New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
4mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

FBI wkroczyło do kilku nieruchomości, powiązanych rosyjskich oligarchą

04.09.2022

Agenci FBI przeprowadzili w czwartek zsynchronizowane naloty na nieruchomości, powiązane z Wiktorem Wekselbergiem – rosyjskim oligarchą, blisko związanym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – podaje CBS News. Przeszukano posiadłości w Nowym Jorku i na Florydzie.

Agenci FBI i pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali nieruchomości powiązane z Wiktorem Wekselbergiem. Naloty miały miejsce w wieżowcu przy Park Avenue na Manhattanie, posiadłości w Southampton w stanie Nowy Jork i w enklawie Fisher Island na Florydzie. Rzecznik FBI z Miami Jim Marshall przekazał, że federalni działali na podstawie nakazu sądowego.

Wekselberg, urodzony na Ukrainie biznesmen, zbudował fortunę, inwestując w przemysł aluminiowy i naftowy w czasach postsowieckich. Zgodnie z dokumentami Departamentu Skarbu USA Wekselberg stoi na czele moskiewskiej Grupy Renova, konglomeratu obejmującego branżę metalową, górnictwo, technologie oraz inne aktywa.

Wekselberg był jednym z pierwszych sojuszników Putina, na którego nałożono sankcje. Biznesmen został objęty ograniczeniami już w kwietniu 2018 r. przez Departament Skarbu USA. Była to odpowiedź na aneksję Krymu przez Federację Rosyjską.

Aktywa Wekselberga w USA są od tamtego czasu zamrożone, a firmy z USA nie mogą prowadzić z nim interesów. Wszystkie posiadłości, do których w czwartek weszło FBI, oficjalnie należą do przyjaciela z dzieciństwa oligarchy – Vladimira Voronchenko.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00