New York
46°
Cloudy
6:09 am7:40 pm EDT
6mph
76%
30.17
SatSunMon
68°F
61°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

Gubernator stanu Nowy Jork podpisała ustawy mające pomóc ocalałym z Holokaustu

11.08.2022

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul podpisała w środę kilka ustaw mających na celu uhonorowanie i wsparcie osób ocalałych z Holokaustu. Przewidują one m. in., że muzea będą musiały ujawniić informacje na temat skradzionych w czasie wojny dzieł sztuki.

„Ten pakiet legislacyjny pomoże upewnić się, że szkoły zapewniają wysokiej jakości edukację o Holokauście. Wymaga od muzeów powiadomienia o dziełach sztuki skradzionych przez reżim nazistowski, a od władz stanu Nowy Jork opublikowania listy instytucji finansowych, które dobrowolnie zrzekają się opłat wiążących się z wypłatą funduszy w ramach reparacji za Holokaust” – podało lokalne radio 1010 WINS.

Hochul mówiła, że nowojorczycy są zjednoczeni wobec ocalałych z Holokaustu.

„Nigdy nie zapomnimy. Jesteśmy to winni im, ich rodzinom i sześciu milionom Żydów, którzy zginęli w Holokauście, aby uczcić ich pamięć i zapewnić, że przyszłe pokolenia zrozumieją okropności tej epoki” – podkreśliła.

Stanowa senator Anna M. Kaplan wskazała na „rosnący antysemityzm” i „eksplodującą na całym świecie dezinformację na temat Holokaustu”.

„Nigdy nie było ważniejsze, abyśmy nauczyli się lekcji wynikających z Holokaustu i upewnili się, że nasze następne pokolenie będzie wiedziało o naszej historii, bez względu na to, jak mroczna lub trudna może być ta rozmowa” – dodała.

„Biorąc pod uwagę, że dzieje Holokaustu są warte przekazania następnym pokoleniom, istotne jest też, abyśmy byli transparentni i zapewnili, że każdy, kto ogląda dzieła sztuki skradzione przez nazistów, zdał sobie sprawę, skąd pochodzą i jaką rolę odegrały w historii” – stwierdziła Kaplan.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner