Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Edukacja to jeden z kluczy do udanego życia

02.12.2022
Komitet stypendialny i stypendystki (od lewej): Ewa Korzeb, Helen Lesnik Mistak, Olivia Katan, Julia Zapadka, Bernadette O'Keefe, Barbara Konopka, Maria Bielska ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Stowarzyszenie Zawodowych Kobiet im. Marii Skłodowskiej-Curie (Marie Skłodowska Curie Professional Women’s Association, Inc.) zostało założone w czerwcu 1996 roku przez Irene Kurlewski, nauczycielkę i działaczkę polonijną. Jeszcze tego samego roku, inicjatorka zasiliła finansowo organizację, aby zapoczątkować fundusz stypendialny imienia Anthony’ego i Josephine Chmura, pamięci swoich rodziców.

Elżbieta Popławska

Jak czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia, „cele organizacji mają charakter charytatywny i edukacyjny i dążą do promowania rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego swoich członkiń, pielęgnowania wśród nich patriotyzmu i zachowania wysokich standardów uczciwości i honoru. Stowarzyszenie promuje również działania na rzecz dobra i dobrobytu Polonii amerykańskiej”.

MSCPWA corocznie organizuje bal, aby systematycznie zasilać i odbudowywać fundusz stypendialny. Doskonale wiemy, co znaczy kształcenie młodego pokolenia i jakie są z tego osiągnięcia i radości, nie tylko dla rodziców, ale całej naszej grupy etnicznej. Młodzi rodacy odnoszą wielkie, światowe sukcesy na wszystkich płaszczyznach działania, najlepszym przykładem nasza wybitna, dwukrotna noblistka Maria Skłodowska-Curie.

Na szczególne więc podziękowania zasługują liderzy organizacji, zarządy, komisje stypendialne, które z pasją organizują tego typu imprezy i przyznają stypendia naszej utalentowanej młodzieży. W tym roku MSCPWA wybrało cztery stypendystki: Emilię Mikrut, Natalię Wojnowski, Oliwię Katan i Julię Zapadka.                                                                                            

Ks. Joseph Szpilski pobłogosławił zebranych oraz przekazał liderkom organizacji – szczególnie Marii Bielskiej – podziękowanie za promowanie tak wyjątkowych celów, jakimi jest dbałość o wykształcenie młodego pokolenia. Stypendystki przedstawiła Bernadette O’Keefe, przewodnicząca Komitetu Stypendialnego, w skład którego wchodzą również: Irene Krulewski, Helen Lesnik Mistak, Barbara Konopka, Ewa Korzeb.

Małgorzata Żak (z prawej) z przedstawicielkami grupy tanecznej z Greenpointu

Emilia Mikrut, która wychowała się na Maspeth, NY, nie mogła uczestniczyć w rozdaniu stypendiów, ale przysłała list zarówno z podziękowaniem, jak i informacjami, które zakwalifikowały ją do otrzymania tej nagrody. Należy do drugiej generacji polskich emigrantów, dorastała w NYC. Ukończyła Hunter College, gdzie otrzymała BA z psychologii. Obecnie kontynuuje medyczne badania na kierunku Clinical Psychology na St. John’s University, aby dowiedzieć się jaki wpływ na naszą psychikę, szczególnie emigrantów, mają nowe sytuacje życiowe, w których przyszło im żyć. W roku 2022 wydała pierwszą swoją publikację z klinicznymi obserwacjami i wynikami wieloletniej pracy, które ukazały się również w „Social Science and Medicine”.

Natalia Wojnowski z Chicago, która jest studentką Northwestern University Feinberg School of Medicine, również przysłała list, w którym podziękowała za stypendium, a także przesłała informacje z CV kwalifikujące do stypendium. Ukończyła University of Illinois z najwyższym i otrzymała BA z Economics and Molecular and Cellular Biology. Jak dodała, jest pierwszą osobą w rodzinie, która ukończyła college. Potrzeba pomagania emigrantom narodziła się w niej po chorobie psychicznej ojca, gdy nie można było jej zaradzić z braku możliwości właściwego kontaktu z lekarzem (nie tylko językowego), a także niemożliwością ubezpieczenia pewnej grupy emigratów. Dlatego marzy zostać lekarzem, by specjalną pomocą otoczyć emigrantów.

Oliwia Katan pochodzi z Brooklynu, NY. Aktualnie studiuje w Teacher’s College na Columbia University. Osobiście odebrała stypendium i piękną polszczyzną (a także po angielsku) przekazała podziękowania organizacji za nagrodę. Swoje przemówienie rozpoczęła zdaniem: „Edukacja, edukacja, edukacja jest kluczem, aby osiągnąć życiowy sukces”. Oliwa od dzieciństwa marzyła, aby być lekarzem, lubiła się uczyć. Przez 12 lat uczęszczała równocześnie do polskiej szkoły, bardzo była zainteresowana bogatą historią Polski. Należy także do ZHP, gdzie właśnie zdobywa wiedzę na pierwszy stopień instruktorski. Studiując na Stony Brook University współtworzyła Polish American Student Association (PASA), lansowała i Paradę Pułaskiego, i polskie tradycje. Zrezygnowała z marzenia bycia lekarzem, ale nie ze współpracy z ludźmi. Aktualnie chce zdobyć magisterium na wydziale Communication Sciences of Disorders Bilingual – z rozszerzonym programem dla nauczycieli – na Columbia University.

Julia Zapadka studiuje na Catholic University of America w Washington DC, pochodzi z Connecticut. Osobiście odebrała stypendialną nagrodę. Jako emigrantka w pierwszym pokoleniu miała świadomość, że musi wykazać się czymś więcej, dlatego marzenia o studiach były dużą motywacją do działania. Od szkoły średniej systematycznie znajdowała się w czołówce wyróżnionych za najlepsze oceny w nauce. Równocześnie uczęszczała do sobotniej polskiej szkoły i zdała tam maturę. Grała na pianinie i należała do folklorystycznej polskiej grupy tanecznej, a także polskich harcerek, zdobyła stopień instruktorki i troop leader, aby wspomagać polonijne organizacje. Aktualnie na uczelni pełni rolę Cardinal Ambasador – pomaga nowo przyjętym studentom w zapoznaniu się z uczelnią i kółkami zainteresowań. Zawsze lubiła społecznie pracować na rzecz polonijnego środowiska, z którego się wywodzi, i oczywiście amerykańskiego, w którym mieszka.

Od lewej: Patrycja Posłuszny, Magdalena Luc, Celina Zieliński, Zofia Rębisz, Pola Kraeger

Komitet Stypendialny dla każdej ze stypendystek przekazał 2000 dolarów. Hymny odśpiewała Patrycja Posłuszna – piękna polonijna harcerka, bardzo muzycznie utalentowana.  Dopisali goście – przybyli przedstawiciele znaczących polonijnych organizacji i sponsorzy, którym prezeska Maria Bielska serdecznie podziękowała. Wszyscy ofiarodawcy znajdują się na stronie organizacji  www.curiewomen.org.  

Uroczystość odbyła się w Princess Manor na Greenpoincie, gdzie przy atrakcyjnej muzyce DJ-a Stefana Bielskiego i Friends był czas na rozmowy i taneczne swawole. Podano pyszne przekąski, a w bufecie można było zamawiać najbardziej wyrafinowane drinki. Zwieńczeniem wieczornego spotkania była loteria przygotowana przez MSCPWA, uzyskane z niej pieniądze zasilą stypendialne konto na rok 2023.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY