USA”, przyznawanej przez Stowarzyszenie Pangea Network USA oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Prywatnie jest szczęśliwym mężem Basi oraz ojcem uroczej i bardzo zdolnej córki Nicole. Obie bardzo go wspierają we wszystkim, co robi.

Miss Polonii 2022 Julia Baran – urodziła się w Nowym Jorku, ma 17 lat. Jest córką Marty Magdoń-Baran i Janusza Barana, ma młodszą siostrę Joasię i brata Karola. Uczęszcza do trzeciej klasy liceum Academy of American Studies i dziesiątej klasy Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood. W swojej szkole jest w zarządzie studentów oraz prezydentem Glamour Gals Club. Klub ten pomaga osobom starszym, chorym i samotnym.

Julia jest zwyciężczynią wielu konkursów w polskiej szkole oraz ministrantką w kościele św. Macieja. W roku 2014, wraz z marszałkiem, śp. księdzem prałatem Piotrem Żendzianem, jako Mała Miss Polonii reprezentowała kontyngent Ridgewood.

Julia trenuje pływanie – jest pływaczką w reprezentacji juniorów Stanów Zjednoczonych, jak również w Catholic Youth Organization. Kocha zwierzęta, ma w domu koty, żółwie i rybki, ale najbardziej kocha konie; trenuje również jazdę konną. Lubi czytać, pisze wiersze i opowiadania. Prawie każdego roku odwiedza swoje dwie babcie i rodzinę w Polsce. W przyszłości chciałaby studiować medycynę.

Junior Miss Polonii 2022 Sophie Muras, marszałek Ridgewood 2022 Wojciech Maślanka
i Miss Polonii 2022 Julia Baran

Junior Miss Polonii 2022 Sophie Muras – urodziła się 6 stycznia 2013 roku. Mieszka na Ridgewood z rodzicami i młodszym bratem Leonem. Sophie jest uczennicą 3 klasy Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej, działającej przy parafii św. Macieja na Ridgewood oraz 3 klasy szkoły podstawowej PS 91 na Glendale. Bardzo dobrze się uczy, chętnie pomaga kolegom oraz aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, gdzie codziennie redaguje i prezentuje szkolne wiadomości „Husky News Report”. Jej pasją jest sport. Uczęszcza na zajęcia z tańca i gimnastyki oraz trenuje pływanie. Sophie lubi aktywnie spędzać czas z rodziną i pasjonują ją podróże. Jej marzeniem jest zwiedzić cały świat. W przyszłości chciałaby zostać nauczycielką i pomagać ludziom, którzy potrzebują wsparcia. Jest dumna z tego, że jest Polką. Polska to kraj jej bliskich i przyjaciół, to czas wakacji spędzanych z dziadkami, pradziadkami i kuzynami.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY