New York
79°
Fair
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
49%
30.08
SatSunMon
86°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Grekokatolicy świętują Wielkanoc

16.04.2023

Wierni Kościoła greckokatolickiego, głównie uchodźcy z Ukrainy, świętują Wielkanoc również na Jasnej Górze. Jak podkreślają, mimo wojny z wiarą przeżywają uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa, bo daje to siłę i nadzieję. Łączą się duchowo z rodakami w Ukrainie.

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 16 kwietnia, czyli tydzień po katolikach. Różnica w dacie świąt wielkanocnych w obu obrządkach wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania. Dlatego często prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich Wielkanoc świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Liturgię Paschalną na Jasnej Górze celebrował duszpasterz greckokatolickiej wspólnoty w Częstochowie ks. Wołodymyr Shuba. „To miejsce, Jasna Góra ogarnia nas wszystkich modlitwą, wsparciem. Jesteśmy w domu Matki Bożej, która zawsze pamięta o nas” – podkreślił ks. Shuba.

„Wiele ludzkich historii, wiele zmagań, by tu odnaleźć swoje miejsce. Jest tęsknota za tymi, których się zostawiło w Ukrainie, wiele osób opłakuje śmierć najbliższych” – powiedział duchowny, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry. Jak przekonywał, ogromne znaczenie ma wiara, która daje nadzieję. Życzył wszystkim, by tej wiary i nadziei nie stracili.

Grekokatolicy przeżywali na Jasnej Górze Wielki Piątek z nabożeństwem wystawienia całunu – płaszczenicy. Wielka Sobota była przedłużeniem nabożeństw żałobnych, odprawiona została Jutrznia Jerozolimska wraz z czytaniami. W niedzielę celebracja Wielkanocy odbyła się w Wieczerniku. Odbyło się tam też święcenie pokarmów. W koszyczku wielkanocnym grekokatolicy poza tradycyjnymi jajkami, chrzanem, solą, masłem, wędliną, mają także tzw. „paskę”, czyli okrągłą bułkę pszenną z rodzynkami.

Służby prasowe sanktuarium przypominają, że od początku napaści Rosji na Ukrainę Jasna Góra jest miejscem modlitwy głównie dla uchodźców. Przybywają tam nie tylko ci, którzy schronienie znaleźli w Częstochowie, ale również w innych częściach Polski. Na Jasnej Górze już od ponad roku z myślą o potrzebach duchowych wojennych uchodźców co niedzielę sprawowana jest liturgia w rycie greckokatolickim, w ich ojczystym języku. Od dawna na Jasnej Górze odbywa się także spowiedź w języku ukraińskim. W każdą niedzielę celebrowana jest także w języku ukraińskim msza św. katolicka. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ ktl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner