New York
48°
Sunny
6:28 am4:51 pm EST
7mph
51%
30.47
MonTueWed
63°F
75°F
79°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Wywiady

„Gdy się dzielisz, to masz więcej. Zapraszam młodzież do współpracy!”

19.10.2024
Bożena Konkiel - Marszałek kontyngentu Centrum Polsko-Słowiańskiego, Zuzia Smolaga - Miss Polonia CP-S (z lewej), Amelia Zabińska - Jr Miss Polonia i Lukas Robert - Jr Mr Polonia CP-S

Rozmowa z Bożeną Konkiel, dyrektorem Centrum Polsko-Słowiańskiego, Marszałkiem Parady Pułaskiego kontyngentu CP-S.

Rok 2024, jest zapewne wyjątkowym rokiem dla Bożeny Konkiel. Otrzymałaś najwyższe społeczne wyróżnienie, zostałaś wybrana Marszałkiem Parady Pułaskiego, kontyngentu Centrum Polsko- Słowiańskiego na Greenpoincie. Dla przypomnienie podam, że jest to największa polonijna organizacja o statusie non for profit. Od trzech lat zasiadasz w Radzie Dyrektorów, gdzie pełnisz funkcję sekretarza tej organizacji. Jak to możliwe, że muzyk z wykształcenia i wokalistka, tak znakomicie radzi sobie w pracy społecznej na rzecz członków CP-S?

Ukończyłam Katedrę Muzyczną przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie i od ponad czterdziestu lat realizuję się w zawodzie nauczyciela. Z nostalgią wspominam początki mojej pracy, kiedy to uczyłam młodzież niewiele młodszą ode mnie, a dziś są to moi serdeczni przyjaciele, z którymi spotykam się podczas wakacji w Polsce. W trakcie swojej kariery prowadziłam liczne zajęcia z młodzieżą: chóry, zespoły folklorystyczne, grupy tańca nowoczesnego. Pisałam i wystawiałam kabarety, uczyłam gry na instrumentach, a przez wiele lat byłam również członkinią zespołu rockowego, co zawsze budzi niedowierzanie u moich obecnych uczniów.

Spotkanie przyjaciół z Marszałek Bożeną Konkiel

Zaraz po przyjeździe do Nowego Jorku (1992) założyłam studio muzyczne, które początkowo skupiało polskie dzieci, a dziś przyciąga młodych muzyków niekoniecznie polskiego pochodzenia. Razem z moim synem Nicholasem, który – podobnie jak ja – chętnie angażuje się społecznie i działa na rzecz polonijnej społeczności, rozwijamy studio, ciesząc się osiągnięciami naszych utalentowanych uczniów. Wielu z nich osiągnęło już znaczące sukcesy w muzyce, co napawa nas dumą.

Po kilku latach życia w Nowym Jorku ukończyłam Touro Graduate School, zdobywając kolejny tytuł magistra oraz licencję nauczyciela. Dzięki temu mogę uczyć nie tylko muzyki, ale także matematyki. Na początku pracowałam w trzech różnych szkołach, by ostatecznie znaleźć swoje miejsce w Akademii Świętego Stanisława Kostki na Greenpoincie, gdzie uczę do dziś. Jeśli można mówić o miłości do pracy, to z pewnością tak jest w moim przypadku – uwielbiam to, co robię. W szkole panuje rodzinna atmosfera, która sprzyja nauce i kreatywności. Oprócz muzyki i matematyki, piszę i wystawiam przedstawienia, prowadzę grupę taneczną, a także przygotowuję uczniów do egzaminów do szkół średnich. Informacja, że wszyscy moi uczniowie uzyskali najwyższe oceny z testów stanowych, przynosi mi dodatkową radość i satysfakcję.

Opowiedz o swojej pracy społecznej.

Od najmłodszych lat angażowałam się w działalność społeczną w harcerstwie, chórach, zespołach muzycznych oraz uprawiając sport. Zawsze starałam się robić więcej, niż od mnie oczekiwano, a potrzeba działania na rzecz innych, towarzyszy mi niezmiennie do dziś. Choć otoczenie wokół mnie z czasem się zmieniło, pasja do pomagania pozostała stała – i zamierzam ją pielęgnować tak długo, jak będę miała siłę.

Po osiedleniu się za granicą nie przestawałam działać na rzecz polonijnej i lokalnej społeczności, organizując koncerty muzyczne dla dzieci i z ich udziałem. Prowadzony przeze mnie chór dziecięcy miał zaszczyt występować w prestiżowych miejscach Nowego Jorku, takich jak bankiet Parady Pułaskiego, Konsulat Generalny RP, Centrum Polsko-Słowiańskie, TV Polonia czy Fundacja Kościuszkowska. Nagraliśmy dwie płyty z kolędami i stworzyliśmy kilka wideoklipów we współpracy z różnymi artystami. Mimo, że pandemia czasowo wstrzymała naszą działalność, w ubiegłym roku powróciliśmy na scenę koncertem w Carnegie Hall, przyjmując nową nazwę – The Copernicus Children’s Choir – symbolizującą naszą odnowioną energię, zapał oraz przywiązanie do Polski. Co szczególnie mnie cieszy, połowa chóru nie mówi po polsku, lecz z entuzjazmem uczy się polskich pieśni i śpiewa w naszym języku.

Wraz z uczniami KOBO Music Studio organizowaliśmy koncerty charytatywne, z których dochód przekazaliśmy rodzinom potrzebującym w Polsce. Była to piękna, wieloletnia inicjatywa, która uczyła dzieci, jak wielką wartość ma pomaganie innym. Wspólnie z nauczycielami i uczniami KOBO Music Studio wspieraliśmy również Fundację Uśmiech Dziecka, organizując koncerty oraz wzbogacając je tańcem, śpiewem i muzyką. Z przyjemnością występowaliśmy także na wigiliach dla bezdomnych organizowanych przez nowojorską Polonię i w klubach seniorów.

