New York
75°
Fair
5:46 am8:18 pm EDT
4mph
88%
30.05
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

Iga Świątek apeluje o większe wsparcie ukraińskich zawodniczek

15.03.2023

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek zaapelowała o większe wsparcie ukraińskich zawodniczek po tym, jak Łesia Curenko wycofała się z meczu z Białorusinką Aryną Sabalenką w turnieju WTA 1000 w Indian Wells z powodu ataku paniki.

W poniedziałek Curenko oddała walkowerem mecz trzeciej rundy z Sabalenką po rozmowie z szefem WTA Steve’em Simonem, który miał powiedzieć, że choć sam nie popiera wojny Rosji z Ukrainą, to przeciwna opinia tenisistek z Rosji i Białorusi „nie powinna jej (Curenko – PAP) denerwować”. „Byłam całkowicie zszokowana tą rozmową i już w ostatnim meczu było mi niesamowicie trudno grać” – przyznała Ukrainka.

Świątek, która podczas meczów przypina do czapeczki wstążkę w barwach ukraińskich i wielokrotnie potępiła rosyjską inwazję, uważa, że działania podjęte przez władze WTA nie były wystarczające.

„Całkowicie rozumiem, dlaczego (Curenko) się wycofała, bo szczerze mówiąc, bardzo szanuję ukraińskie dziewczyny. Gdyby w moim kraju spadła bomba lub gdyby mój dom został zniszczony, nie wiem, czy bym sobie z tym poradziła i stanęła do rywalizacji” – powiedziała Świątek.

„Powinniśmy bardziej skupić się na pomocy ukraińskim zawodniczkom i zapewnieniu im wszystkiego, czego potrzebują, ponieważ w zasadzie muszą dbać o całe swoje rodziny, na ich barkach spoczywa ogromny ciężar” – podkreśliła.

Wcześniej Świątek skrytykowała Rosjankę Anastazję Potapową za pojawienie się na korcie przed meczem z Amerykanką Jessicą Pegulą w koszulce piłkarskiego klubu Spartak Moskwa.

„Myślałam, że zawodniczka zdała sobie sprawę, że nie powinna, nawet jeśli jest fanką drużyny, demonstrować w ten sposób swoich poglądów w takich czasach” – oceniła nr 1 światowego rankingu.

Świątek uważa, że takich sytuacji można było uniknąć.

„Na początku (po wybuchu wojny) nie mieliśmy odpowiedniego przywództwa, które poprowadziłoby nas przez to wszystko. W szatni panuje duże napięcie, które oczywiście będzie dalej, ponieważ trwa wojna. Mogłoby go być trochę mniej, gdyby WTA na początku podjęła jakąś akcję, aby wyjaśnić wszystkim, co jest dobre, a co nie” – dodała Świątek.

W nocy z wtorku na środę Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 6:3, 6:1 i awansowała do ćwierćfinału turnieju w Indian Wells. Kolejną rywalką broniącej tytułu Polki będzie Rumunka Sorana Cirstea. (PAP)

af/ co/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner