New York
72°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
6mph
55%
29.98
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Publicystyka
Kultura
Polonia

Fotograficzna pamiątka z podróży do Egiptu

25.10.2023
Pamiątkowe zdjęcie Grażyny Benkowskiej z gośćmi, którzy przybyli na jej wernisaż

Zosia Żelska-Bobrowski

„Egipt w obiektywie Grażyny Benkowskiej” to tytuł wystawy fotograficznej, której wernisaż odbył się w piątek, 6 października, w Northside Senior Center na Williamsburgu, którego dyrektor programową jest Marta Kustek, a menedżerką prowadzącą Monika Dybka.

Grażyna Benkowska jest członkiem Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika oraz znaną w środowisku polonijnym fotografką. Jest też zapaloną podróżniczką – tym razem wybrała na podbój Egiptu.

Grażyna Benkowska na tle swoich fotografii z Egiptu

Wycieczkę rozpoczęła w Kairze, potem był Luksor na południu, leżący w miejscu starożytnych Teb. W północnej części tego miasta znajduje się kompleks największych miejsc kultu religijnego na świecie poświęcony Amonowi. Bardzo ważnym zabytkiem jest tu Aleja Sfinksów, która łączyła w dawnych czasach świątynię w Luksorze z Karnakiem. Następnie Grażyna udała się w kierunku południowym i po kilku dniach dotarła do świątyni w Edfu – ośrodka kultu Horusa, przedstawianego z głową sokoła, będącego w kulturze egipskiej bogiem płodności. Kolejnym etapem było Kom Ombo – miasto słynące w starożytności z warsztatów rzemieślniczych, zajmujących się obróbką złota. Po zachwycającym kompleksie świątyń na wyspie Philae koło Aswanu nastąpił powrót do Kairu i jego zabytków. Ostatnim etapem podróży była Giza, piramidy i przejażdżka na wielbłądach.

Świątynia w Luksorze
Świątynia na wyspie Philae koło Aswanu

Grażyna zobrazowała podróż zdjęciami oraz ciekawym filmem, którego była narratorką. Bardzo duża frekwencja na wystawie świadczyła, że ludzie są ciekawi zobaczenia fascynujących miejsc. Wystawa potrwa do końca października.

ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner