New York
70°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
12mph
43%
30.25
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Gramy dla Polski

26.08.2023

Wojciech Ziębowicz

Po raz pierwszy w historii turniejów ZPKP odbędzie się w Garfield – w ten sam weekend, co Memoriał im. Kazimierza Deyny – zgrupowanie najzdolniejszych młodych polonijnych piłkarzy z całej Ameryki i Kanady z rocznika 2008. Udział w nim weźmie 26 chłopców.

Obóz selekcyjny „Gramy dla Polski” trwać będzie dwa dni. W sobotę, 26 sierpnia, na boisku Belmont Oval przy 60 Spring St. w Garfield odbędą się dwa treningi, a w niedzielę o godz. 12:00 podczas turnieju im. Deyny na boisku głównym w Parku 20 Century rozegrany zostanie mecz towarzyski.

Zajęcia treningowe oraz wykłady prowadzić będą trenerzy PZPN. Z Polski do USA przylecą: dyrektor sportowy PZPN Marcin Dorna, dyrektor kadr młodzieżowych Bartłomiej Zalewski, trener kadry Polski do lat 21 Michał Probierz, szef Skautingu Zagranicznego PZPN Maciej Chorążyk oraz były reprezentant Polski Sebastian Mila.

Inicjatorem selekcji młodych Amerykanów polskiego pochodzenia do młodzieżowych reprezentacji jest Piotr Sala, wychowanek Stali Rzeszów, długoletni piłkarz Wisły Garfield, a od 14 lat trener drużyn młodzieżowych tego klubu.

Zaczęło się od rozmowy Piotra z Łukaszem Wachowskim w 2017 roku, kiedy to działacz PZPN był gościem honorowym Memoriału Kazimierza Deyny. Łukasz Wachowski skontaktował Piotra Sale z Maciejem Chorążykiem i dzięki temu w 2021 roku miał się odbyć pierwszy obóz selekcyjny, ale z powodu covidu nie doszedł do skutku.

Trenerzy z Polski nie mogli wjechać do USA. Piotr Sala został odpowiedzialny za skauting na wschodnim wybrzeżu USA, a Tomasz Drążek za Chicago. W kwietniu 2022 odbył się pierwszy obóz selekcyjny „Gramy dla Polski” w Garfield, NJ, w którym wzięło udział 30 Amerykanów polskiego pochodzenia.

Zaowocowało to pierwszym powołaniem do reprezentacji Polski dla Dominika Baczewskiego z Kansas City FC. Drugi obóz odbył się w lutym 2023 w Chicago, w którym wzięło udział 28 chłopców rocznik 2008.

Po tym zgrupowaniu powołanie do reprezentacji Polski otrzymał Jakub Porada z DC United. Wielkim wyzwaniem był 10-dniowy obóz w Polsce (24 lipca – 4 sierpnia 2023). Wzięło w nim udział 54 młodych Amerykanów i Kanadyjczyków polskiego pochodzenia, marzących o tym, aby nałożyć koszulkę z orłem na piersi.

Kierownikiem wyprawy był prezes Klubu Sportowego Wisła Garfield Dariusz Wesołowski, któremu pomagali trenerzy Piotr Sala, Bogdan Zagorski z NJ oraz Tomasz Drążek z Chicago.

Prezes Wisły Dariusz Wesołowski po powrocie z Polski powiedział: „Był to bardzo udany wyjazd do Polski jestem wdzięczny działaczom i trenerom PZPN za fantastyczną profesjonalną pracę, która wykonali”.

Podziękowania należą się trenerom: Bartłomiejowi Zalewskiemu, Maciejowi Chorążykowi i Grzegorzowi Żytkiewiczowi. W czasie obozu chłopców trenowało aż trzech trenerów polskich reprezentacji młodzieżowych: Dariusz Gęsior, Rafał Lasocki i Marcin Włodarski.

Treningi z bramkarzami prowadził były bramkarz Jagiellonii Białystok i Celtcu Glasgow Łukasz Załuska. Ponadto trenerami byli w różnych miejscach: Krzysztof Hus, Przemysław Matula oraz syn Jana Domarskiego, Rafał.

Od pierwszego do ostatniego dnia zgrupowania nad zdrowiem piłkarzy czuwała fizykoterapeutka PZPN pani Ewelina. Obóz trwał w Giżycku 4 dni, następnie 2 dni w Warszawie i 4 dni w pięknym ośrodku sportowym kadry Polski w Arłamowie. Obie grupy treningowe rozegrały po 3 mecze sparingowe.

Zapraszam kibiców na mecz w Garfield, który rozpocznie się w niedzielę, 27 sierpnia, o godz. 12:00.

Jednym z uczestników obozu piłkarskiego w Polsce był syn piłkarza Poloneza Glen Cove Artura Bielawskiego, 15-letni Oskar Bielawski, który od 11. roku życia uczy się gry w piłkę nożną w klubie sportowym Wisła.

Jakie są Twoje wrażenia po tym wyjątkowym obozie piłkarskim w Polsce?

Cały nasz pobyt w Polsce był pod każdym względem udany. Przeprowadzony był profesjonalnie – zaczynając od piłek, sprzętu sportowego, boiska, a kończąc na zakwaterowaniu. Przede wszystkim jednak wzięli w nim udział bardzo dobrzy trenerzy.

Jak wyglądał wasz dzień na obozie?

Przeważnie mieliśmy dwa treningi dziennie, a rano i wieczorem odprawy techniczne. Rano trenerzy przedstawiali nam plan dnia, a wieczorem było podsumowanie dnia.

Ile sparingów rozegraliście?

Były dwie drużyny, które rozegrały po 3 sparingi. W drużynie, w której grałem, pierwszy mecz wygraliśmy z Mamry Giżycko 9:0, w drugim przegraliśmy z Legią Warszawa 4:6, a trzeci ze Stalą Rzeszów 3:5.

Jak podsumujesz ten wyjazd do Polski na obóz piłkarski?

Chciałbym podziękować naszym trenerom z Wisły oraz wszystkim trenerom z PZPN. W imieniu kolegów i własnym dziękuję również prezesowi Wisły Dariuszowi Wesołowskiemu, który doskonale zorganizował ten wyjazd. Wracaliśmy z niego do domów bardzo zadowoleni, obóz ten pozostanie na długo w naszej pamięci

Chciałbym też podkreślić, że chociaż urodziłem się w USA, to jestem dumny z tego, że mam polskie korzenie. Kocham Polskę, która jest pięknym krajem. Będę trenował bardzo solidnie z myślą o tym, że może spełni się moje marzenie zagrania kiedyś dla Polski.

Tagi Polonia

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner