New York
50°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
14mph
56%
29.61
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Warto przeczytać
Polonia

Gra „Zabytkomania” dla Polonii

15.02.2024

Fundacja „Polskie Maki” stworzyła grę, której tło fabuły tworzą wybrane najsłynniejsze zabytki w Polsce. Na każdej karcie znajduje się ilustracja oraz ciekawe fakty na temat danego obiektu. Celem gry jest poszerzenie wiedzy o tych szczególnych miejscach dla Polski i Polaków wśród członków Polonii i Polaków za granicą.

Prezes fundacji „Polskie Maki” Mirosław Banach podkreśla, że ważne jest, „aby Polonia i Polacy za granicą, a w szczególności dzieci i młodzież, uzyskiwali podczas zabawy w sposób atrakcyjny wiedzę o atrakcjach turystycznych w Polsce. Celem tej gry jest oczywiście promocja naszego pięknego kraju, o którym wiedzę zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą zdobywać poprzez zabawę”.

W grze „Zabytkomania” – przeszłość w Twoich rękach” jest 28 kart z ilustracjami zabytków w Polsce, podzielonych na kategorie ze względu na wiek, w którym powstały. Są wśród nich m.in. takie perły polskiego dziedzictwa narodowego jak: Opactwo w Tyńcu, Zamek w Malborku, Zamek Piastowski w Legnicy, Zamek Książ czy Zamek Golubski. Na kartach znajdziemy także Twierdzę Wisłoujście, Twierdzę Srebrna Góra, Dworek w Żelazowej Woli czy Halę 100-lecia we Wrocławiu. Dla uatrakcyjnienia fabuły w grze zaprezentowane zostały także dwa parki narodowe oraz cztery muzea: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Kopalnia Soli w Wieliczce.

Gra „Zabytkomania” została oparta na zasadach gry „Monopoly”, co gwarantuje jej atrakcyjność zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Została przygotowana z uwzględnieniem dwóch warstw językowych, dzięki czemu będzie umożliwiała rozgrywkę osobom władającym językiem polskim oraz językiem angielskim. Udało się dzięki temu poszerzyć krąg osób, na które oddziaływać będzie ta forma promocji Polski i polskiego dziedzictwa narodowego. „Nad grą ‘Zabytkomania – przeszłość w Twoich rękach’ pracował cały sztab ludzi. Chcieliśmy, aby była dopracowana do ostatniego szczegółu, a mieliśmy na to bardzo niewiele czasu. Dzięki wielkiej mobilizacji udało nam się to. Powstał bardzo atrakcyjny koncept, który jest innowacyjny w kilku wymiarach – m.in. stworzyliśmy karty dwujęzyczne, umożliwiające rozgrywkę karcianą w języku polskim bądź angielskim” – zaznacza Mirosław Banach.

Największą innowacją gry jest to, że rozgrywkę można przenieść także do świata wirtualnego. Po zeskanowaniu kodu QR gracz otrzymuje pytanie na temat danego zabytku, jeżeli odpowie prawidłowo, otrzymuje wirtualną kopię karty, co pozwala w ostatecznym rozrachunku gry zyskać przewagę dzięki wiedzy. „Uatrakcyjniliśmy grę tworząc rozgrywkę hybrydową z wykorzystaniem QR kodów. To dzięki nim rozgrywka będzie mogła toczyć się w bardziej atrakcyjny sposób i dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy szersze możliwości promowania treści o Polsce, niż miałoby to miejsce w przypadku stworzenia gry opartej włącznie na talii kart. Skuteczność tego typu rozwiązań została potwierdzona w najnowszych badaniach naukowych opublikowanych m.in. w ,Journal of Educational Computing Research’ (2021) oraz ‘Journal of Computers in Education’ (2023)” – wyjaśnia prezes Fundacji „Polskie Maki”.

Gra została stworzona w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023” ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Projekt powstał dzięki finansowaniu ze środków Kancelarii. W ramach projektu gra jest dystrybuowana przez fundację bez opłat do polskich szkół, organizacji polonijnych promujących Polskę, polski język i polską kulturę, a także organizacji zrzeszających Polonię na całym świecie.

FOTO: MAT. FUNDACJI

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner