New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Warto przeczytać
Polonia

Helena Porębska dziękuje Polonii

16.10.2022
Helena Porębska i Janusz Kędzierski, były komandor Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W DiMeglio Marina na Brooklynie ma swój Ogródek Żeglarski Janusz Kędzierski, były komandor Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku. W tym ogródku, w sobotę, 1 października, Helena Porębska spotkała się z miłośnikami żeglarstwa i szant, które kiedyś śpiewał jej mąż śp. Jerzy Porębski.

Janusz M. Szlechta

Pani Helena przyleciała z Polski, aby osobiście podziękować tym osobom ze Stanów Zjednoczonych, które otworzyły serca i portfele i wsparły budowę pomnika Jurka Porębskiego w Świnoujściu. Spotkanie zorganizowała Elżbieta Sawicka, dwukrotna komandor Polskiego Klubu Żeglarskiego (jedyna kobieta, która pełniła tę funkcję), wraz z Januszem Kędzierskim i jego żoną Beatą.

SPOTKANIE ŻEGLARZY

To właśnie w Nowym Jorku, w Ogródku Żeglarskim, rozpoczęła się akcja zbierania pieniędzy na pomnik Jurka Porębskiego. Prowadziła ją Elżbieta Sawicka. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki Polonii pomnik stanął w Świnoujściu.

Przy zastawionym pysznym jedzeniem stole zmieścili się prawie wszyscy uczestnicy spotkania. Od prawej stoją: Elżbieta Sawicka,
Helena Porębska i Beata Kędzierska. Na wprost siedzi Arek Wlizło, który grał na gitarze i śpiewał utwory Jurka Porębskiego oraz własne

Spotkanie rozpoczęło się od posiłku. Było wspaniałe jedzenie, także z grilla. Oczywiście można było wypić lampkę wina, drinka bądź piwo. Ale przede wszystkim była wspaniała atmosfera, gdyż na spotkanie przybyli żeglarze, wierni słuchacze i przyjaciele Jurka Porębskiego. Wśród nich była Marzena Oberski, komandor Polish Yacht Club Chicago.

Helena Porębska wszystkim serdecznie podziękowała i wręczyła fotogramy rzeźby Jurka Porębskiego. Było to wzruszające wydarzenie, nie obeszło się bez łez.

„To dzięki wam, wspaniałym ludziom, którzy chcą razem ze mną, aby pamięć o Jurku i jego twórczości żyła wieki, powstał ten pomnik. Bardzo wam za to dziękuję – powiedziała Helena Porębska. – Do Polski wylatuję 24 październia. Jeśli ktoś zechciałby ze mną porozmawiać, może zadzwonić pod numer: 908-432-2395, jest to moja komórka“ – dodała.

Helena Porębska dziękuje za wpłaty na pomnik Jurka Porębskiego i wręcza fotogramy rzeźby. Obok stoi Elżbieta Sawicka

Wzruszających momentów było wiele. Podczas spotkania w Ogródku Żeglarskim w DiMeglio Marina Helena Porębska ogłosiła, że ofiaruje Januszowi Kędzierskiemu trąbkę, na której Jurek zawsze grał podczas koncertów, bo był przecież jednym z nielicznych trębaczy w środowisku żeglarskim. Był za to bardzo lubiany.

„Ta cudowna trąbka została przeze mnie, na razie słownie, ofiarowana Januszowi, który również świetnie gra na trąbce, także piosenki Jurka. Wręczę mu ją w przyszłym roku, kiedy znowu przylecę do Stanów Zjednoczonych“ – powiedziała pani Helena.

Janusz natomiast ogłosił rewelacyjną nowinę. „Od 1 października 2022 roku mój Ogródek Żeglarski będzie nosił imię Heleny i Jurka Porębskich – poinformował. – W tym miejscu zawsze można będzie się spotkać, aby posłuchać utworów Jurka i powspominać jego liczne koncerty i spotkania z naszą żeglarską bracią. Nasz adres: DiMeglio Marina, 2480 E 69th St. Brooklyn, NY 11234”.

Potem za stołem zasiadł z gitarą Arek Wlizło i śpiewał piosenki Jurka Porębskiego, a także swoje. Arek Wlizło to polski Kanadyjczyk, czy też może kanadyjski Polak… Można go spotkać na wielu festiwalach, gdzie występuje zarówno solo, jak i z towarzyszeniem przyjaciół – Andrzeja Koryckiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Waldka Mieczkowskiego czy Janka Wydry. Wielu znajomych wsparło go również w nagraniu jego solowej płyty złożonej głównie z autorskich ballad. Można na niej też usłyszeć Jerzego Porębskiego, Dominikę Żukowską i Andrzeja Koryckiego oraz muzyków Formacji. W Kanadzie organizuje imprezę polonijną Festiwal Morza.

Dołączył do niego znany i ceniony szantyman Krzysztof Kuza. Był on współzałożycielem zespołu RefPatent, grającego pieśni morskie z własnymi tekstami lub tłumaczeniami.

Było to piękne i wzruszające spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

POMNIK JURKA PORĘBSKIEGO W SERCU ŚWINOUJŚCIA

Przy Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu, na placu Rybaka, odsłonięto 23 lipca 2022 roku pomnik króla polskiej szanty Jerzego Porębskiego. Od narodzin pomysłu do odsłonięcia pomnika minęło dziewięć miesięcy. Wydarzenie to można obejrzeć na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=oXqS2-pfiOA.

Jurek Porębski, jeden z filarów polskiego ruchu szantowego, zmarł 18 sierpnia 2021 roku w wieku 82 lat. Z wykształcenia doktor oceanografii, pracował jako naukowiec na statkach rybackich, ale jego pasją były szanty. Był współzałożycielem grupy szantowej Stare Dzwony, która koncertowała od końca lat 70. Stworzył wiele piosenek, które na stałe wryły się w świadomość polskich żeglarzy, m.in. „Cztery piwka na stół” i „Gdzie ta keja”. Wraz z jego odejściem kończy się pewna epoka polskich szant i piosenek żeglarskich.

Pomnik Jurka Porębskiego w Świnoujściu FOTO: ELŻBIETA SAWICKA

Autorem pomnika odlanego w brązie jest prof. Robert Sobociński. Jest to rzeźba szczególna. Autor zaprojektował ją w ten sposób, aby każdy, kto zechce, mógł pozostać chwilę z Porębą, przysiąść na polerze i powspominać cudowne chwile wzruszeń, których Jurek dostarczał swoim graniem i śpiewem.

Pomnik kosztował ponad 90 tysięcy złotych. Środki na jego stworzenie udało się zebrać dzięki datkom przekazanym głównie przez Polonię w USA.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner