New York
48°
Cloudy
6:25 am5:50 pm EDT
5mph
93%
30.06
MonTueWed
55°F
50°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Hołownia o Kamińskim i Wąsiku: Osoby, które nie są posłami, zasiadać w Sejmie nie będą

09.01.2024

Osoby, które nie są posłami, zasiadać w Sejmie nie będą. Będziemy egzekwować porządek w Sejmie bez wątpliwości – powiedział we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia, pytany o obecność Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na sali obrad Sejmu.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. W związku z tym marszałek Sejmu jeszcze w grudniu wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia ich mandatów poselskich. W piątek szef Kancelarii Sejmu wydał dyspozycję dezaktywacji kart poselskich Kamińskiego i Wąsika.

Marszałek Hołownia podczas wtorkowej konferencji prasowej został zapytany czy „liczy na to, że panowie jednak trafią do celi i nie będzie musiał wydawać zarządzenia np. dla Straży Marszałkowskiej, żeby ich nie wpuszczać”.

Hołownia odpowiedział, że Kamiński oraz Wąsik „będą wpuszczeniu do budynku (Sejmu) tak, jak każdy były poseł”. „Natomiast nie mogą głosować, nie mogą przebywać na sali obrad (Sejmu)” – podkreślił.

„Jak się tu pojawią, to będziemy egzekwować w jasny sposób ich status. Ich status jest taki, że ich mandat został wygaszony przez sąd okręgowy tym wyrokiem, który był, ja to potwierdziłem” – oświadczył Hołownia.

Zaznaczył, że osoby, które nie są posłami, zasiadać w Sejmie nie będą. „Będziemy egzekwować porządek w Sejmie bez wątpliwości” – podkreślił Hołownia.(PAP)

Autorzy: Aleksandra Kiełczykowska, Karol Kostrzewa

ak/ kos/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY