New York
37°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
6mph
49%
30.46
FriSatSun
46°F
57°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

GREENPOINT GOTOWY DO PARADY PUŁASKIEGO

18.09.2022
Aleksander Luc – Junior Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022, Marcin Luc – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022, Paulina Forys – Little Miss, Anabelle Renee Dybanowski – Junior Miss, Maria Mioduszewski – Miss Polonii Greenpointu, Grażyna Michalska – Marszałek Greenpointu 2022 FOTO: MAGDALENA LUC

Na balu w restauracji Princess Manor, położonej w centrum Greenpointu, odbyła się 9 września ceremonia przekazania szarfy marszałkowskiej Grażynie Michalskiej, która poprowadzi kontyngent greenpoincki na 85. Paradzie Pułaskiego. Szarfy wręczono również wybranym Miss Polonii Marii Mioduszewski, Junior Miss Anabelle Renee Dybanowski i Little Miss Paulinie Forys.

Balowe spotkanie poprowadził Ryszard Mazur, znany w tej dzielnicy polonijny społecznik, inwokację wygłosił ks. proboszcz z parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie Grzegorz Markulak, ulubiony opiekun duchowy lokalnej Polonii. Zgodnie z tradycją nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnów Polski i USA, pod kierunkiem znakomitej polonijnej solistki Pauliny Posłuszny.

Od lewej: Magdalena Luc, Richard Mazur, Aleksander Luc, Zofia Rębisz – przedstawicielka Rockland County

Uroczystość zaszczycili swoją obecnoścją przedstawiciele wszystkich niemal polonijnych lokalnych organizacji, nie tylko z okolic Greenpointu, ale Manhattanu, New Jersey, Rockland County. Przybyły rodziny nominowanych i wyróżnionych. Honorowym gościem spotkania był Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Marcin Luc z rodziną. W uroczystości wziął udział Mirosław Michalski, syn Grażyny Michalskiej, wraz żoną Christine i synem Mateo. Syn pani marszałek z dumą opowiedział o swojej mamie, jej pracy dla rodziny i Polonii.

Wielcy Marszałkowie Parady Pułaskiego z ubiegłych lat z tegorocznymi (od lewej): Artur Dybanowski – Wielki Marszalek 2015, Marcin Luc – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022, Aleksander Luc – Junior Wielki Marszałek 2022, Grażyna Michalska – Marszałek 2022, Dariusz Knapik – Wielki Marszalek 2011 ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Grażyna Michalska przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1969 roku, na zaproszenie rodziny, tuż po ukończeniu studiów. Życie nowicjuszki emigrantki nie było łatwe, ale zdobyte wykształcenie w Polsce bardzo jej ułatwiło życiowy start w USA. Po otrzymaniu wizy do Stanów była już absolwentką polonistyki, płynnie również posługiwała się językami angielskim i rosyjskim. I jak sama potwierdziła w rozmowie „to był mój cały majątek, z którym przybyłam”. Szybko się okazało, jak wielka była jego wartość. Początkowo mieszkała na dolnym Manhattanie, w pobliżu polskiej parafii, poprzez którą nawiązała kontakty z okoliczną Polonią. Często odwiedzała pobliski Społeczny Ośrodek – gdzie w ramach wolontariatu pomagała nowo przybyłym polskim emigrantom, szczególnie w tłumaczeniach dokumentów czy szukaniu pracy.

Mirosław Michalski – syn Grażyny Michalskiej – z żoną Christine i synem Mateo 

Większość przybyłych emigrantów w tamtym okresie nie mówiła po angielsku. W tym samym czasie podjęła pracę rzecznika praw pacjenta na pełny etat w Bellevue Hospital Center, kilka przecznic od miejsca zamieszkania. Rodzina się powiększyła, na świat przyszła dwójka synów: Mirosław i Andrzej. W poszukiwaniu lepszych szkół i bezpieczniejszego miejsca dla dorastających chłopców rodzina przeprowadziła się na Greenpoint. Nie było tu problemu ze szkołami i blisko było polskiej parafii św. Stanisława Kostki.  W soboty synowie uczęszczali do Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej, w której i pani Grażyna niemal natychmiast otrzymała propozycję pracy jako nauczycielki. W dość krótkim czasie została zastępcą kierownika tej placówki, a od roku 1987 do 2005 pełniła funkcję jej kierowniczki. Kiedy jednak obowiązków w stałym miejscu pracy, czyli szpitalu, zaczęło jej przybywać, zrezygnowała z tego stanowiska. Nie opuściła jednak szkoły, nadal w niej bywa i jest w stałym kontakcie z gronem pedagogicznym i uczniami, gdyż od kilku lat pełni funkcję prezesa Towarzystwa Oświatowego im. Marii Konopnickiej. Towarzystwo Oświatowe to organ wspierający szkołę, który sprawuje nad nią opiekę merytoryczną.

Z kartką w ręku Barbara Jananis, która dla Grażyny Michalskiej napisała wiersz, w towarzystwie uczniów pani Grażyny 

Pani Grażyna jest członkiem Instytutu Piłsudskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Polskiego Muzeum w Chicago, członkiem Zjednoczenia Polsko-Narodowego i wiceprezeską Kongresu Polonii Amerykańskiej na dolny stan NY. Jest dumną matką Polką, która wykształciła dwóch synów – obydwaj ukończyli studia i doskonale poznali rodowe korzenie, język polski i historię Polski. Jako polonijna nauczycielka pani Grażyna otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, Honoris Gratia miasta Krakowa za współpracę między szkołami, Złoty Medal od Wspólnoty Polskiej za promowanie kultury polskiej oraz wyróżnienie i statuetkę im. Janiny Igielskiej za zasługi dla polonijnej oświaty od prezesa Centrali Polskich Szkół w Nowym Jorku.

Miss Polonii Greenpointu Maria Mioduszewski z rodzicami, siostrą i Marszałkiem Grażyną Michalską

Po uroczystym przekazaniu szarf marszałkowskich głos zabrała przedstawicielka młodego pokolenia Junior Miss Anabelle Renee Dybanowski, która zwróciła uwagę nie tylko swoim pięknym wyglądem, ale znakomitą znajomością języka polskiego. Przekazała pozdrowienia i wyraziła radość z otrzymanego wyróżnienia.

Przyszłość naszej Polonii: Anabelle Renee Dybanowski Junior Miss Greenpointu 2022 oraz Aleksander Luc –
Junior Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 FOTO: MAGDALENA LUC

Marszałek Grażyna Michalska w swojej przemowie, a właściwie mowie dziękczynnej, nie ukrywała wzruszenia dziękując za przybycie tak licznej grupy przyjaciłów i znajomych. Wyjątkowo radosnym akcentem dla pani marszałek było przybycie jej uczniów i ich dzieci, które też uczyła. Jedna z pań specjalnie na tę okoliczność napisała wiersz wspomnieniowy, nie dało się więc ukryć łez wzruszenia.

To był piękny wieczór, którego finałem będzie uroczysty przemarsz w tegorocznej, jubileuszowej Paradzie Pułaskiego. Do zobaczenia na Piątej Alei!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY