New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.97
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Harvey Weinstein pojawił się w sądzie. Ekstradycja do Kalifornii dojdzie do skutku?

09.05.2024

W czwartek Harvey Weinstein ponownie pojawił się na sali sądowej w Nowym Jorku, gdzie rozpatrywano wniosek o ekstradycję producenta filmowego do Kalifornii. W Złotym Stanie Weinsteina czeka kara wieloletniego więzienia za gwałt. W ostatnich tygodniach władza sądownicza Nowego Jorku unieważniła inny wyrok skazujący za nadużycia seksualne, który zapadł w Empire State. Nowojorski proces ma odbyć się ponownie.

72-letni Weinstein pojawił się na przesłuchaniu na wózku inwalidzkim. Zaledwie kilka dni wcześniej producent filmowy opuścił szpital, gdzie trafił na krótko po unieważnieniu jednego z jego wyroków przez Sąd Apelacyjny w Nowym Jorku.

Panel apelacyjny uznał, że orzekający w sprawie sędzia wbrew procedurom dopuścił do zeznawania przed ławą przysięgłych świadków, którzy nie byli bezpośrednio powiązani ze sprawą gwałtu na Manhattanie, za który Weinstein został – na tę chwilę – niesłusznie skazany. Nie oznacza to jednak, że potentat filmowy jest niewinny. Proces zostanie powtórzony.

Tymczasem sąd w Nowym Jorku zastanawia się, czy Weinstein powinien na czas procesu wrócić do aresztu, odpowiadać z wolnej stopy, czy zostać odesłany do Kalifornii. Tam czeka go wyrok 16 lat więzienia za gwałt i dwa przypadki napaści seksualnej na włoskiej aktorce podczas festiwalu w Los Angeles w 2013 roku.

Weinstein odmówił zgody na swoją ekstradycję do Kalifornii. Obrona producenta podkreśliła także, że przesłuchanie było standardową procedurą, a żeby dokonać ekstradycji potentata filmowego do Złotego Stanu potrzebny jest nakaz podpisany przez gubernatora.

Weinstein ma stawić się w sądzie ponownie 7 sierpnia.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner