New York
75°
Rain Shower
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
82%
30.17
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Góralka poprowadzi Wallington Piątą Aleją

05.03.2022

To była piękna, a zarazem wzruszająca uroczystość, która odbyła się w sobotę, 26 lutego w Domu Polskim Cracovia w Wallington, NJ. Wzięli w niej udział Wielki Marszałek 85. Parady Pułaskiego Marcin Luc wraz z żoną Magdaleną oraz Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020-2021 Jadwiga Kopala.

W głównej sali zebrało się blisko 300 gości, wśród których byli poprzedni marszałkowie reprezentujący Wallington, członkowie Komitetu Parady Pułaskiego z tego najbardziej polskiego miasteczka w Ameryce na czele z nowym prezesem Elizabeth Wargacki i jej zastępcą Teresą Wygonik oraz liczną reprezentacją parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na czele z jego proboszczem księdzem kanonikiem Feliksem Marciniakiem. I nie mogło zabraknąć licznej rodziny samej Marszałek Władzi Plewy, która zjechała nawet z Florydy i z Chicago. Była również bardzo liczna grupa górali z koła Podhalan nr 6.

Wzruszająca modlitwa za charakter Polaków

Wszystkich gości powitały panie Elżbieta Wargacki i Teresa Wygonik z Komitetu Parady Pułaskiego w Wallington. Tradycyjnie już cała uroczystość rozpoczęła modlitwą, którą wygłosił ks. proboszcz Feliks Marciniak. Była to wyjątkowa pod każdym względem modlitwa, więc warto ją zacytować w sporych fragmentach.

Na zdjęciu (od lewej): Jadwiga Kopala – Wielka  Marszałek Paradu Pułaskiego 2020-2021, ks. kanonik Feliks Marciniak, Elizabeth Wargacki, nowa Marszalek Wallington Władzia Plewa, Piotra Nóżka i Teresa Wygonik

Wszechmogący wieczny Boże, ześlij swoje obfite błogosławieństwo na Panią Władzie Plewę, wybraną i dekorowaną szarfą Marszałek Parady Pułaskiego kontyngentu z Wallington w roku 2022. Błogosław naszym Miss Polonii, obdarz swoimi łaskami wybranego na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego Pana Marcina Luca.  Niech te szczególne osoby, którym dzisiaj chcemy wyrazić nasze uznanie, przypominają nam o godności, chwale i szlachetności naszej Ojczyzny Polsce, o wielkości jej narodu tak w przeszłości, jak i obecnie.

Jeszcze raz dostrzegamy jak naród polski godnie staje naprzeciw trudnościom, niepokojom, a nawet wojnie wywołanej brutalną agresją Rosji na Ukrainę i oferuje cierpiącym sąsiadom pomocną dłoń, otwarte granice i domy. Ta wspaniała postawa Polaków wobec prześladowanych dzisiaj przez Rosję uchodźców ukraińskich może być wzorcem dla innych narodów, jak należy zaradzać potrzebom materialnym i duchowym tych, którzy niewinnie cierpią. Gościnność, bezpieczne schronienie i bezinteresowna służba znowu okazują się jako znaki rozpoznawcze polskiego narodu. Miłosierny Boże! Polecamy Ci naród polski. Strzeż go w swojej dobroci, by tak jak w historii, tak teraz i w przyszłości bohatersko bronił wartości chroniących godność ludzi poniżanych przez zło, które jest powodem jedynie łez, cierpienia i wojny. Przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski, niechaj wszystkich tutaj obecnych braci i siostry ogarnie pocieszenie, ukojenie i pokój serca. Amen.

Polonia Sempre Fidelis! Polska zawsze wierna!

Szarfa dla Marszałek i korony dla trzech Miss Wallington

Gdy na scenie pojawili się już wszyscy ważni, ustępujący marszałek Peter Nóżka, w asyście Wielkiego Marszałka Marcina Luca, dokonał pasowania na tegorocznej  Marszałek Kontyngentu Wallington Władzie Plewę. W swoim wystąpieniu Władzia nie ukrywała wzruszenia i w pewnym momencie musiała przerwać swoje wystąpienie, aby się uspokoić. Powiedziała między innymi: „Jestem ogromnie wdzięczna za to wielkie wyróżnienie i wielki zaszczyt i zrobię wszystko, aby się z niego w jak najlepszy sposób wywiązać. Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie, a szczególnie mojej rodzinie. Jestem dumna, że jestem Polką i góralką”.

Na salę wkraczają bohaterki wieczoru. Marszałek Parady Wallington Władzię Plewę wprowadza mąż, a trzy Miss Polonia – ojcowie

Warto dodać, iż Władzia Plewa jest osobą znaną i bardzo aktywną w miejscowej parafii. Organizuje różne uroczystości związane ze świętym Janem Pawłem II czy też z Polską.

Następnie na scenę zaproszono Miss Polonia Wallington Julię Błasik, która otrzymała koronę od ustępującej Karoliny Stroedecke. 12-letnia Miss Junior Polonia Aleksandra Brynczka otrzymała ją od Oliwii Szwed. W Wallington wybiera się również Little Miss Polonia, którą została 9-letnia Victoria Śliwecka. Ukoronowała ją Juliane Zagaja. Kontyngent z Wallington jest więc gotowy, aby pomaszerować 2 października 5 Aleją.

Od lewej: Władzia Plewa, Magdalena Luc, Miss Wallington Julia Błasiak, Junior Miss Wallington  Aleksandry Brynczka, Little Miss Wallington Victoria Śliwecka, Wielka Marszałek 2020-2021 Jadwiga Kopala i Marcin Luc – Wielki Marszałek Parady 2022

Góralskie występy

A gdy część oficjalna się zakończyła, na parkiecie pojawiła się góralska młodzież w ludowych strojach z zespołu Podhalanie, działającego przy kole nr 6 Związku Podhalan w Ameryce im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Ponad 20 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 16 lat zaprezentowało kilka góralskich tańców, wzbudzając ogromny aplauz wśród gości imprezy. Warto nadmienić, iż zespól prowadzony jest przez Oliwię Stopkę i Anię Plewę.

Tańczą dzieci i młodzież z zepołu góralskiego Podhalanie

Niespodziewani goście – sportowiec i polityk

Niespodziewanie na salę wkroczył znany wszystkim dziennikarz i działacz sportowy Wojtek Ziębowicz, aby z wielką energią przedstawić swojego gościa, wybitnego polskiego piłkarza, człowieka, który zatrzymał Anglię – Jana Tomaszewskiego. Goście balu zgotowali legendarnemu bramkarzowi owację na stojąco. On zaś nie krył wzruszenia i podziękował za tak gorąco przyjęcie. Dla wielu gości balu była to wyjątkowa okazja do wspólnego zdjęcia, co spowodowało, iż przez następne kilkanaście minut Wojtek nie mógł „wyrwać” Pana Janka i pojechać z nim na Bal Sportowców w Klubie Wisła w Garfield.

Niespodzianka wieczoru. Wojtek Ziębowicz (przy mikrofonie) przedstawia Jana Tomaszewskiego, słynnego polskiego piłkarza (trzeci od lewej). Obok niego stoją Marszałek Władzia Plewa i Grazyna Torbus – prezes Domu Polskiego Cracovia. Po prawej stronie Tomaszewskiego stoi Piotr Gołabek – prezes Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich
i Elizabeth Wargacki – prezes Pułaski Association w Wallington

nna niespodzianką było pojawienie się na balu kongresmana Billa Pascrell’a reprezentującego 9 region do kongresu USA, w którym znajduje się Wallington, Garfield i Passaic. Dla wielu gości było to dość duże zaskoczenie zobaczyć go na polonijnej imprezie. Być może związane jest to ze zbliżającymi się wyborami do kongresu, do którego Bill Pascrell będzie kandydował po raz kolejny, a jest tam już od 1997 roku. Być może dowiedział się, że kilka tygodni wcześniej, na 24. Balu Podróżnika, pojawił się jego główny kontrkandydat z Partii Republikańskiej Billy Prempeh. Być może był jeszcze inny powód. Niemniej cieszy to, że obaj kandydaci przypomnieli sobie o nas, mieszkających tutaj Polakach.

Śliczna reprezentacja głównego sponsora imprezy – Polsko-Słowiańskiej Federalnej
Unii Kredytowej

Pomnik i Pulaski Association w Wallington

Warto przypomnieć, iż to właśnie w Wallington stanął pierwszy w New Jersey pomnik generała Kazimierza Pułaskiego i to przy nim odbywają się coroczne uroczystości przed wyjechaniem kontyngentu na Manhattan. Ten pomnik Polonia zawdzięcza w dużej mierze staraniom wieloletniego burmistrza miasta Walterowi Wargackiemu. Cieszy to, że jego córka Elizabeth mocno zaangażowała się w życie Polonii i jest teraz prezesem Komitetu Parady Pułaskiego w Wallington. – Już teraz serdecznie zapraszam całą polonijną społeczność, a szczególnie mieszkańców Wallington, do uczestniczenia w Paradzie Pułaskiego na 5 Alei w dniu 2 października 2022 roku, gdzie wspólnie będziemy manifestować naszą polską kulturę, tradycje i przywiązanie do wolności – powiedziała Elizabeth Wargacki.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner