New York
43°
Cloudy
6:40 am5:38 pm EST
4mph
82%
29.75
FriSatSun
46°F
41°F
41°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Hamas uwolnił 4-letnią Amerykankę Abigail Edan

26.11.2023
Foto: Elizabeth Hirsh Naftali

Wśród 17 zakładników uwolnionych w niedzielę przez Hamas jest 4-letnia Abigail Edan, która ma podwójne izraelsko-amerykańskie obywatelstwo – podała stacja CNN, powołując się na anonimowe źródło w USA. To pierwsza wypuszczona z niewoli Hamasu Amerykanka.

Dziewczynka jest już pod opieką Czerwonego Krzyża – przekazało źródło, przedstawione jako wysokiej rangi amerykański urzędnik.

Wcześniej w niedzielę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan informował o „rosnącym optymizmie” co do możliwości zwolnienia Edan. „Mamy powody podejrzewać, że dziś dojdzie do uwolnienia Amerykanina” – dodał.

Edan została uprowadzona do Strefy Gazy przez bojowników Hamasu podczas ich brutalnego ataku na Izrael 7 października. Jej rodzice zostali wtedy zabici. Była najmłodszą spośród porwanych obywateli USA. Kilka dni temu, będąc w niewoli Hamasu, skończyła cztery lata.

Palestyńska organizacja zwolniła w niedzielę 17 osób w ramach trzeciej tury wymiany zakładników na palestyńskich więźniów. Łącznie w ciągu czterech dni obowiązującego od piątku rozejmu wymienionych ma zostać 50 izraelskich zakładników na 150 palestyńskich więźniów odbywających kary w izraelskich więzieniach.(PAP)

anb/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY