New York
37°
Partly Cloudy
7:05 am4:28 pm EST
7mph
66%
29.99
ThuFriSat
43°F
50°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Polonia

„Hejnał” śpiewał i będzie śpiewać! Z radością celebrujemy 35-lecie działalności chóru Hejnał.

07.11.2023
od lewej: Anna Sac, Dariusz Ocetek, Maryla Kopyto, Małgorzata Sienkiewicz, Elżbieta Bernatowicz, Izabela Kobus, Cecylia Bidiuk

Górą Pieśń Polska!

Jubileusze to czas wspomnień. W tym roku przypada 35-lecie działalności chóru „Hejnał”, który po niewielkiej przerwie wrócił do działalności i doskonale sobie radzi.

Ostatnie lata nie były „łatwe” dla nikogo, chórzyści z „Hejnału” szczególnie to odczuli, gdyż po wielu latach współpracy w 2021 roku odszedł śp. Janusz Sporek – wybitny muzyk, dyrygent i przyjaciel chórzystów. Dalsza działalność chóru była kontynuowana z dyrygentką panią Sabiną Nemtusiak, wybitną skrzypaczką. Ta współpraca trwała do maja 2023 roku. Począwszy od tej daty chórem dyryguje Dariusz Ocetek – solista operowy, bas.

HISTORIA POWSTANIA CHÓRU MIESZANEGO HEJNAŁ ZŚPA #323

Towarzystwo Śpiewacze „Hejnał” powstało 24 października 1988 roku z połączenia dwóch chórów Okręgu VII – żeńskiego Symfonia i męskiego Echo. Współzałożycielem był prof. Alfred Zając, Janusz Sporek, Eugene Argasinski, Kazimierz Siudy, Czester Tobiasz i bracia Zakrzewscy. Pierwszymi dyrygentami byli prof. Alfred Zając i Janusz Sporek. W roku 1990 „Hejnał” zorganizował Zjazd Chórów Okręgu VII i zaledwie po półtora roku przygotowań zdobył I nagrodę. I tak to się zaczęło.

Aktualny dyrygent dr Dariusz Ocetek to znana artystyczna postać. W USA występuję od 1993 roku i przez te wszystkie lata współpracuje z Polonią. Dr Ocetek od zawsze współpracował ze Związkiem Śpiewaków Polskich w Ameryce, w którym poznał solistę, panią prof. Śpiewu – Izabellę Kobus Salkin. W tym czasie występował również we Włoszech, w Niemczech i oczywiście w Polsce. Występował w Carnegie Hall, Kennedy Center, Liederkranz Opera, jak również w znaczących operowych rolach wielkich twórców.

Dr Dariusz Ocetek bardzo ceni sobie pracę w chórze „Hejnał”, co zaznaczył w swojej wypowiedzi:

„Współpraca z chórzystami z „Hejnału” jest dla mnie bardzo motywująca, wszyscy wiemy, że chóry polonijne to w większości utalentowani amatorzy z ogromną pasją do chóralnego śpiewania, co bardzo doceniam w tej profesji dyrygenta. Chór „Hejnał” jest wyjątkowy, chórzyści są bardzo chętni do nauki i wspierania polonijnych uroczystości swoim śpiewem, zarówno państwowych, jak i kościelnych uroczystościach.”

Jubileuszowa zabawa z okazji 35-lecia chóru „Hejnał” odbyła się 21 października 2023 roku i przygotowana została przez chórzystów w Centrum Polsko – Słowiańskim na Greenpoincie. Gości i chórzystów powitała Maryla Kopyto – pierwsza wiceprezes, która min. przypomniała główne hasło Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce – „GÓRĄ PIEŚŃ POLSKA”. Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce założony przez naszych praojców w roku 1889 zrzesza polonijne Chóry Ameryki i Kanady.

od lewej: Maryla Kopyto, Małgorzata Sienkiewicz, Elżbieta Bernatowicz, Izabela Kobus – Salkin, Cecylia Bidiuk

Podczas tego pięknego wieczoru przypomniano także wszystkim zgromadzonym, że październik jest miesiącem „DZIEDZICTWA POLSKIEGO” oraz że w tym roku obchodziliśmy 45. rocznicę Pontyfikatu Polskiego Papieża, Ojca Św. Jana Pawła II. To właśnie papież Jan Paweł II napisał do młodzieży i śpiewaków: „Tę pieśń, którą podjęliście z ust waszych rodziców, śpiewajcie tak, by podjęli ją z kolei wasi synowie i córki, a potem wasze wnuki. By nie przyszło nigdy takie pokolenie, które zmożone trudami wyciszyłoby swoje harfy i zawiesiło je na wierzbach”.

Na uroczystość 35-lecia „Hejnału” przybyli przyjaciele chórzystów (w tle wystawa Romana Kopczaka)

Z kolei wielki kardynał AUGUST HLOND, który ufundował totem, o który chóry walczą na między-narodowych Konwencjach co 4 lata tak mówił: „Nie może zabraknąć nam tego Ośrodka Kultury Narodowej i Pieśni Polskiej, która przypomina nam, że wszyscy jesteśmy Polakami.”

O artystyczną część tego jubileuszu zadbał także DJ Marek, który „serwował” romantyczno – wspomnieniową muzykę połączoną z energetyzującym utworami. Ponadto chórzyści przygotowali loterię, z której dochód ma wesprzeć ich działalność, a także nie zapomnieli o urodzinach swojego dyrygenta. Było wesoło!

od lewej: Mirosław Kostro, Maryla Kopyto, Elżbieta Bernatowicz, Małgorzata Sienkiewicz, Dariusz Ocetek, Izabela Kobus, Cecylia Bidiuk, Anna Sac, Sławomir Uscinowicz

Chórzyści za pośrednictwem Nowego Dziennika chcieliby podziękować sponsorom za pyszne ciasta i wędliny: Polish Bakery – Crumbs z Copiague, L.I., Hurtownia Bacik, Marian Nowakowski – Deli Market Nassau Ave oraz CPS.

od lewej: Kasia Bernatowicz, Agnieszka Malmon, które przybyły do pomocy chórzystkom oraz Anna Komocka – chórzystka

W skład obecnego zarządu chóru „Hejnał” wchodzą: prezes – Mirosław Kostro, I wiceprezes Maryla Kopyto, II wiceprezes (Honorowy) Jeff Pogorzelski, skarbnik – Maryla Kopyto, publik relations – Andrzej Kolczynski.

Chór „Hejnał” zaprasza do wspólnego śpiewania. Więcej informacji można uzyskać u prezesa Mirosława Kostro – 917-602-6194 lub u dyrygenta dr Dariusza Ocetek – 305-307-2975. Próby chóru odbywają się we wtorki w salce św. St. Kostki o 7 wieczorem. Zapraszamy!

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00