New York
37°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
46%
30.44
FriSatSun
46°F
57°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Francuski koncern Lafarge przyznał, że wspierał terrorystów, zapłaci za to 777,8 mln dolarów

19.10.2022

Francuski koncern Lafarge przyznał się w USA do wspierania Państwa Islamskiego i innej grupy terrorystycznej w Syrii – poinformowało BBC.

Firma przyjęła karę 777,8 mln dol. wymierzoną za to, że opłacała się terrorystom za utrzymanie swojej fabryki w Syrii po wybuchu wojny w 2011 roku – podało we wtorek BBC.

Amerykańscy prokuratorzy powiedzieli, że syryjska filia Lafarge płaciła Państwu Islamskiemu i innej grupie terrorystycznej – Dżabhat an-Nusra – równowartość 5,92 mln dolarów za ochronę personelu w fabryce w obliczu nasilania się wojny domowej w kraju. Kierownictwo firmy zakwalifikowało płatności jako podatki.

Przedsiębiorstwo ostatecznie ewakuowało fabrykę we wrześniu 2014 roku, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad miastem i budynkami firmy. Przed odejściem działalność w Syrii pomogła firmie osiągnąć zysk w wysokości 70,3 mln dol.

Prokuratorzy dodali, że to pierwszy przypadek, w którym działające w USA przedsiębiorstwo przyznało się do wspierania terrorystów.

Koncern Lafarge oświadczył, że „bardzo żałuje” takiego rozwoju wydarzeń i „przyjmuje odpowiedzialność za zaangażowanych w proceder kierowników”. (PAP)

jbw/ tebe/

Tagi Lafarge

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY