New York
25°
Mostly Cloudy
7:02 am5:17 pm EST
8mph
37%
30.51
SunMonTue
50°F
54°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

„Guardian”: Książę Harry opisuje w swej książce fizyczną napaść księcia Williama

05.01.2023

Brytyjski książę Harry w swej mającej się wkrótce ukazać książce „Spare” opisuje jak jego brat William, obecny książę Walii, zaatakował go w trakcie kłótni i powalił na podłogę – pisze w czwartek dziennik „Guardian”, który zdobył egzemplarz książki przed jej oficjalną premierą.

„Guardian” wyjaśnia, że tytuł książki „Spare” (zapasowy) pochodzi ze starego powiedzenia popularnego w kręgach brytyjskiej rodziny królewskiej i arystokracji, które głosi, że syn pierworodny jest dziedzicem tytułów, władzy i fortuny, a drugi syn jest „zapasowy”, na wypadek gdyby coś przydarzyło się pierwszemu.

Dziennik „Telegraph” podaje, że Harry pisze w swej książce, iż książę William i jego żona Kate „zachęcali go, by ubrał nazistowski mundur” na przebierany bal w 2005 roku. Obydwoje mieli „ryczeć ze śmiechu”, gdy zobaczyli jego kostium.

Książe opisuje też kłótnię z bratem, do której doszło w 2019 roku w jego domu w Pałacu Kensington, gdy William skrytykował jego żonę Meghan i nazwał ją „trudną”, „nieuprzejmą” i „uszczypliwą”.

Harry zarzucił Williamowi, że powtarza „narrację prasy” na temat jego żony i bracia zaczęli na siebie krzyczeć.

Harry oskarżył wtedy Williama, że zachowuje się jak dziedzic korony, który nie jest w stanie zrozumieć jak czuje się młodszy brat, który nie jest zadowolony z roli „zapasowego” następcy tronu.

Książę William był coraz bardziej wzburzony podczas kłótni i chcąc go uspokoić Harry podał mu szklankę wody.

A wtedy „on odstawił wodę, obrzucił mnie kolejnym wyzwiskiem i rzucił się na mnie. To wszystko zdarzyło się tak szybko. (…) Złapał mnie za kołnierz, zrywając mój naszyjnik, i powalił mnie na podłogę. Wylądowałem na misce psa, która pękła pod moimi plecami, a jej kawałki poraniły mnie. Leżałem tam przez chwilę, oszołomiony, a potem wstałem i powiedziałem mu, żeby wyszedł” – napisał Harry.

William wyszedł, a potem wrócił, „wyglądał jakby żałował i przeprosił mnie” – relacjonował książę.

Osią narracji w książce Harry’ego – jak ocenia „Guardian” – jest jego rozgoryczenie, związane z tym, że jest „zapasowym” następcą. Przewija się ono przez rozdziały poświęcone jego dzieciństwu, nauce w szkole, „karierze” członka rodziny królewskiej i służbie w brytyjskiej armii oraz relacjom z rodziną i Meghan.

Książę cytuje w książce swego ojca, króla Karola III, który w dniu narodzin Harry’ego miał powiedzieć do swej żony, księżnej Diany: „Wspaniale! Dałaś mi już następcę i jego zastępcę – spełniłem swój obowiązek”.

„Guardian” ocenia, że książę nikogo nie oszczędza w swej książce, opisując „niezwykle prywatne sceny i rozmowy”.

W wywiadzie dla telewizji ITV Harry powiedział: „chciałbym odzyskać mojego ojca, chciałbym odzyskać mojego brata”. Jednak, jak komentuje dziennik, „zważywszy na szczegóły relacjonowane w jego książce, to nie jest prawdopodobne w najbliższej przyszłości”.

W książce księcia powracają tematy poruszone przez niego i jego żonę w wywiadzie dla Opry Winfrey i serialu dokumentalnym Netfliksa – podaje „Guardian”.

Netflix udostępnił w połowie grudnia ostatnią część budzącego duże kontrowersje serialu przedstawiającego z perspektywy Harry’ego i Meghan wydarzenia, które doprowadziły do tego, że na początku 2020 roku ogłosili oni, że rezygnują z pełnienia obowiązków w rodzinie królewskiej, a wkrótce później wyjechali z Wielkiej Brytanii. Odcinki te są niespodziewanie ostrym atakiem Harry’ego, zwłaszcza na starszego brata.

Harry opowiada m.in. jak „przerażające” było to, kiedy William „wrzeszczał i krzyczał” na niego, gdy w rodzinie królewskiej omawiana była przyszłość jego i Meghan. Twierdzi też, że to historie podsuwane mediom przez biuro Williama wbiły między nich klin, a także, że Meghan lepiej pełniła obowiązki członka rodziny królewskiej niż William i to było przyczyną niechęci do niej. Powiedział też, że to on, a nie Meghan był inicjatorem decyzji o rezygnacji z pełnienia obowiązków w rodzinie królewskiej i wyjazdu do USA, skąd pochodzi jego żona.

Premiera autobiografii Harry’ego „Spare” odbędzie się 10 stycznia.(PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY