New York
72°
Rain Shower
5:45 am8:20 pm EDT
6mph
94%
29.97
WedThuFri
82°F
84°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Francja: Zakaz pływania w Sekwanie zostanie odwołany po stu latach

11.07.2023

Po stu latach od wprowadzenia zakazu przez władze Paryża, woda w Sekwanie staje się wystarczająco czysta do kąpieli. Obecnie przy niskim stanie wód jakość wody waha się od „wystarczającej” do „bardzo dobrej” – poinformował w poniedziałek portal France24.

W niedzielę burmistrz Anne Hidalgo odsłoniła trzy plaże, w których kąpieliska zostaną otwarte dla publiczności po przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

Burmistrz Hidalgo liczy, że czysta Sekwana stanie się „głównym dziedzictwem” igrzysk: na modernizację kanalizacji i oczyszczalni ścieków wydano ponad 1,4 miliarda euro. Wciąż jeszcze trwają prace, które mają zapobiec przeciążeniu kanalizacji w czasie ulewnych deszczów, co groziłoby przedostaniem się groźnych bakterii ze ścieków do rzeki.

Dziennik „Le Monde” przypomina, że Paryż oczyszczając rzekę wraca do korzeni sprzed stu lat. W 1900 roku, podczas międzynarodowej wystawy, na Sekwanie odbywały się wyścigi pływackie, w 2024 rzeka ma być miejscem maratonu pływackiego oraz triathlonu i paratriathlonu. (PAP)

os/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner