New York
37°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
5mph
48%
30.45
FriSatSun
46°F
57°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Technologie

Greenpeace: recykling plastiku to mit. W USA tylko kilka procent tworzyw sztucznych poddaje się obróbce wtórnej

24.10.2022

W 2021 roku jedynie 2,4 mln ton plastiku, czyli około 5 proc. z 51 mln ton wyprodukowanych przez amerykańskie gospodarstwa domowe, poddano recyklingowi, co pokazuje, że odzysk surowców wtórnych to mit – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji Greenpeace.

Największy odsetek plastiku poddawanego recyklingowi w USA przypadł na 2014 r., gdy było to 10 proc. Od tamtej pory tendencja była spadkowa, szczególnie odkąd w 2018 r. Chiny przestały przyjmować odpady plastikowe z Zachodu. Jednocześnie spadają również ceny produkcji tworzyw sztucznych – podano w raporcie.

Lisa Ramsden, działaczka Greenpeace USA, powiedziała AFP, że wielkie korporacje naciskały na wprowadzenie recyklingu jako rozwiązania problemu rosnącej produkcji z surowców pierwotnych, jednak „uchylały się od wszelkiej odpowiedzialności” za zagwarantowanie, by recykling rzeczywiście działał. Według niej główni winowajcy to przedsiębiorstwa Coca-Cola, PepsiCo, Unilever i Nestle.

Wśród powodów, przez które recykling okazał się „nieudanym pomysłem”, wskazano, że odpady plastikowe są produkowane w ogromnych ilościach i trudno je zebrać po użyciu, a różne typy plastiku nie mogą być poddawane wspólnie ponownej obróbce, przez co ich sortowanie jest w praktyce niemożliwe. Ponadto w samym procesie obróbki tworzy się szkodliwy dla środowiska mikroplastik. Proces ten jest również nadmiernie kosztowny.

Ramsden wezwała światowe korporacje do poparcia traktatu dotyczącego zakończenia produkcji nowego plastiku (Global Plastic Treaty) i do wybrania strategii ponownego wykorzystania surowców.

„To nie jest właściwie nowy pomysł – tak kiedyś pracowali dostawcy mleka, tak Coca-Cola dostarczała ludziom swoje napoje. Ludzie pili napój, oddawali szklaną butelkę, a następnie była ona odkażana i ponownie wykorzystywana” – podkreśliła działaczka Greenpeace. (PAP)

kjm/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY