New York
48°
Clear
7:09 am5:08 pm EST
6mph
45%
30.34
SunMonTue
52°F
48°F
37°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Technologie

Elon Musk chce, by Pentagon płacił miliony dolarów miesięcznie za satelity Starlink dla Ukrainy

14.10.2022

W zeszłym miesiącu SpaceX, firma Elona Muska, ostrzegła Pentagon, że może zaprzestać przekazywania swoich usług satelitarnych Starlink Ukrainie, chyba że USA zaczną płacić dziesiątki milionów dolarów miesięcznie, aby utrzymać kluczowe usługi komunikacyjne w ogarniętym wojną kraju – wynika z raportu opublikowanego w nocy z czwartku na piątek przez amerykański serwis CNN.

W liście zażądano, aby Pentagon przejął finansowanie użycia satelitów Starlink przez rząd w Kijowie i ukraińskie wojsko, co według SpaceX kosztowałoby ponad 120 mln dolarów do końca roku i blisko 400 mln dolarów przez następne 12 miesięcy.

„Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie ani finansować istniejących terminali na czas nieokreślony” – przekazano we wrześniowym liście do amerykańskiego rządu.

Wśród dokumentów SpaceX, do których dotarło CNN, znalazła się bezpośrednia prośba skierowana do Muska w lipcu przez głównodowodzącego ukraińskich wojsk generała Waleryja Załużnego, o przekazanie prawie 8 tys. dodatkowych terminali Starlink.

W osobnym liście do Pentagonu zewnętrzny konsultant pracujący dla SpaceX napisał: „SpaceX staje obecnie przed strasznie trudnymi decyzjami. Nie sądzę, aby mieli możliwości finansowe, by zapewnić jakiekolwiek dodatkowe terminale lub usługi, o które prosił generał Załużny”.

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to istotne źródło komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniające wsparcie w walkach i umożliwiające pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę.

W dokumentach, które nie zostały wcześniej ujawnione, wyszczególniono koszty związane z zapewnieniem Ukrainie tysięcy terminali Starlink. Dokumenty rzucają również nowe światło na zakulisowe negocjacje, dzięki którym Ukraina uzyskała sprzęt i usługi komunikacyjne za miliony dolarów, ponosząc niewielki koszt – skomentował amerykański serwis informacyjny.

Listy wyszły na jaw w czasie, gdy pojawiają się doniesienia o problemach z działaniem satelitów Starlink na Ukrainie. Wedle anonimowego źródła CNN, przerwy w ich pracy wpłynęły negatywnie na wysiłki ukraińskich wojsk, aby przebić się przez front wschodni, gdzie trwają obecnie walki. (PAP)

kjm/ kgod/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY