New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Edward Szybisty znów okazał się bezkonkurencyjny

07.09.2023
Mistrzostwa wygrał oraz puchar konsula generalnego RP w Nowym Jorku - po raz siódmy - zdobył Edward Szybisty z greenpoinckiego Centennial Gun & Bow Club. Z boku stoi konsul Paweł Tokarski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

XV Polonijne Mistrzostwa Strzeleckie Wschodniego Wybrzeża o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku okazały się wielkim sukcesem myśliwych z Greenpointu. Główne trofeum trafiło w ręce Edwarda Szybistego, reprezentującego Centennial Gun & Bow Club. Również zespołowo członkowie tego klubu zajęli pierwsze miejsce.

Wojtek Maślanka

Jubileuszowa edycja zawodów strzeleckich odbyła się w sobotę, 12 sierpnia, przy pięknej pogodzie i wręcz idealnych warunkach dla uczestników. Mistrzostwa – podobnie jak w ostatnich latach – miały miejsce na strzelnicy sportowej Catskill Pheasantry and Sporting Clays w Long Eddy, NY. Konkurs został rozegrany w tzw. klasie otwartej w konkurencji określanej jako sporting clays, polegającej na strzelaniu to glinianych rzutek, które swoim ruchem naśladują sposób poruszania się różnych dzikich zwierząt.

Na każdym z dwudziestu różnych stanowisk strzeleckich obiekt, który należało zestrzelić, leciał w inny sposób, co z jednej strony uatrakcyjniało konkurs, a z drugiej było dodatkową trudnością dla uczestników zawodów. W mistrzostwach wzięli udział zarówno członkowie klubów łowieckich, jak osoby niezrzeszone posiadające odpowiednią licencję. Swoje umiejętności strzeleckie mogli także zaprezentować sponsorzy.

Pamiątkowa fotografia uczestników XV Polonijnych Mistrzostw Strzeleckich o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Prócz organizatorów, czyli przedstawicieli greenpoinciego Centennial Gun & Bow Club, pojawili się również myśliwi z koła łowieckiego Saint Hubert Hunting and Fishing Club z Maspeth, a także reprezentanci z Chicago: z Polish Fishing & Hunting Club oraz Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Parkurowego w Ameryce „Husar”. W sumie w szranki stanęło prawie 40 zawodników. Nie brakowało także osób towarzyszących i członków rodzin uczestników zawodów, a także gości specjalnych, wśród których był m.in. konsul Paweł Tokarski.

Mistrzostwa strzeleckie rozpoczęły się o godz. 9 rano myśliwskim śniadaniem, a zakończyły około 5 po południu rozdaniem medali, pucharów i dyplomów oraz specjalnym poczęstunkiem, podczas którego można było skosztować myśliwskiego jedzenia.

Część oficjalną mistrzostw strzeleckich prowadził Jerzy Walczyk, prezes Centennial Gun & Bow Club / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przed rozpoczęciem zawodów, tuż po spożyciu porannego posiłku oraz po podziale na grupy, nastąpiło oficjalne rozpoczęcie konkursu strzeleckiego. Wszystkich uczestników w imieniu organizatorów powitał Jerzy Walczyk, prezes Centennial Gun & Bow Club, natomiast były wieloletni łowczy Edward Szybisty udzielił krótkiego instruktażu dotyczącego bezpieczeństwa i zasad obowiązujących na strzelnicy.

Jubileuszowa edycja Polonijnych Mistrzostw Strzeleckich Wschodniego Wybrzeża o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku okazała się bardzo szczęśliwa dla greenpoinckiego klubu myśliwskiego. Najlepszym zawodnikiem, już po raz siódmy, okazał się Edward Szybisty. Poza tym klub, który reprezentuje – Centennial Gun & Bow Club – w kategorii grupowej zajął miejsce pierwsze.

Były wieloletni łowczy Centennial Gun & Bow Club Edward Szybisty udzielił uczestnikom mistrzostw instruktażu dotyczącego bezpieczeństwa i zasad obowiązujących na strzelnicy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Właściwie nie miałem w planie startu w dzisiejszych zawodach, ale koledzy z klubu nalegali, więc ostatecznie wystartowałem” – powiedział Edward Szybisty, który ze względu na przebytą operację nie brał czynnego udziału w mistrzostwach już od 2019 roku. Zajmował się natomiast organizacją tej strzeleckiej imprezy.

„Tak się złożyło, że mimo długiej przerwy w zawodach znów wygrałem. Oczywiście jest to dla mnie wielka satysfakcja, tym bardziej że dzięki temu puchar konsula generalnego został w tym roku w Nowym Jorku” – stwierdził zwycięzca mistrzostw. Dodał jednak, że dla niego najważniejsze jest to, żeby wszyscy zawodnicy, a zwłaszcza ci, którzy przyjechali z bardzo daleka, np. z Chicago, dobrze się czuli i byli usatysfakcjonowani.

Z wyniku osiągniętego przez Edwarda Szybistego oraz pozostałych członków Centennial Gun & Bow Club bardzo zadowolony był jego szef.

Grupa zawodników podczas rozgrywek na jeden ze stacji strzeleckiej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Jestem bardzo dumny z tego, że pierwsze miejsce zdobył nasz klubowy kolega Edward Szybisty, który poza tym jest bardzo zaangażowany w organizację mistrzostw, a także z tego, że nasz klub wywalczył pierwsze miejsce w klasyfikacji grupowej, co dla mnie jako prezesa jest dodatkową satysfakcją” – zaznaczył Jerzy Walczyk, który w końcowej klasyfikacji również zajął wysoką, czwartą pozycję.

Miejsce drugie w konkurencji indywidualnej zajął Bogdan Polek z Polish Fishing & Hunting Club z Chicago, a trzecie jego klubowy kolega Zbigniew Kossakowski.

Z kolei w klasyfikacji zespołowej miejsce trzecie zdobyli strzelcy z Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Parkurowego w Ameryce „Husar” z siedzibą w Chicago, a drugie z Polish Fishing & Hunting Club, również z Wietrznego Miasta. Wszyscy otrzymali dyplomy, medale i puchary.

Członkowie Polish Fishing & Hunting Club z Chicago wraz z konsulem Pawłem Tokarskim (drugi z lewej). Na zdjęciu także (od lewej): Zbigniew Kossakowski, Bogdan Polek oraz Jerzy Krawczyk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Nagrodzono również najlepszych strzelców w zawodach przeprowadzonych wśród sponsorów. Miejsce pierwsze zdobył Michał Chomik, tuż za nim, na miejscu drugim, uplasował się Józef Dąbrowski z firmy W.H. Food, a trzeci był Wojciech Maślanka reprezentujący „Nowy Dziennik” – patrona medialnego mistrzostw. Trofeum wręczono także najmłodszemu uczestnikowi zawodów, jedynemu strzelcowi startującemu w kategorii juniorskiej. Był nim pochodzący z Nowego Jorku Matthew Kozłowski.

Tuż przed rozpoczęciem ceremonii wręczania nagród reprezentujący organizatorów Jerzy Walczyk, prezes Centennial Gun & Bow Club, podziękował uczestnikom za sportową rywalizację, złożył gratulacje zwycięzcom oraz zaprosił wszystkich na przyszłoroczne mistrzostwa strzeleckie.

Strzelający po raz pierwszy z broni myśliwskiej konsul Paweł Tokarski zdobył czwarte miejsce w kategorii sponsorskiej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei obecny na zawodach konsul Paweł Tokarski odczytał list wystosowany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego sprawującego nad mistrzostwami honorowy patronat.

„Strzelectwo to pasja, która łączy umiejętności takie jak sprawność, refleks, ale również siłę charakteru – napisał w liście szef nowojorskiej placówki konsularnej. – Warto pamiętać, że kunszt strzelecki jest przecież piękną częścią polskiej historii i tradycji, opisywany na kartach narodowych dzieł literatury, jak również w malarstwie” – dodał konsul generalny. Zwrócił także uwagę na kilkunastoletnie zainteresowanie tym wydarzeniem przez społeczność polonijną z różnych części Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów.

„Jest to efekt państwa wieloletniej pracy i zaangażowania w organizację tego przedsięwzięcia, czego serdecznie gratuluję” – podkreślił Adrian Kubicki. Natomiast reprezentujący go na tych zawodach konsul Paweł Tokarski nie krył radości z udziału w tej sportowej imprezie i był pod wielkim wrażeniem panującej na niej atmosfery.

Zawodnicy strzelali do glinianych rzutek, które swoim ruchem naśladują sposób poruszania się różnych dzikich zwierząt. Stacja 11 imitowała skoki zająca / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Bardzo się cieszę, że miałem okazję pojawić się na tych mistrzostwach. Wzruszający był widok, jak Polonia potrafi się zebrać w ciągu weekendu oraz konkurować ze sobą podczas zawodów strzeleckich i jednocześnie wspólne dobrze się bawić. Serce się uśmiecha, gdy się widzi jak wszyscy starają się promować polską tradycję i kulturę” – podkreślił konsul Paweł Tokarski. Wziął on także udział w konkurencji sponsorskiej i „wystrzelał” czwarte miejsce, mimo że po raz pierwszy trzymał w rękach strzelbę myśliwską.

Podczas ceremonii zakończenia XV edycji Polonijnych Mistrzostw Strzeleckich Wschodniego Wybrzeża o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą rzezi wołyńskiej minutą ciszy uczczono ofiary tego ludobójstwa.

Po rozdaniu wszystkich medali i pucharów głos zabrało jeszcze dwóch uczestników zawodów strzeleckich. Jednym z nich był Marek Garbarz, prezes Polish National Shooting Sports Federation, organizacji promującej polonijne strzelectwo w Ameryce i na świecie. Zapraszał wszystkich do dołączenia do stowarzyszenia, które reprezentuje, oraz do uczestnictwa w przyszłorocznych mistrzostwach świata w strzelectwie, które odbędą się w New Jersey.

Marek Garbarz (w środku), prezes Polish National Shooting Sports Federation wręczył okolicznościowe dyplomy nowojorskim uczestnikom (Kubie i Witoldowi Szulejkom) mistrzostw Europy w strzelectwie sportowym, które jakiś czas temu odbyły się w Bydgoszczy. Dyplom dla Kuby Szulejko odebrała jego mama / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Zachęcam do wstępowania do naszej federacji oraz do udziału w mistrzostwach, tak żeby było nas jak najwięcej. Pokażmy Amerykanom, że Polonia też jest liczna oraz potrafi strzelać, a nawet jeśli nie uda nam się wygrać, to chociaż będziemy dobrze wyglądać” – podkreślił Marek Garbarz. Wręczył też okolicznościowe dyplomy Kubie i Witoldowi Szulejkom, nowojorskim uczestnikom mistrzostw Europy w strzelectwie sportowym, które jakiś czas temu odbyły się w Bydgoszczy.

Bardzo wzruszające było wystąpienie jednego z ukraińskich członków Centennial Gun & Bow Club.

„Pochodzę z Zakarpcia i chciałbym podziękować wszystkim Polakom na całym świecie za pomoc Ukrainie oraz za wsparcie w walce o odzyskanie naszej wolności, która myślę, że jest bardzo ważna dla całej Europy” – podkreślił Iwan Kobryń. Do Centennial Gun & Bow Club z Greenpointu należy od trzech lat, a podczas ubiegłorocznej Wigilijki złożył myśliwskie ślubowanie. Za zakończeniu swojego krótkiego wystąpienia otrzymał od zebranych gromkie brawa.

Pochodzący z Zakarpacia Iwan Kobryń podziękował wszystkim Polakom za pomoc Ukrainie oraz za wsparcie w walce o odzyskanie wolności jego ojczyzny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ogólnie atmosfera panująca po zakończeniu mistrzostw strzeleckich była bardzo przyjacielska, a sportowe zawody przerodziły się w radosne, myśliwskie biesiadowanie. Taki przebieg całodniowej, rodzinnej imprezy cieszył zarówno jej uczestników, jak i organizatorów, tym bardziej że jej tegoroczna edycja miała jubileuszowy charakter.

„Dzisiejsze mistrzostwa są dla nas szczególnie ważne, ponieważ odbyły się po raz 15. Ta liczba mówi sama za siebie i oznacza, że nasze doroczne zawody się przyjęły. Mistrzostwa odbywają się cyklicznie co roku, z wyjątkiem 2020 roku, kiedy to w ich organizacji przeszkodziła nam pandemia” – podkreślił prezes Centennial Gun & Bow Club. Dodał, że najważniejsze, że przez te wszystkie lata nie było na nich żadnego wypadku ani incydentu.

Puchar konsula generalnego pięknie się prezentował na tle pucharów dla poszczególnych kategorii strzeleckich / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Niezależnie od wyników uczestnicy zawodów zawsze miło spędzają ze sobą czas i to chyba jest najważniejsze” – zaznaczył Jerzy Walczyk. Zwrócił też uwagę na ogrom pracy przygotowawczej i przy tej okazji podziękował wszystkim zaangażowanym osobom. Słowa wdzięczności skierował też do sponsorów, dzięki którym XV Polonijne Mistrzostwa Strzeleckie Wschodniego Wybrzeża o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku mogły się odbyć, a ich uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnego poczęstunku, zarówno przed zawodami, podczas myśliwskiego śniadania, jak i po ogłoszeniu wyników. Wśród nich byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, TEC Protective Coatings, Extech Building Materials, LIC Empire, Victoria Consulting & Development, W.H. Food, Viking Restoration Services, ELM Suspension Systems, LM Woodworking & Custom Millwork, 212 Renovation Group, Baltyk Construction, DP Plumbing & Heating, Degmor, Amber Steakhouse, Pulaski Association of Business and Professional Men, A&J Home Improvement Group, Cutting Edge Specialties, Jubilat Provisions, a także indywidualni donatorzy Artur Winnicki i Michał Chomik. Patronat honorowy nad mistrzostwami sprawował Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, a sponsorem medialnym był „Nowy Dziennik”.

Miejsce drugie w konkurencji indywidualnej zdobył Bogdan Polek z Polish Fishing & Hunting Club z Chicago. Na zdjęciu wraz z konsulem Pawłem Tokarskim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wyniki mistrzostw:

Konkurencja indywidualna (otwarta):

1. Edward Szybisty (Centennial Gun & Bow Club)

2. Bogdan Polek (Polish Fishing & Hunting Club)

3. Zbigniew Kossakowski (Polish Fishing & Hunting Club)

Trzeci w konkurencji indywidualnej był Zbigniew Kossakowski z Polish Fishing & Hunting Club z Chicago. Na zdjęciu wraz z konsulem Pawłem Tokarskim (z prawej) oraz z Jerzym Walczykiem, prezesem greenpoinckiego Centennial Gun & Bow Club / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Konkurencja klubowa:

1. Centennial Gun & Bow Club (Greenpoint)

2. Polish Fishing & Hunting Club (Chicago)

3. Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego w Ameryce (Chicago)

W konkurencji zespołowej miejsce pierwsze „wystrzelali” członkowie Centennial Gun & Bow Club. Na zdjęciu (od lewej): Edward Szybisty, Jerzy Walczyk (prezes), Krzysztof Pawelec oraz konsul Paweł Tokarski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
W konkurencji zespołowej miejsce drugie wywalczyli członkowie Polish Fishing & Hunting Club z Chicago. Na zdjęciu (od lewej): Edward Szybisty, Jerzy Walczyk (prezes Centennial Gun & Bow Club), Jerzy Krawczyk (prezes Polish Fishing & Hunting Club) oraz konsul Paweł Tokarski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
W konkurencji zespołowej miejsce trzecie zajęli członkowie Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Parkurowego w Ameryce „Husar” z Chicago. Na zdjęciu (od lewej): Jerzy Walczyk (prezes Centennial Gun & Bow Club), Marek Garbarz oraz konsul Paweł Tokarski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Konkurencja sponsorska:

1. Michał Chomik

2. Józef Dąbrowski (W.H. Food)

3. Wojciech Maślanka („Nowy Dziennik”)

Miejsce pierwsze w kategorii sponsorskiej zdobył Michał Chomik (drugi z lewej). Na zdjęciu także (od lewej): Edward Szybisty, Jerzy Walczyk (prezes Centennial Gun & Bow Club) oraz konsul Paweł Tokarski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Miejsce drugie w kategorii sponsorskiej zdobył Józef Dąbrowski (drugi z lewej) z firmy W.H. Food reprezentujący także koło łowieckie Saint Hubert Hunting and Fishing Club z Maspeth. Na zdjęciu wraz z konsulem Pawłem Tokarskim (pierwszy z lewej) oraz kolegami klubowymi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Miejsce trzecie w kategorii sponsorskiej zdobył Wojciech Maślanka (drugi z prawej) reprezentujący „Nowy Dziennik”. Na zdjęciu także (od lewej): Edward Szybisty, Jerzy Walczyk (prezes Centennial Gun & Bow Club) oraz konsul Paweł Tokarski / Foto: ŁUKASZ GOGOLEWSKI

Konkurencja juniorska:

1. Matthew Kozłowski

Najmłodszy uczestnik mistrzostw, Matthew Kozłowski otrzymał dyplom, medal i puchar w kategorii juniorskiej. Na zdjęciu także konsul Paweł Tokarski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner