New York
39°
Mostly Cloudy
7:07 am4:28 pm EST
2mph
72%
30.1
SatSunMon
57°F
61°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Nowy Jork
Polonia

Gala XXV Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele w Kaufman Music Center na Manhattanie zachwyciła tłumy!

04.11.2023
Od lewej Lech Napierała i Tomasz Konieczny

Międzynarodowy Festiwal CHOPIN i Przyjaciele

Inauguracja Jubileuszowego Festiwalu okazała się kolejnym wyjątkowym, kulturalnym wydarzeniem w metropolii nowojorskiej. Międzynarodowy Festiwal CHOPIN i Przyjaciele został powołany do życia przez New York Dance & Arts Innovations Inc (NYDAI) 25 lat temu. Organizacja została założona przez Mariana Żaka, byłego baletmistrza Opery Bytomskiej.

Mijające lata wykazały, jak wyjątkową rolę NYDAI odegrała w promocji polskich artystów, ale i rozpowszechnianiu międzynarodowych wydarzeń kulturalnych w środowisku polonijnym i amerykańskim.

Pierwszy festiwalowy wieczór pt. „KLASYKA i AWANGARDA” zaprezentował artystów w dwóch odsłonach. W obu wystąpił Tomasz Konieczny – solista (bas, baryton), światowa gwiazda międzynarodowych scen operowych (również MET) wraz z Lechem Napierałą – wybitnym pianistą, akompaniatorem pieśni. Bez cienia wątpliwości możemy potwierdzić, iż panowie Tomasz Konieczny oraz Lech Napierała byli gwiazdami tego wieczoru. Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z solistą – z radością przyjął on zaproszenie na festiwal, gdyż ostatnimi czasy bardzo zainteresował się polską muzyką współczesną. Nic więc dziwnego, że w programie w pierwszej części zaprezentował cykl pieśni Aleksandra Nowaka „Dwuwiersze” do słów Bolesława Leśmiana. Jednocześnie była to amerykańska prapremiera.

Obok festiwalowej gwiazdy, Tomasza Koniecznego, wystąpili również młodzi artyści, bardzo utalentowani i z dużymi osiągnięciami. Szeroki wachlarz programowy oraz różnorodność muzyki przedstawionej na różnych instrumentach, przy pomocy których artyści ukazali swoją twórczość i umiejętności dały widzom spektakularne widowisko.

Karolina Mikołajczyk w duecie z Iwo Jedyneckim

Na scenie wystąpili między innymi: Liu Hao – niewidomy pianista z Chin, który zdobył wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych festiwalach, a podczas wieczoru gali zagrał Balladę f minor Op. 52 Fryderyka Chopina, Nicholas Kaponyas – znany polsko-amerykański pianista, który przypomniał zebranym utwór Grażyny Bacewicz Toccata from Piano-Sonata No.2. oraz duet dr Karolina Mikołajczyk – skrzypce wraz z dr Iwo Jedyneckim – akordeon, którzy wykonali utwory A. Vivaldiego – Violin Concerto No.3 in F Major, Op. 8 – „Jesień”.

Yoko Reikano Kimura przy koto oraz Andy Lin przy erhuist
Mateusz Krzyżowski

Od sześciu lat dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopin i Przyjaciele jest Jakub Polaczyk – wybitny kompozytor muzyki współczesnej, kilkakrotnie wyróżniony i nagrodzony. Na jubileuszowy festiwal skomponował utwór Callin’Saigdi na azjatyckie instrumenty, który wykonali Japonka Yoko Reikano Kimura na koto (nazwa instrumentu muzycznego) wraz z dr Andy Lin, Amerykaninem tajwańskiego pochodzenia, który zagrał na erhu (instrument). Publiczność miała możliwość wysłuchać również Mateusza Krzyżowskiego – znakomitego pianistę, który jako pierwszy polski pianista zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J Paderewskiego w 2022 roku w Bydgoszczy.

Liu Hao

Jubileuszową galę zakończył znakomity recital Tomasza Koniecznego, w którym zaprezentował „Dwie Arie Bufflo” Henryka Czyża. Długie owacje na stojąco sprawiły, że artyści na specjalnie życzenie publiczności wykonał jeszcze jeden utwór. Wyjątkowy team Tomasz Konieczny i Lech Napierała podbił serca Polonii.

Nicholas Alexander Kaponyas

Inaugurację Festiwalu Chopin i Przyjaciele 2023 poprowadzili Aleksandra Słabisz i Bartek Szymański. Patronat honorowy nad imprezą objął konsulat generalny RP w Nowym Jorku wraz z Konsulem Generalnym RP w NJ Adrianem Kubickim.

Jubileuszowy koncert poświęcony został 50-leciu Centrum Polsko-Słowiańskiego i 25-leciu New York & Arts Innovations. W ostatecznej odsłonie na scenie wraz Marianem Żakiem – prezesem obu organizacji pojawili się dyrektorzy i przedstawiciele Zarządów tych organizacji. Koncert został zorganizowany przy współpracy m.in. Instytutu Kultury Polskiej w NJ. Projekt finasowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Wyłącznym sponsorem występu Tomasza Koniecznego była Krystyna Piórkowska.

Tekst: Elżbieta Popławska

Zdjęcia: Wojciech Kubik

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00