Wiem, że jesteś szefową komisji stypendialnej dla dzieci i młodzieży i chyba od października przyjmujecie podania od chętnych studentów. Proszę, podaj jakieś szczegóły.

Pracuję w gronie zaangażowanych osób w komitecie zajmującym się przyznawaniem stypendiów fundowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie. Środki na ten cel pochodzą zarówno z zasobów własnych Centrum, jak i z funduszy zebranych podczas Festiwalu Muzyki Polskiej. Osobiście, we współpracy z administracją Centrum, aktywnie poszukujemy sponsorów na nagrody do loterii fantowej, z której całkowity dochód jest przeznaczany na stypendia dla młodych członków naszej organizacji.

Aplikacje stypendialne są już dostępne na naszej stronie internetowej, a termin ich składania upływa 18 listopada. Przypominam, że warunkiem otrzymania stypendium jest posiadanie członkostwa w Centrum Polsko-Słowiańskim. Przed złożeniem wniosku proszę o upewnienie się, że konto, które aplikujący posiada w Unii Polsko-Słowiańskiej, jest przypisane do naszej organizacji, oraz o uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia. Kandydat musi być członkiem Centrum co najmniej przez rok, aby spełnić kryteria ubiegania się o wsparcie.

Organizujesz Festiwal Muzyki Polskiej, w uroczystościach biorą udział przedstawiciele wielu szkół, chórów Okręgu VII, indywidualni twórcy, artyści z Polski.

Organizacja Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się już po raz trzeci, jest możliwa dzięki wsparciu naszych licznych sponsorów oraz zaangażowaniu Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego. To właśnie ich determinacja doprowadziła do odnowienia sali koncertowej przy 177 Kent Street i uzyskania licencji na organizację tego typu wydarzeń. Rada Dyrektorów oraz administracja nieustannie pracują nad tym, aby Centrum zostało w pełni zmodernizowane i stało się powodem do dumy dla Polonii w Nowym Jorku. Część celów już udało się zrealizować, a obecnie trwają prace nad kolejnymi modernizacjami. Co do festiwalu, cieszę się, że udało nam się stworzyć wydarzenie, które przyciąga tak liczną publiczność. Szczególną radość sprawia mi fakt, że polonijna młodzież może występować na scenie razem z seniorami, co sprzyja pięknej integracji pokoleń. Warto dodać, że podczas festiwalu odbywają się również uroczystości, takie jak pasowanie na Marszałka Parady Pułaskiego oraz koronacja Miss i Mistera Polonii. Jestem dumna, że udało nam się stworzyć taką tradycję w naszym Centrum.

W ubiegłym roku otrzymałaś państwowe odznaczenie Srebrny Krzyż Zasługi, uroczystość odbyła się w Konsulacie RP, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy medale wręczył Adrian Kubicki – Konsul Generalny RP w N Y. Jak wspominasz ten dzień?

Muszę przyznać, że nagrody mają ogromne znaczenie. Są pięknym ukoronowaniem naszej pracy i dają wiele radości. Pierwsze wyróżnienie w USA otrzymałam od Fundacji Uśmiech Dziecka, która w 2017 roku uhonorowała mnie tytułem gościa honorowego balu walentynkowego, nagroda za wspieranie dzieci pokrzywdzonych przez los. To wyróżnienie jest mi szczególnie bliskie, ponieważ całe moje życie poświęcam działalności na rzecz dzieci. W 2018 roku Komitet Parady Pułaskiego wybrał mnie Marszałkiem Greenpointu. Był to dla mnie szczególny zaszczyt, zwłaszcza, że przypadł na trudny okres w moim życiu związany z chorobą. Wtedy doświadczyłam ogromnego wsparcia ze strony mieszkańców Greenpointu, za które jestem niezmiernie wdzięczna do dziś.

Kolejne nagrody to Srebrny Krzyż Zasługi, który dostałam w 2023 roku od Prezydenta Polski, a wręczył mi go Konsul Adrian Kubicki. W tym samym roku, z okazji Dnia Dziedzictwa Narodowego, zostałam wyróżniona przez kongresmenkę Nadię Velázquez, Prezydenta Brooklynu Antonio Reynoso oraz radnego Greenpointu Lincolna Restlera. Wszystkie te nagrody były uznaniem mojej działalności społecznej wśród Polonii oraz wkładu w propagowanie kultury polskiej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim wyróżnieniem była ponowna nominacja na Marszałka Parady Pułaskiego kontyngentu Centrum Polsko-Słowiańskiego 2024 r. Z dumą prowadziłam Centrum podczas tegorocznej parady. Chciałabym przy tej okazji serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali moje, czasem może szalone inicjatywy. Zachęcam również wszystkich do zaangażowania się w pomoc innym, bo jak napisał Maciej Papierski w swojej najnowszej pieśni, która będzie wykonywał chór Kopernika (premiera odbędzie się 10 listopada 2024 r.) w Carnegie Hall: „Gdy się dzielisz, to masz więcej”.

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej CPS. W zakładce „wydarzenia” znajdują się informacje o nadchodzących imprezach w CPS. Zachęcamy do zapisywania się do naszego newslettera” https://polishslaviccenter.us/wydarzenia

www.polishslaviccenter.org

Autor: Elżbieta Popławska

Autor zdjęć: archiwum Bożeny Konkiel

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner