New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
8mph
95%
29.36
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Grypa w USA już zbiera śmiertelne żniwo

08.11.2022

Sezon grypowy w tym roku rozpoczął się wyjątkowo wcześnie w USA. Szpitale przyjmują coraz więcej pacjentów. Wysoki wskaźnik zachorowań na grypę odnotowano już w 17 stanach.

Krajowe Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) alarmują, że tak dużo hospitalizacji nie było od pandemii świńskiej grypy w 2009 roku. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych z powodu powikłań pogrypowych zmarło już 730 osób w tym co najmniej dwoje dzieci.

Sezon grypowy zazwyczaj rozpoczyna się w grudniu i trwa do lutego. W tym roku jest jednak inaczej. CDC spodziewało się wcześniejszego sezonu grypowego biorąc pod uwagę dwa łagodne sezony covidowe i fakt, że ludzie zrezygnowali z maseczek i innych zaleceń sanitarnych wprowadzonych podczas pandemii koronawirusa.

Poza tym ludzie spotykają się znowu w dużych skupiskach co sprzyja rozprzestrzenianiu się sezonowych, chorób wirusowych. Do tego dochodzi jeszcze RSV czyli syncytialny wirus oddechowy, szczególnie niebezpieczny u małych dzieci do piątego roku życia. Jego objawy często mylone są początkowo z objawami grypy czy przeziębienia, gdyż także występuje, katar, gorączka i kaszel. W szpitalu dziecięcym University of Chicago Medicine Comer łóżka są w pełni zajęte przez małych pacjentów od 54 dni z rzędu.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner