New York
70°
Partly Cloudy
5:28 am8:18 pm EDT
8mph
50%
29.8
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Francja: około 1000 radykałów bierze udział w protestach w Paryżu

23.03.2023

Około 1000 ubranych na czarno radykałów z zasłoniętymi twarzami bierze udział w czwartkowych protestach przeciwko reformie emerytalnej w Paryżu; dochodzi do starć ze służbami porządkowymi – poinformowała policja.

W Paryżu w kierunku policjantów poleciała kostka brukowa, petardy i różne przedmioty, z kolei funkcjonariusze odpowiedzieli szarżami i gazem łzawiącym. W celu uspokojenia sytuacji policja starała się oddzielić czołówkę marszu od reszty manifestantów.

Podczas tej akcji jeden z policjantów stracił przytomność i został odciągnięty przez kolegów – poinformował dziennik „Le Figaro”.

W stolicy protestujący łamali ławki, wybijali witryny sklepowe i podpalali piętrzące się w mieście śmiecie. Wskutek strajku spalarni obsługujących Paryż na ulicach miasta zalega ich już 9,6 tys. ton.

Jedna z głównym central związkowych CGT poinformowała w czwartek po południu, że w demonstracjach w Paryżu bierze udział 800 tys. osób. Szacunki władz mówią o ok. 70 tys. osób w stolicy i 700 tys. w całym kraju.

Po godz. 17 policja poinformowała o 21 aresztowaniach w stolicy. Jak wynika z danych opublikowanych przez komendę główną policji, w okresie poprzedzającym manifestację dokonano 2 tys. kontroli i pięciu aresztowań.

Do starć protestujących z policją dochodziło w czwartek również m.in. w Nantes, Rennes, Lorient oraz w Rouen, gdzie raniono dwóch policjantów.

Marcin Furdyna (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner