New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
2mph
85%
29.82
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Eurostat: Polska zajmuje 5. miejsce spośród 27 krajów UE pod względem najmniejszej różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn

15.11.2022

Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) Polska znajduje się na piątym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem najmniejszej różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn. We wtorek 15 listopada Komisja Europejska obchodzi European Equal Pay Day, czyli europejski dzień równej płacy.

„Kobiety w Unii Europejskiej nadal zarabiają mniej niż mężczyźni za taką samą pracę i średnia różnica w wynagrodzeniach wynosi 13 proc., w praktyce oznacza to, że na każde 1 euro zarobione przez mężczyznę kobieta zarobi 0,87 euro” – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska w komunikacie prasowym.

„Musimy wzmocnić pozycję kobiet, aby mogły one realizować swój potencjał” – uważa wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová cytowana w komunikacie.

Komisja Europejska przypomina badania Europejskiego Urzędu Statystycznego z 2020 r., z których wynika, że istnieją znaczne różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w poszczególnych krajach.

„Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć waha się od mniej niż 5 proc. w Luksemburgu, Rumunii, Słowenii, Włoszech i Polsce do ponad 18 proc. w Niemczech, Austrii, Estonii i na Łotwie” – czytamy na stronie internetowej KE.

Z materiału Komisji Europejskiej wynika, iż Polska wyprzedza pod tym względem m.in. wszystkie kraje skandynawskie, Holandię oraz Francję.

Andrzej Pawluszek (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner