New York
64°
Cloudy
6:58 am6:29 pm EDT
10mph
74%
29.84
TueWedThu
72°F
70°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Polska

Fiaty 126p wyruszyły na wyprawę z Bielska-Białej do Monte Carlo

04.07.2023
Foto: Kamil Lorańczyk

Ponad 30 fiatów 126p wyruszyło we wtorek z Bielska-Białej do Monte Carlo. Wyprawa „maluchów” to projekt charytatywny gwiazd polskiego motorsportu pod hasłem „Razem możemy pomóc dzieciom, które ucierpiały w wypadkach drogowych”.

Dyrektor wyprawy Marcin Małysz powiedział, że uczestnicy „chcą swoją pasję do motoryzacji zamienić na coś wielkiego, czyli pomoc dla dzieci – ofiar wypadków drogowych”.

„To wielki moment; wyprawa +maluchów+ do Monte Carlo. To 4 tys. km. prawie 130 osób podróżujących przez siedem krajów. To będzie duże wyzwanie. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problem, jaki mają dzieci. Mogą to być problemy wynikające z potrzeby rehabilitacji po urazie. Pomoc potrzebna jest także w przypadku traum powypadkowych. Chcemy zebrać nie tylko 1 mln zł, ale i więcej.(…) To nie będzie łatwa wyprawa. Te samochody są leciwe. Myślę, że piękne jest to, że klasyczna motoryzacja może czynić cuda i sprawić, by komuś żyło się lepiej” – powiedział Małysz.

Sobiesław Zasada swoim „maluchem” pojedzie do Monte Carlo z dawnym kolegą z teamu – Longinem Bielakiem. Jak żartowali, razem mają 190 lat. „Chciałbym z Bielakiem pojechać do Monte Carlo, gdy będziemy świętowali wspólnie 200 lat” – żartował Zasada.

Nestor polskich rajdowców przypomniał PAP, że po raz pierwszy taką trasę pokonał z Longinem Bielakiem w 1975 roku. Był to rajd Monte Carlo. „Był styczeń; jechaliśmy po śniegu. Udowodniliśmy Polakom, że fiatem 126p mogą jeździć po całej Europie. Ten +maluch+, którym dziś wyruszamy, jest z ostatniej serii produkcyjnej: 1 tys. sztuk w 2000 roku. Wtedy kupiłem dwa dla swoich wnuków. Żółtym, należącym do młodszego, byłem w ubiegłym roku w Turynie. Teraz jadę fiatem czerwonym, od starszego wnuka” – powiedział Zasada.

Jednego z fiatów 126p, który został wyposażony między innymi w automatyczną skrzynię biegów, poprowadzi Bartosz Ostałowski. Mężczyzna w wypadku motocyklowym stracił obie ręce. „Dla mnie to powrót do przeszłości i pierwszego kontaktu z motoryzacją. (…) Mój udział w wyprawie jest przykładem, że w życiu można się pozbierać i różne sytuacje, która nas dotykają, nie oznaczają końca. Tą wyprawą pokażemy, że(…) dysfunkcje, które nabywamy, choćby w wypadku, to rzeczy, który można pokonać” – powiedział kierowca.

Zdaniem Rafała Sonika, zwycięzcy rajdu Dakar, taka wyprawa dla miłośników motoryzacji jest fantastyczna. „Prawdziwa jej wartość tkwi jednak w tym, by czemuś to służyło. (…) Jadąc dla dzieci pokazujemy, że doszliśmy do punktu w życiu, w którym świadomość skłania na do tego, by (…) dać z siebie co najmniej tyle, ile od życia dostaliśmy” – mówił Sonik podkreślając zarazem, że wydarzenie to wspólny pomysł Kajetana Kajetanowicza, Sobiesława Zasady i jego.

Rajdowiec liczy, że tegoroczna wyprawa „przez najbliższe lata uczyni wiele dobrego i stanie się corocznym, największym pomocowym przedsięwzięciem motoryzacyjnym w Polsce”.

Wśród uczestników wyprawy jest wybitny kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz. Pojedzie wraz z małżonką Anetą. „To wielka i trudna wyprawa. Robimy tymi małymi autami wielkie rzeczy. (…) Ta podróż trwa ponad tydzień. Siedem krajów Europy. Kiedyś Polacy jeździli +maluchami+ nawet do Grecji, ale mamy inne czasy, jesteśmy do czegoś innego przyzwyczajeni. Ścigam się w rajdach, a tu pojadę z prędkością 70 km na godzinę. Wielkie wyzwanie” – mówił rajdowiec.

Kajetanowicz dodał w rozmowie z PAP, że zabiera w trasę dwa fiaty 126p. „Jeden to show-car, którym będziemy jeździli po torze wyścigowym w Austrii; on jedzie na lawecie. Z żoną pojedziemy autem, które kupiłem w lutym. Kilka dni temu po raz pierwszy wsiadłem za jego kierownicę i mogłem się przejechać. To samochód, który wygląda tak, jak auto moich rodziców w 1978 roku” – powiedział.

Wyprawa ma cel charytatywny. Organizatorzy i uczestnicy chcą zebrać na wsparcie dzieci, które w wyniku wypadków potrzebują pomocy, co najmniej 1 mln zł przez akcję na portalu zrzutka.pl oraz licytacje, w tym fiata 126p. Pieniądze na wsparcie najmłodszych zostaną przekazane dwóm podmiotom – Fundacji Polskiego Związku Motorowego oraz Fundacji InterCars.

„Wypadek to nie koniec, lecz początek drogi. Mówię o rehabilitacji fizycznej, gdzie wymagane są ogromne fundusze, ale też o rehabilitacji psychicznej, psycholologicznej, pomocy psychoterapeutów i traumatologów. Ta wyprawa zwraca uwagę (…) na pomoc dzieciom, ale także ogólnie na wsparcie ofiar wypadków” – powiedziała Katarzyna Dobrzańska-Hunko z Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych.

Wielka Wyprawa Maluchów potrwa osiem dni. Trasa poprowadzić będzie w sumie przez siedem krajów, a jej łączna długość wyniesie blisko 4 tys. km. Zdaniem Rafała Sonika, najtrudniejszy może być odcinek w piątym dniu, z Chambery do Monte Carlo. „Może być morderczy. Pojedziemy po Alpach” – powiedział.

Według danych policji w 2022 roku w wypadkach drogowych w Polsce zginęły 1883 osoby, a ponad 24,7 tys. zostało rannych.

W tym roku przypada 50. rocznica rozpoczęcia produkcji „malucha”. Fiat 126p kilkadziesiąt lat temu zmotoryzował Polskę i do dziś uchodzi za kultowy, choć na polskich drogach jest już rzadkością. Pierwszy zjechał z taśmy bielskiej fabryki w 1973 r. Ostatni model fiata 126p opuścił ją 22 września 2000 r. Ogółem w Polsce wyprodukowano ich ponad 3,3 mln, z czego ponad 1,1 mln w Bielsku-Białej, a resztę w Tychach. W latach 1975-1992 na eksport trafiło 897 tys. „maluchów”. We Włoszech w latach 1972-1980 wyprodukowano ich 1,35 mln szt. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ apiech/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner