New York
79°
Fair
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
49%
30.08
SatSunMon
86°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Hołd królowej Elżbiecie II oddano w różnych miejscach na świecie

20.09.2022

Równolegle z poniedziałkowymi uroczystościami pogrzebowymi Elżbiety II w Wielkiej Brytanii, hołd zmarłej królowej oddawano w wielu krajach na całym świecie – poinformowała brytyjska sieć telewizyjna ITV.

W wielu państwach należących brytyjskiej Wspólnoty Narodów podświetlono budynki. W Sydney w Australii podświetlono żagle charakterystycznej opery – ukazał się na nich wizerunek zmarłej królowej. Wcześniej był on widoczny na budynku opery po jej śmierci 8 września. Na Malcie hołd królowej oddano wystrzałem z 21 armat oraz opuszczeniem flag do połowy masztu.

We Francji stację metra przy alei Champs-Elysees nazwaną na cześć króla Jerzego V, dziadka zmarłej monarchini, przemianowano w poniedziałek na jeden dzień na stację Elżbiety II.

W Warszawie w dniu pogrzebu na fasadzie Pałacu Prezydenckiego został wyświetlony wizerunek królowej Elżbiety II. Pokazano czarno-biały profil brytyjskiej monarchini i lata urodzin oraz śmierci. Iluminację pokazała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Mieszkańcy Waszyngtonu, Paryża, Tokio i wielu innych miast gromadzili się w pubach, aby oglądać transmisję z uroczystości pogrzebowych. Ponadto na całym świecie pod brytyjskimi ambasadami ludzie zostawiali kwiaty i fotografie królowej.

W Katmandu, stolicy Nepalu, mnisi zapalili świeczki podczas sesji modlitewnej dla uczczenia pamięci monarchini. Z kolei w Kalkucie w Indiach składano kwiaty pod zdjęciem królowej przy Victoria Memorial – olbrzymim marmurowym gmachu, zbudowanym ku czci brytyjskiej królowej Wiktorii.

W poniedziałkowych uroczystościach w Londynie wzięło udział około 500 zagranicznych gości. Szacowano, że transmisję z pogrzebu mogło oglądać nawet 4 miliardy osób, tj. połowa globalnej populacji. Było to największe wydarzenie telewizyjne w historii.

Z Londynu Marcin Furdyna (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner